2024-12-23, Pirmadienis
naujienlaiškis

Laima Kanopkienė. Strateginis žlugdymo planas

Seime verda diskusijos dėl  Žiniasklaidos rėmimo fondo, kuris turėtų pakeisti ilgus metus gyvavusį Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą. Ta proga skelbiame žurnalo „Kultūros barai” redakcijos komentarą.

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas pernai rudenį pranešė džiugią žinią: „2019 m. rugsėjo 18 d. LR Vyriausybė priėmė nutarimą, keičiantį SRTRF Bendrąsias konkurso sąlygas […] – periodinių kultūros ir meno leidinių kultūrinių projektų įgyvendinimo paslaugas priskyrė visuotinės ekonominės svarbos paslaugoms. Tai leidžia periodiniams kultūros ir meno leidiniams padidinti maksimalią valstybės paramos ribą iki 500 tūkst. per trejus metus (iki šiol ši riba buvo 200 tūkst. per trejus metus).”

Kad pagaliau pavyko nugalėti slibiną, kurio vardas de minimis, viešai gyrėsi pats kultūros ministras. Ir ne be pagrindo, nes jo pirmtakai ištisą dešimtmetį atkakliai vengė kištis, gudraudami, kad tokį de minimis reglamentą, koks baigia pasmaugti Lietuvos kultūrinę spaudą, nustatė Europos Sąjunga, taigi prieš vėją nepapūsi. Bet štai paaiškėjo, kad viskas priklauso nuo vietinės valdžios valios ar malonės.

Puiku, nutarimas priimtas! Kultūros barai, priskirti „visuotinės ekonominės svarbos paslaugoms”, kitaip tariant, strateginiams valstybės objektams, vylėsi, kad pagaliau išbris iš skurdo, į kurį nugrimzdo 2019 m., kai SRTR fondas kultūriniams žurnalo projektams skyrė paramą, prilygstančią bado dietai.

Savo ruožtu svariai prisidėjo ir Lietuvos Kultūros taryba, atmetusi visus Kultūros barų teiktus projektus (jų buvo 6). Kuo mūsų žurnalo straipsnių rinkiniai prastesni už spausdinamus kituose leidiniuose, kuriuos LKT nuolatos dosniai remia, net jeigu jų tiražas keliskart mažesnis, o periodiškumas itin kuklus, laikoma gilioje paslaptyje.

Tiesa, sklando gandas, esą ekspertai nemyli Kultūros barų, bet juk čia ne gražuolių ar numylėtinių konkursas! O gal?..

Šiaip ar taip, buvo pademonstruota, kad KB redakcija – netinkamas paraiškovas. 2019 m. sukandę dantis, susiveržę diržus ištvėrėme tik todėl, kad žurnalą parėmė privatūs asmenys, už tai nuoširdžiai jiems dėkojame.

Jubiliejiniais 2020-aisiais SRTR fondas Kultūros barams tarsi pasityčiodamas vėl skyrė tokią paramą, kuri beveik pustrečio (sic!) karto mažesnė, negu buvo kriziniais 2009-aisiais! Taigi parama ne indeksuojama, atsižvelgiant į tai, kaip brangsta leidyba, bet minusuojama.

Strateginis strateginio objekto žlugdymas vykdomas pagal aiškų planą – popieriuje de minimis gerokai padidintas, bet reali parama gerokai sumažinta! Intelektualinis darbas nuvertintas, kultūrinės žiniasklaidos leidybą bandoma paversti laisvalaikio užsiėmimu.

Kam naudinga, kad KB vėl turėjo „susidvejinti” – kaip ir pernai esame priversti leisti Nr. 1/2?  Mažiau drumsime valdžios ramybę, rečiau priminsime vadinamojo elito aukščiausiems asmenims, kad nelaikytų savęs šventomis karvėmis, t. y. nekritikuotinomis personomis?

Kultūros barų redakcija, pernai likusi be etatinių darbuotojų, šiemet irgi neišgalės autoriams mokėti bent kiek normalesnių honorarų, vargu ar pavyks išlaikyti mėnesinio žurnalo, be pertrūkių leidžiamo jau 55 metus, periodiškumą.

Rudenį kultūros ministras man, Kultūros barų vyr. redaktorei, įteikė Garbės ženklą „Nešk savo šviesą ir tikėk”, deja, tikėti, kad kultūros leidinių šviesa Lietuvoje nebus galutinai užgesinta, darosi vis sunkiau…

Bet gal stebuklas vis dėlto įvyks ir Kultūros barai netaps almanachu, leidžiamu 4 ar 2 kartus per metus?

Jei atsirastų norinčių paremti Kultūros barus, prašome lėšas pervesti VšĮ „Kultūros barų” leidyklai (įmonės kodas 302514590) j sąskaitą LT35 7044 0600 0757 9339.

Kultūros barai 2020-1/2

Pastaba.

Ekspertai padarė išvadą, kad komercinės žiniasklaidos atstovai  per žiniasklaidos rėmimo projektų vertinimą daro įtaką valstybės lėšų skirstymui. Tokia ydinga praktika prieštarauja skaidriam valstybės (mokesčių mokėtojų) lėšų panaudojimui. Pvz. SRTRF ekspertai 2016 metais lėšas skyrė ne kultūros leidiniams, o Žmogaus teisių centrui (25000 Eur), 2017 metais – UAB 15min (48000 Eur), 2018 metais -UAB 15min (48000 Eur), UAB Delfi (25000 Eur), 2019 metais – UAB 15min (50000 Eur), UAB Delfi (25000Eur) ir kt.

 

Reklama

Susiję straipsniai

Vladimiras Laučius. Kokią kainą turi sumokėti rusai, jei sumanytų mus užpulti?

(Projektas „Suprasti Rusiją“. IQ ir Alfa.lt bendradarbiaujant su GSSC) Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai...

Audrius Bačiulis. Ar vėjo elektrinės kelia pavojų saugumui?

Švedija stabdo vėjo jėgainių projektus Baltijos jūroje, nes Rusijos raketų atakos būtų atpažintos per vėlai. Kaip šią problemą...

Ne vien duona esame gyvi…

Vladimiras Laučius Artėja Kūčios. Visas krikščioniškasis pasaulis laukia svarbiausio dalyko. Juk ne vien duona esame gyvi. Taip, duona kasdienė –...

Edvardas Čiuldė. Ką Kūčių naktį ruošiasi paporinti gyvūnai?

Užpraeitais metais tuo pačiu metų laiku (2020-12-22) turėjau progą beveik pažodžiui nuspėti, ką Kūčių naktį, kai kalba gyvūnai,...