2025-01-09, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Lenkija: galime kurti kitokią Europos Sąjungą

Lenkijos premjeras M.Morawiecki ir Ispanų partijos Vox lyderis S.Abascal/EPA nuotr.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, dalyvavęs paskutiniame dešiniųjų ir nacionalistų Europos lyderių viršūnių susitikime Madride, sako, kad toks susibūrimas „parodo, kad Europa turi kitokią ateitį, pagrįstą nepriklausomom valstybėm, o ne kokia nors centralizuota struktūra“.

Dvi dienas vykusio renginio šūkis buvo „Apginkime Europą!“ Jame dalyvavo Prancūzijos atstovė Marine Le Pen, Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbánas, Ispanijos „Vox“ partijos lyderis Santiago Abascal, kuris buvo pagrindinis renginio globėjas.

Dešiniųjų ir nacionalistų lyderiai pasmerkė Europos Sąjungos politiką daugelyje sričių ir įsipareigojo glaudžiau bendradarbiauti Europos Parlamente po artėjančių rinkimų 2024 m.

Lenkijos valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS), kuri laikosi griežtos antirusiškos linijos, sulaukė kritikos dėl santykių su Rusijai simpatizuojančiais lyderiais užmezgimo, ypač esant dėl dabartinės situacijos Ukrainoje.

Anksčiau šią savaitę Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas kreipėsi į premjerą Morawieckį, kad šis neprisijungtų prie esą „antiukrainietiškų ir proPutiniškų“ politikų Madride. Atsakydamas į tai, Morawieckis paragino Tuską atsistatydinti iš Europos liaudies partijos prezidento posto dėl jo vaidmens Europos parlamente, leidusio plėtoti Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“.

Atvykęs į viršūnių susitikimą Madride, Morawieckis paskelbė, kad „šiandien posėdyje priimtoje galutinėje deklaracijoje Rusijos veiksmai buvo vienareikšmiškai pasmerkti“, praneša naujienų svetainė „Interia“.

Lenkijos spaudos agentūra (PAP) cituoja deklaraciją, kurioje teigiama, kad „Rusijos karinės operacijos prie rytinės Europos sienos atvedė mus prie karo slenksčio“ ir raginama „solidarumo, ryžto ir gynybos bendradarbiavimo tokių grėsmių akivaizdoje“.

Pasak dviejų prancūzų žurnalistų – Anne Renaut iš AFP ir Alaino Guillemoleso iš La Croix – Le Pen atsisakė pasirašyti deklaracijos versiją, kurioje buvo pastraipa apie Rusiją.

Kitur savo bendrame pareiškime dešiniųjų lyderiai įsipareigojo „apsaugoti Europą nuo primestų ideologijų ir antidemokratinio dreifo, vedančio į jos žlugimą“.

Jie kritikavo „pražūtingą“ Europos Sąjungos migracijos politiką ir pažadėjo „ginti Europą nuo išorės ir vidaus grėsmių“. Taip pat buvo pasmerkti „politiškai motyvuoti Briuselio išpuoliai prieš Lenkiją ir Vengriją“ ir įsipareigota bendrai „ginti nacionalinių konstitucijų viršenybę prieš Europos teisę“.

Jie kritikavo „pražūtingą“ Europos Sąjungos migracijos politiką ir pažadėjo „ginti Europą nuo išorės ir vidaus grėsmių

Dalyviai, kurių partijos šiuo metu yra įvairiose Europos grupėse pareiškė, kad sieks „suvienyti jėgas minėtais klausimais Europos Parlamente“.

Pasibaigus viršūnių susitikimui, Morawieckis sakė, kad „labai gerai, kad šiandien galime būti tarp savo draugų ir matyti, kad apie Europą mąstyti galima ir kitaip“, praneša „Rzeczpospolita“.

Premjeras pripažino, kad kai kurie partneriai „į Rusiją žiūri kitaip nei mes“, pažymi TVN24. Tačiau jis pridūrė, kad Lenkijos vyriausybės tikslas yra ne įsakinėti, bet padėti jiems suprasti Maskvos keliamą grėsmę, o Madrido viršūnių susitikimas parodė, kad ši politika „jau duoda vaisių“.

Morawieckis taip pat sakė, kad pažanga buvo padaryta daugelyje kitų sričių, įskaitant energijos kainas. Į bendrą pareiškimą įtraukta pastraipa, kurioje įsipareigojama „dirbti siekiant didesnių Europos energijos pajėgumų ir gerinant energetinį apsirūpinimą“.

Posėdis Madride įvyko praėjus mažiau nei dviem mėnesiams po to, kai PiS priėmė tą pačią lyderių grupę Varšuvoje, per kurią jie pažadėjo „sustabdyti nerimą keliančią idėją sukurti Europą, kurią valdytų nerenkamas elitas“, vietoj to pabrėžė „laisvų ir lygių tautinių valstybių“ vaidmenį.

Lenkijos vyriausybei vis labiau stojant į konfliktą su Europos Sąjunga, ji vis dažniau ieško sąjungininkų tarp visų dešiniųjų jėgų. Nors iš pradžių į šias pastangas buvo įtrauktas ir italas Matteo Salvini, jis ir jo partija „Lega“ kol kas nedalyvavo Varšuvos ir Madrido viršūnių susitikimuose.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...

Vladimiras Laučius. Išlaidos gynybai: ar šuolis pateisins lūkesčius?

Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai iki 4,5 proc. BVP. Suprantama, jog toks augimas...

Edvardas Čiuldė. Švytėjimas

2017 m. kovo 1 d. Įpusėjęs spindulinio gydimo kursą nusprendžiau mokytis angų kalbos daug rimčiau nei visais kitais kartais,...

Apie neprašytas aukas, užnuodytus šaltinius ir mokytojų prestižą

  Stasė Bučiuvienė, MB „Senų knygų namai“ steigėja Šiemet Lietuvos mokyklos trisdešimt trečią kartą minės Sausio13-ąją. Kaip ir kasmet, klasių...