Justina GAFUROVA
Šią savaitę visuomenę nustebino ciniškas Konstitucinio Teismo sprendimas nenagrinėti bylos dėl Galimybių paso prieštaravimo Konstitucijai. Esą teisinėje sistemoje jo nėra, tada nėra ir bylos. Nors Lietuvos teismuose ir toliau nagrinėjamos bylos, kuriose yra atsakomybėn traukiami gyventojai ir verslai, pažeidę Galimybių paso reikalavimus. Kai kurie jų mato būdą, kaip priversti Konstitucinį Teismą imtis Galimybių paso bylos.
Nors daliai visuomenės atrodo, kad Vyriausybei, nutraukus Galimybių paso veikimą, galima ramiai atsikvėpti, visgi gali būti, jog toks sprendimas buvo priimtas tam, kad Galimybių paso byla nebūtų svarstoma Konstitucinio Teismo. Vos šiam paskelbus, kad byla nebus nagrinėjama, valdantieji vienas per kitą prasitaria, kad Galimybių pasas ateityje tikrai gali sugrįžti. Tik taip ir liks nepasakyta, ar jis neprieštarauja Konstitucijai. KT pareiškė, kad vienintelis būdas tą sužinoti, jeigu į KT kreiptųsi bendros kompetencijos teismas su prašymu tai išaiškinti.
Advokatas siūlo pagalbą
Gali būti, kad greitai tokių prašymų KT tikrai sulauks. Štai advokatas Marijus Velička savo socialinio tinklo anketoje išplatino pranešimą, kuriame pastebi, kad teisiškai Konstituciniam Teismui niekas nedraudžia nagrinėti iš Seimo narių gautą pareiškimą dėl Galimybių paso. Mat įstatymas suteikia teisę teismui stabdyti bylą, kai teisinis reguliavimas nebegalioja, tačiau tai nėra prievolė.
„Manau, kad 99 proc. Lietuvos teisininkų įžvelgia didelę grėsmę, kad Galimybių pasas prieštaravo Konstitucijai, nes buvo įteisintas Vyriausybės nutarimu, o ne įstatymu. Kiek bendravau su kolegomis, beveik visi įžvelgė pažeidimą. Todėl negaliu pasakyti, kad Konstitucinis Teismas pasielgė teisiškai išmintingai. Jis tik leido Vyriausybei išvengti atsakomybės už tai, kad ji įsikišo į žmonių gyvenimą savo nutarimu, neturėdama teisės to daryti”, – sako M.Velička.
Tačiau Konstitucinį Teismą galima priversti imtis Galimybių paso nagrinėjimo ir kitais būdais. „Esu pasipiktinęs Konstitucinio Teismo sprendimu. Mano akimis, tai yra smūgis pasitikėjimui mūsų valstybės teisine sistema. Nėra nieko blogiau nei neatsakyti klausimai.
Kiek žmonių buvo nuteista dėl Galimybių paso pažeidimo. Jeigu Konstitucinis Teismas būtų nustatęs, kad Galimybių pasas prieštarauja Konstitucijai, šie žmonės, kurie teisiami ar buvo nuteisti, galėtų atsinaujinti bylas ir pasinaikinti teistumus. Kiek verslų laukė šio sprendimo, kad paskaičiuotų savo nuostolius, kiek verslų buvo sužlugdyta. Manau, Konstitucinis Teismas siekė to išvengti, kad nekiltų bylos dėl žalos atlyginimo.
Jei yra žmonių ar verslų, kurie šiuo metu turi teisinių problemų (ikiteisminių ar teisminių tyrimų) dėl GP klastojimo, naudojimo ar disponavimo, prašau kreiptis į mane. Įsipareigoju jiems atstovauti nemokamai, siekdamas, kad toje byloje būtų galimybė kreiptis į teismą ir prašyti teismo išaiškinti, ar Galimybių pasas neprieštarauja Konstitucijai”, – paskelbė advokatas M.Velička.
Pastebi liūdnas tendencijas
Šiuo metu teismus dėl to, kad Galimybių paso netaikė kavinės lankytojams, mindo „Gustuko picerijos” savininkas Mantas Zemeckas, baudas apskundęs teismui. Iš viso picerija dėl to buvo sulaukusi devynių tikrinimų ir jai skirta baudų už beveik 10 tūkst. eurų.
Jis sako, kad, pavykus pereiti visas teismines instancijas, verslas galėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu išaiškinti, ar Galimybių pasas neprieštarauja Konstitucijai. Tačiau M.Zemeckas sako pamatęs, jog sistema ginasi kaip tik gali. „Normalioje teisinėje valstybėje tai tikrai pavyktų. Bet kai pamatėme KT sprendimą, net teisininkams tapo akivaizdu, kad buvo paaukotos žmonių teisės, paminta Konstitucija ir šiandien negalime būti tikri, ar toks planas pavyktų. Mūsų bylos proceso metu prašėme teismo, kad jis kreiptųsi šiuo klausimu į Konstitucinį Teismą, bet šis prašymas buvo atmestas. Tuomet prašėme leisti mums kreiptis, tačiau ir tai buvo atmesta.
Nežinau tikslių skaičių, bet man atrodo, kad Lietuvoje šiuo metu vyksta arba jau pasibaigę apie du šimtus teisinių procesų, kuriuose žmonės ar verslai teisiami dėl Galimybių paso nurodymų nesilaikymo. Nejau nė viename procese nė vienam teisėjui nekilo mintis kreiptis į KT ir gauti išaiškinimą, ar dokumentas nepažeidė šio žmogaus, kuris teisiamas, teisių? Man tai atrodo nesuvokiama. Tai tik parodo, kad vykdomoji valdžia ir teismai žaidžia vienoje komandoje.
Verslininkas sako, kad KT atsisakymas nagrinėti bylą dėl GP yra spjūvis visuomenei į veidą. „Man nesuprantama, kaip KT nemato poreikio nagrinėti to, kas palietė milijonus žmonių. Jeigu tokios bylos teismui neatrodo svarbios, kokios tada yra svarbios?
KT įrodė, kad Konstitucija Lietuvoje nebegalioja. Tai atvėrė Pandoros skrynią. Kas apsaugos mus nuo to, kad Vyriausybė rudenį savo nutarimu nepriims privalomo skiepijimo, o kada sugalvoję atšauks ir nesulauks jokių pasekmių? Manau, kad mūsų laukia dar daug baisių dalykų ir niekas nesibaigė. Nenoriu būti blogas pranašas, bet ar rudenį nesulauksime Galimybių paso įtvirtinimo įstatymu”, – svarsto verslininkas.
Konstituciją laužo ne pirmą kartą
M.Zemeckas sako, kad Konstitucijos nesilaikymas tampa konservatorių įpročiu. „Puikiai atsimename, kai konservatoriams būnant valdžioje krizės metu iš žmonių buvo nusavintos pensijos ir vėliau tai buvo pripažinta kaip Konstitucijos pažeidimas. Bet niekas už tai neatsakė. Daugybė žmonių numirė taip ir nesulaukę pensijų grąžinimo, kiti badavo, ieškojo būdų, kaip išgyventi. Iš žmonių senatvėje buvo pasityčiota. Kas nutiko tuomečiam premjerui Andriui Kubiliui? Nieko. Jis ramiai sėdi Europos Parlamente. Jokios atsakomybės už Konstitucijos pažeidimus nėra. Jų partijai kartą jau pavyko pasityčioti iš žmonių, paminant Konstituciją, kodėl nepabandžius dar kartą.
Mes nesame teisinė valstybė, nesame konstitucinė valstybė. Gal žmonės pagaliau supras, kad mes dalyvaujame kažkokiame spektaklyje, laikas pakilt ir palikti salę”, – svarsto M.Zemeckas.