2024-12-23, Pirmadienis
naujienlaiškis

Laurynas Kasčiūnas. Pasiūlymų tikslas – apsaugoti mūsų laisvę, o ne ką nors cenzūruoti ar riboti

Čekijoje veikiantis analitinis centras „Europos vertybės“ teikia rekomendacijas dėl šalies informacinio saugumo stiprinimo. Įžvalgos, kurios turėtų būti įdomios ir Lietuvai. Visų šių pasiūlymų tikslas – apsaugoti mūsų laisvę, o ne ką nors cenzūruoti ar riboti. Džiugu, kad kaip kuriuos iš rekomendacijų jau ėmėmės įgyvendinti ar bent jau svarstyti. Kai kur dar teks rimtai pasitempti.

Reikėtų pabrėžti ir tai, kad informacinio saugumo stiprinimo iniciatyvos kylančios Lietuvoje dažnai Vyšegrado valstybėse matomos kaip pavyzdinės.

Rekomendacijos:

– Veikla, kuria Rusija skleidžia dezinformaciją, turėtų būti vertinama kaip grėsmė nacionaliniam saugumui ir priemonės jai pažaboti turėtų būti kodifikuotos nacionalinio saugumo dokumentuose

– Kuriant naujas institucijas, atsakingas už informacinį saugumą, labai svarbi yra politinė valia ir sutarimas tarp pagrindinių politinių jėgų, kad būtų užtikrinti pakankami žmogiškieji resursai, biudžeto dotacijos ir tinkamas darbų pasidalijimas.

– Veiksmų koordinavimas tarp valstybinių institucijų, taip pat tarp valstybės ir pilietinės visuomenės, yra raktas į sėkmę kovoje su dezinformacija.

– Interneto portalų, kuriuose skleidžiama dezinformacija ir propaganda, prieinamumo ribojimas yra efektyvi priemonė, siekiant sumažinti Rusijos galimybes vykdyti dezinformacijos kampanijas ir manipuliuoti viešąja nuomone tikslinėse visuomenės grupėse.

– Šalyse, kuriose televizija yra svarbiausias informacijos šaltinis, televizijos kanalų, kuriuose transliuojama propaganda ir dezinformacija, draudimas yra efektyvus būdas, siekiant sumažinti manipuliacijos visuomene galimybes.

– Nevyriausybinės organizacijos veikia greičiau, turi lankstesnius biudžetus ir didesnį kūrybinį potencialą, todėl užduočių patikėjimas joms, ar bent jau artimas valstybės ir NVO bendradarbiavimas, yra svarbi kontrpropagandos strategijos dalis.

– Problemų prevencija yra geriau nei kova su jomis, todėl labai rekomenduojama vykdyti tikslines informavimo kampanijas.

– Peržiūrėti egzistuojančius įstatymus ir teisines galimybes kovoti su dezinformacija ir propaganda.

– Įvairios programos, skirtos didinti žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumą ir dalintis kovos su dezinformacija patirtimi, turi būti prieinamos ir žurnalistams, ir valstybės tarnautojams, ir paprastiems piliečiams. Tokioms iniciatyvoms valstybė turėtų skirti deramą finansavimą.

Veidaknygė

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trisdešimt trečioji (gruodžio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos dronais atakavo naftos perdirbimo gamyklą Stalnoi Kon (Oriol sr.). Taip pat sprogimai Rostov...

Vladimiras Laučius. Vokietijos žalieji sektantai sukėlė elektros kainų šoką

Vokietijos žalieji sektantai, privertę uždaryti paskutines atomines jėgaines, sukėlė elektros kainų šoką visam regionui. Skandinavai įsiutę. Sveiko proto...

Atvykėliai iš Sirijos Austrijoje gauna laišką: paaiškinkit, kodėl neturėtume jūsų siųsti namo

Austrija iš pradžių nori išsiųsti namo apie 40 000 imigrantų iš Sirijos. Pirmasis žingsnis – migracijos institucija BFA...

Švedijos ekonomikai vis dar einasi prasčiausiai Europos Sąjungoje

Švedija trečiąjį šių metų ketvirtį nepateisino žemų lūkesčių ir išsiskyrė 0,1 procento neigiamu augimu, skelbia Eurostatas. Taigi įsiskolinusios...