Advokatas Jonas Ivoška
Šiandien Lietuvos žmonėms labiausiai reikia valdžios, kuri vadovautųsi teise ir tiesa. Būtent tokiu pavadinimu „Teisės ir tiesos valdžia“ susibūrė piliečių santalka.
Pirmiausia ji paskelbė vertybinius orientyrus pretendentams į kandidatus 2019 metų LR Prezidento rinkimuose. O Santalkos nuomone, svarbiausi orientyrai – Visuotinė žmogaus teisių deklaracija ( 1948), skelbianti žmogaus prigimtines laisves ir pilietinį lygiateisiškumą, Tarptautinis pilietinių ir politinių teisių paktas (1966), ginantis tautų apsisprendimo teisę, Lietuvos Respublikos Konstitucijos (1992) preambulės nuostata, deklaruojanti lietuvių tautos siekį sukurti darnią pilietinę visuomenę ir teisinę valstybę. Būtent šie svarbiausi reikalavimai bus keliami būsimiesiems kandidatams į Prezidentus.
Piliečių santalka „Teisės ir tiesos valdžia“ sieks Pilietinės savivaldos pagrindais sukurti Lietuvoje pilietinės visuomenės teisinių santykių sistemą, išsaugoti tautos tvarumą. Lietuvoje šiuo metu veikia daug sambūrių, visuomeninių ir politinių organizacijų, savo įstatuose deklaruojančių kilnius valstybės išsaugojimo ir visuomenės klestėjimo tikslus. Tačiau deklaracijos savaime nieko nereiškia. Žmonėms sunku susigaudyti, kas už jų slypi, kaip ir kokiu būdu deklaruojami tikslai bus pasiekti. Todėl Santalka ypač akcentuoja bet kurio politinio ar visuomeninio darinio vertybines nuostatas.
O svarbiausiomis nuostatomis Piliečių santalka „Teisės ir tiesos valdžia“ laiko šias:
- Visi žmonės gimsta laisvi, todėl kiekvieno pareiga, sulaukus intelektinės brandos, rūpintis savo gyvenimu;
- Žmonijos nacionalinė įvairovė laikytina vertybe, todėl tautos savasčiai išsaugoti bei jos bendruomeninėms reikmėms tenkinti ir puoselėti kiekvieno darbingo žmogaus pareiga dalį savo darbinės veiklos produkto skirti viešiesiems (bendriesiems) interesams tenkinti;
- Tauta kaip suverenas savo valią reiškia tiesiogiai referendumų būdu arba per valstybės funkcinius subjektus, veikiančius tautos interesais ir piliečių gerovei;
Pilietinis lygiateisiškumas valstybėje užtikrinamas visų valstybės funkcinių subjektų teisių ir pareigų balansu bei valstybinio sektoriaus darbuotojų personaline atsakomybe; - Teisingumas kaip dorovinė vertybė ginamas teisės ir tiesos valdžia visose valstybės ir savivaldybės įstaigose;
- Teisėkūra valstybėje grindžiama dorovine tautojauta, pirmiausia ginant prigimtines žmogaus teises ir tautos tvarumo interesus;
- Ginčus dėl teisėtumo ir teisingumo sprendžia visuomenės prižiūrimi teismai, vadovaujantis teise, faktais ir gamtos bei logikos dėsniais.
Šis piliečių sambūris deklaruoja, kad teisė yra valstybės pagrindas, todėl valstybėje turi būti atlikta teisinės sistemos pertvarka, ji turi būti orientuota pilietinės visuomenės pagrindams ugdyti, pirmiausia prasmingai sumodeliuojant konstitucines normas.
Santalka „Teisės ir tiesos valdžia“ naujiems politikams kelia svarbiausius uždavinius: neatidėliotinai įgyvendinti prioritetines žmonių gerovės kėlimo priemones, pirmiausia pasirūpinant ekonomiškai silpniausiųjų gerove; sustiprinti valstybės valdymą mokslo, meno, vadybos specialistais, turinčiais valstybiško mąstymo pradmenų.
Santalka siekia pertvarkyti Seimo kontrolierių įstaigą į Parlamentinės kontrolės tarnybą, panaikinti perteklines ir besidubliuojančias funkcijas valstybės ir savivaldybių institucijose, pertvarkyti valstybės pensinio aprūpinimo sistemą, visas valstybės išteklines išmokas (pensijas, rentas, pašalpas) mokant per vieną valstybės struktūrinį darinį (SODRą), išmokų dydį nustačius pagal kiekvieno asmens indėlį į socialinio draudimo fondus, dalyvavimą tautos tvarumui ir pažangai reikšmingoje veikloje ir gyvybinius žmogaus poreikius.
Ji siūlo atsisakyti valstybės institucijų kišimosi į privataus sektoriaus veiklą, jei tik tokia veikla nepažeidžia kitų žmonių ar valstybės funkcinių subjektų interesų, skatinti verslo plėtrą, pradedančius šalyje veikti ūkio subjektus pirmaisiais jų veiklos metais atleisti nuo visų mokestinių prievolių.
Valstybės ir savivaldybės įstaigose dirbusiems asmenims, neatlikusiems jiems patikėtų funkcijų ar jas vykdžiusiems netinkamai, po atleidimo iš tarnybos Piliečių santalka „Teisės ir tiesos valdžia“ siūlo neleisti penkerius metus pretenduoti į jokias skiriamąsias ar renkamąsias pareigas valstybiniame sektoriuje.
Ji siūlo pertvarkyti ir bausmių sistemą, nustatant, kad už ekonominius nusikaltimus ar nusižengimus būtų taikomos ekonominės sankcijos, taip pat siūlo sudaryti Seimo nuolatinę diskusijų komisiją, kurios veikloje be visuomenės atstovų privalomai dalyvautų visuomeninio transliuotojo įgaliotinis.
Todėl visus aktyvesnius piliečius, pritariančius šioms idėjoms, kviečiame telktis bendradarbiauti ir teikti pasiūlymus.
Santalkos el.paštas jonas@ivoska.lt