2024-12-27, Penktadienis
naujienlaiškis

Kretoje įvyko Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis

Lapkričio viduryje didžiausios Graikijos salos Kretos sostinėje Heraklione lietuvių kalba skambėjo garsiau nei įprastai – čia vyko antrojo Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydžio renginiai.

Salos publikai buvo pristatyti keturi Lietuvos kino kūrėjų filmai, koncertavo lietuviško flokroko grupė „Žalvarinis“, sąskrydžio dalyviai keliavo prieš 430 metų Kretoje viešėjusio LDK maršalkos Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio keliais ir konferencijoje diskutavo apie lietuviškos tapatybės išsaugojimą. Sąskrydžio metu saloje lankėsi Lietuvos politikos gaires užsienyje gyvenančių lietuvių klausimu pristatęs LR URM Užsienio politikos departamento direktorius Marijus Gudynas, o taip pat LR ambasadorius Graikijoje Rolandas Kačinskas užmezgęs ryšius su vietos valdžios atstovais bei Kretos mokslininkais.

Pirmasis Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis buvo suorganizuotas 2017 metų rudenį Graikijos lietuvių bendruomenės ir LR ambasadoriaus Graikijoje Rolando Kačinsko iniciatyva. Tuomet ambasadorius iškėlė idėją tokius sąskrydžius rengti vis kitame Graikijos ar Kipro kampelyje, siekiant sustiprinti skirtingose vietose veikiančias lietuvių salas bei jų tarpusavio ryšius, aptarti veiklos kryptis ir planus ateičiai bei garsinti Lietuvos vardą. Idėją entuziastingai palaikė Kretoje lietuvių susitikimus organizuojantis asmeninių „Mano Kreta“ ekskursijų vadovas, žurnalistas Audrius A. Morkūnas, tuomet pasisiūlęs kartu su Graikijos lietuvių bendruomenės palaikymu 2018 metų rudenį sąskrydį surengti Kretoje.

Sąskrydžio dalyviai – kretiečiams švento Jiouchtas kalno papėdėje, kur prieš 430 metų Kretoje žengė LDK maršalka Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis, apie tai papasakojęs savo knygoje „Kelionė į Jeruzalę“.

Pasak Audriaus A. Morkūno, norėjosi išplėsti sąskrydžio ribas – pasinaudoti juo kaip baze Lietuvos ir jos kultūros pristatymui kretiečiams. Į juos buvo nuspręsta kreiptis kino kalba: gavus Lietuvos kultūros fondo finansavimą Kretos sostinės Herakliono kino teatre „Vitsentzos Kornaros“ pristatyti keturi Lietuvos kino kūrėjų filmai: į du „Oskarus“ pretenduojančio Arūno Matelio „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“, Mindaugo Survilos „Sengirė“, Audriaus Juzėno „Ekskursantė“, ir pagal Rūtos Šepetys tarptautinį bestselerį pastatytas Mariaus Markausko „Tarp pilkų debesų“.

Graikijos ir Kipro lietuviai – diskusijų konferencijoje dalyvavo ir gyvai, ir virtualiai

„Niekas kitas taip nesuartina valstybių kaip žmogiškieji tiltai, ir niekas kitas taip nesuartina žmonių kaip papasakotos istorijos“, – sakė ambasadorius Rolandas Kačinskas, Kretos publikai pristatydamas filmą „Tarp pilkų debesų“, pasižiūrėti šio filmo buvo pakviesti vietos valdžios ir jai pavaldžių institucijų atstovai, žurnalistai, kultūros ir verslo bendruomenės nariai. Per kino seansą užmegzti ryšiai buvo dar labiau pagilinti oficialių susitikimų metu: ambasadorius Rolandas Kačinskas susitiko su Kretos gubernatoriumi Stavru Arnaoutakiu, salos sostinės Herakliono savivaldybės meru Vasiliu Labrinu ir lietuvių poilsiautojų pamėgto Hersonissos kurorto meru Ioanniu Mastorakiu. Beje, pastarasis išreiškė interesą užmegzti artimesnius bendradarbiavimo ryšius su viena iš Lietuvos savivaldybių.

Ambasadoriaus Rolando Kačinsko viešnagė Kretos tyrimų ir technologijų centre FORTH.

„Graikija ir Lietuva viena kitai gali pasiūlyti daug daugiau nei fetos sūris, alyvuogės ir turistai. Ar žinojote, kad būtent Kretoje yra įsikūręs vienas didžiausių Graikijos ir vienas iš Europoje lyderiaujančių tyrimų ir technologijų centrų FORTH, kuris dar kartais vadinamas graikų silicių slėniu?“ – savo feisbuko paskyroje rašė ambasadorius Rolandas Kačinskas po susitikimo su FORTH (angl. Foundation for Research and Techonolgy Hellas) prezidentu prof. Nektariju Tavernarakiu ir kitais centro vadovais. Juos labiausiai sudomino Lietuvoje įgyvendinama Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) kūrimo ir plėtros koncepcija ir su jų dėka atsirandančios įvairios bendradarbiavimo, bendrų projektų galimybės.

Ambasadoriaus Rolando Kačinsko viešnagė Kretos tyrimų ir technologijų centre FORTH.

Tokiu būdu Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis Kretoje tapo unikaliu „Globalios Lietuvos“ misiją vykdančiu renginiu: per jį buvo ir sutelkta vietos lietuvių bendruomenė, ir paskleista žinia apie Lietuvą, jos istoriją bei kultūrą, ir užmegzti naudingi ryšiai ateičiai.

Sąskrydis Kretoje tapo paskata sujusti ir šalia esančių kraštų lietuviams: sąskrydžio išvakarėse buvo įkurta Kipro lietuvių bendruomenė, o Atėnų lietuviai surengė susitikimą su ekspedicijos „Nuo Baltijos iki Bengalijos“ iniciatoriais Rimu Bružu bei Aurimu Mockumi.

Ambasadoriaus Rolando Kačinsko susitikimas su Kretos gubernatoriumi Stavru Arnaoutakiu.

„Labai tikiuosi, kad sąskrydis Kretoje tapo tvirtu antru žingsiu link gražios kasmetinės Graikijos ir Kipro lietuvių susitikimų tradicijos atsiradimo. Tai kur susitinkame kitąmet?“ – apibendrindamas sakė su Graikijos lietuvių bendruomene sąskrydį organizavęs Kretos lietuvis žurnalistas Audrius A. Morkūnas.

Sąskrydį finansavo ir padėjo surengti Lietuvos kultūros fondas, LR ambasada Graikijoje, Graikijos lietuvių bendruomenė, Lietuvos verslininko Sigito Paulausko ir Kretos verslininko Michalio Giakoumakio šeimos.

*****

Daugiau nuotraukų ir įspūdžių:

■ https://goo.gl/5hAHf6 – fotoreportažas iš pagrindinių sąskrydžio renginių: kopimo į Jiouchtas kalną, lietuvių grupės „Žalvarinis“ ir kretiečių grupės „Daulute“ koncerto bei diskusijų konferencijos.

■ https://goo.gl/D5WBpL – pasakojimas apie filmo „Tarp pilkų debesų“ seansą Herakliono kino centre „Vitsentzos Kornaros“, į kurį buvo pakviesti Kretos valdžios ir jai pavaldžių institucijų atstovai, žurnalistai, kultūros ir verslo bendruomenės nariai.

■ https://goo.gl/9vkKE9 – pasakojimas, kaip su kretiečiais žiūrėjome kitus tris Lietuvos kino kūrėjų filmus. Daugiau įspūdžių iš seansų rasite:

– po filmo „Ekskursantė“ peržiūros: https://goo.gl/H6rjcg

– po filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ peržiūros: https://goo.gl/wNWtDv

– po filmo „Sengirė“ peržiūros: https://goo.gl/1nPGoY

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Jonas Grigas. Neįtikėtina telefonų evoliucija

Šventinėmis dienomis ypač padaugėja bendravimo telefonu. Kaip technologijos keičia mūsų gyvenimą, puikiai rodo telefonų evoliucija. Pirmasis pokalbis telefonu...

Vladimiras Laučius. Kas laukia Tėvynės sąjungos

Prieš tris mėnesius parašiau straipsnį apie artėjusius Seimo rinkimus: „Paskutiniai rinkimai Landsbergio partijai” (jį galima rasti 15min.lt). Jame...

Už valdžios satyrą teisiamas Vokietijos žurnalistas: „Šis procesas vieną dieną baigsis kairiųjų-žaliųjų diktatūra“

Davidas Bendelsas yra žurnalistas, nuo 2017 m. dirbantis alternatyvaus ir patriotinio internetinio žurnalo „Deutschland-Kurier“ vyriausiuoju redaktoriumi. Su juo...

Edvardas Čiuldė. Kur gali nuvesti Konstitucinio teismo neklaidingumo dogma?

Lietuvoje Konstitucinis Teismas (KT) jau yra tapęs ideologinės programos įgyvendinimo ir politinės kovos įrankiu – tai akivaizdus faktas. O...