Seimo Kultūros komitetas pritarė naujos redakcijos LRT įstatymui. Pasak komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio, jei jam pritars ir visas Seimas, pagrindinė laukianti naujovė – nacionalinį transliuotoją valdys nebe vienas žmogus: sprendimus priiminės ne generalinis direktorius, o taryba, kuri, savo ruožtu, bus kontroliuojama iš išorės. Laukia ir daugiau svarbių naujovių.
„Darbo grupė parengė visiškai naują įstatymo redakciją, tačiau LRT administracija visais būdais stengėsi procesą užvilkinti ir, jei įmanoma, visiškai sužlugdyti. Konservatorius Jurgis Razma vakar („Vakaro žinių“ pokalbis su R.Karbauskiu vyko vakar, – aut. past.) net registravo siūlymą, kad naujos redakcijos įstatymas būtų svarstomas rudenį. Kitaip sakant, buvo bandoma padaryti viską, kad įstatymas nebūtų priimamas artimiausiu metu. Senoji redakcija yra visiškai apverktinos būklės, jo pataisyti neįmanoma, reikia keisti iš esmės. Redakcija tokia sena, kad jame apie internetą net nešnekama, todėl, pavyzdžiui, nieko nešnekama ir apie komercinės reklamos uždraudimą LRT tinklalapyje“, – po komiteto posėdžio „Vakaro žinioms“ sakė R.Karbauskis.
Pasak jo, procesą vilkino LRT administracija, padedama konservatorių.
„Mes matome, kaip LRT generalinė direktorė nuolat rūko ir bendrauja su konservatoriais. Su mumis taigi nebendrauja. Bendrauja su opozicija, kad įstatymas nebūtų priimtas, mat visas LRT valdymas pereitų į LRT tarybos rankas. Tai yra, jei dabar sprendimus priima generalinis direktorius, tai ateityje sprendimai būtų priimami kolegialiai.
Aš suprantu, kad kai kurie tarybos nariai yra istoriškai pripratę, kad ankstesnis generalinis direktorius su jais nesiskaitė, galbūt taip elgiasi ir dabartinė direktorė, tačiau taryba yra kolegialus organas, jo formavimo tvarka yra nustatyta ir mes jos nekeitėme. Tačiau patvirtinus naujos redakcijos įstatymą viskas nebepriklausytų nuo vieno žmogaus – gero ar blogo, geriančio ar negeriančio, – nes taip negali būti. Su tarybos nariais, su kuriais sutvarkėme įstatymą, labai puikiai sutarėme, pagalius į ratus bandė kišti tik LRT administracija – kad niekas nesikeistų“, – tvirtino parlamentaras.
Pasak „valstiečių“ lyderio, valdantieji netgi patys kreipėsi dėl projekto ekspertinio vertinimo.
„Nes žinojome vieną dalyką: kai kovą pradėsime svarstymą, opozicija pareikalaus ekspertinio vertinimo, o jis užtruks mažiausiai mėnesį. Aš suprantu, kad liūnas kai kam yra geriau, geriau, kai viską sprendžia vienas žmogus, bet visa tai baigsis su šio įstatymo priėmimu. Bus ir kontrolė, ir audito komitetai prie tarybos, taryba bus tas organas, kuriam bus galima reikšti pretenzijas, jei bus kokios problemos LRT“, – konstatavo R.Karbauskis.
Seimo nario teigimu, bus visiškai uždrausta bet kokia reklama, net ir užslėpta, kai, pavyzdžiui, anonsuojant kokią nors laidą, pabrėžiama, atseit ją remia koks nors vaistas ar kokios nors higienos priemonės.
„Liks tik leidimas reklamuoti kultūros renginių rėmėjus, nors mes sakėme, kad ir tai – nereikalingas dalykas, nes patys geriausi kultūros renginiai neturi rėmėjų. Tačiau tai spręsti palikome tarybai. Anksčiau spręsdavo generalinis direktorius. Politinė reklama iš viso uždrausta, tik galės būti rinkimų agitacijos laidos. Nebeliks politinių klipų. Jei pernai per LRT matėme daugybę Ingridos Šimonytės reklamos ir žmonės galėjo pagalvoti, kad LRT ją remia, nes nežinojo, kad tai daroma už pinigus, tai to nebeliks“, – žadėjo R.Karbauskis.
Parlamentaras priminė, kad spauda rašė, jog iš naujos redakcijos įstatymą rengusios darbo grupės buvo pasitraukę LRT tarybos nariai.
„Pasakysiu, kodėl taip buvo. Kai po pateikimo Seimas pritarė senajam variantui, mes iš karto pasakėme, kad ruošime antrą variantą su darbo grupe, sudaryta kartu su LRT tarybos nariais. LRT administracija išsigando ir pasirūpino, kad opozicija išvadoms rengti pasiūlytų kitus komitetus. Aš paklausiau: negi jūs nagrinėsite neaktualų variantą, kai rengiamas naujas?
Taip ir atsitiko. Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete opozicija pasakė, kad niekada nesvarstys naujojo varianto. Kadangi ten yra 6 opozicijos atstovai ir 6 koalicijos, opozicijai pasitraukus niekada nebūtų kvorumo.
Vakar Seime nubalsavome, kad šio komiteto išvados ir nereikia. Jei taip nebūtų atsitikę, Kultūros komitetas nežinia kiek būtų turėjęs laukti papildomos komiteto išvados ir nebūtų galėjęs patvirtinti naujojo varianto“, – opozicijos gudrybes atskleidė R.Karbauskis.
Pasak jo, laukia ir daugiau naujovių. „Jei Seimas pritars, skaidrumo bus daug daugiau. Atsiras LRT turinio kontrolierius, bus žiūrima, ar žurnalistai laikosi etikos, atsiranda audito tarnyba, kurios LRT viduje nebuvo, pati taryba bus kas kažkiek laiko audituojama iš šalies“.
Na, bet jei „sprendimus priiminės ne generalinis direktorius, o taryba”, tai nebus ir atsakingo asmens, kaip jau ne kartą Lietuvoje buvo – „negali būti kolektyvinės atsakomybės”! Todėl labai reikalinga nustatyti ir tarybos narių asmeninę atsakomybę, kad už priimtus žalingus sprendimus būtų atsakingi solidariai, priklausomai nuo to ar balsavo „už” ar „prieš” tokius sprendimus!
Seniai buvo laikas tą šiukšlių dėžę ne tik išvalyti,bet ir gerai dezinfekuoti, nes Grybauskaitės sukoncentruota į LRT medžiaga yra pavojingesnė nei radiacinės dulkės,išspjautos iš sutrunijusio reaktoriaus.