Antradienį Lenkijoje suintensyvėjo politinė kova dėl valdžios – policija šturmavo prezidento rūmus Varšuvoje ir areštavo du buvusius PiS ministrus, pasigirdus naujiems teiginiams apie stiprėjantį neseniai Donaldo Tusko administracijos autoritarizmą.
Buvusius vidaus reikalų ministrą ir vidaus reikalų viceministrą Mariuszą Kamińskį ir Maciejų Wąsiką policija sučiupo dėl 2007 m. kaltinimų piktnaudžiavimu įgaliojimais, o abu politikai pareiškė, kad suėmimai yra politiškai motyvuoti.
Plačiau apie šiuos įvykius rašė spauda, kuri stebina dvigubais standartais. Suverenitetą išpažįstantys politikai smerkiami už visus tariamus „teisinės valstybės” pažeidimus, tuo tarpu pagrindinė žiniasklaida nuolat giria autoritarinius proeuropietiškų vyriausybių veiksmus, pavyzdžiui, kai naujasis Lenkijos premjeras D. Tuskas įsakė policijai iš dalies uždaryti nacionalinį transliuotoją TVP, ką kritikai pavadino nerimą keliančiu grįžimu į sovietinius laikus.
BREAKING: Polish patriots have begun protesting as police stormed the Presidential Palace in Warsaw and arrested 2 conservative MPs
The new globalist-backed Parliament took power in Poland only 3 weeks agopic.twitter.com/mIVoxvmkLv
— Jack Poso 🇺🇸 (@JackPosobiec) January 9, 2024
Po areštų vidaus reikalų ministras Marcinas Kierwińskis socialiniuose tinkluose gyrė šiuos veiksmus kaip kovos su korupcija dalį.
Areštai beveik neabejotinai paaštrins kovą tarp naujojo premjero D. Tusko ir PiS sąjungininko prezidento Andrzejaus Dudos, kuris po spalio mėn. įvykusių nacionalinių rinkimų, per kuriuos PiS prarado daugumą parlamente, abiem buvusiems ministrams suteikė prezidento malonę
Lenkijos dešinieji laiko A. Dudą geriausiu ginklu prieš didėjantį D. Tusko ir jo vaivorykštinės koalicijos administracijos vykdomą institucinį valymą.
PiS pareigūnai žada stoti į kovą ir „The European Conservative” patvirtino, kad sausio 11 d. tikisi sutelkti savo pajėgas gatvėse per planuojamą demonstraciją prieš griežtas D. Tusko ir jo kabineto priemones.
Komentaruose Europos konservatoriams parlamento narys Arkadiuszas Mularczykas (Arkadiušas Mularčikas) peikė ES už visišką tylą dėl areštų, nors ji garsiai pasmerkė aštuonerius metus trukusį konservatorių valdymą Lenkijoje. „Ši sistema, kuriai Lenkijoje vadovauja D. Tuskas, yra labai panaši į Rusijos ir Baltarusijos politinę sistemą – politiniai veiksmai be teisinio pagrindo”, – pridūrė PiS politikas. Partijos šaltiniai pranešė, kad įkalintas parlamento narys Mariuszas Kamińskis trečiadienio rytą pradėjo bado streiką prieš tai, ką jis laiko politiniu persekiojimu.
Abu PiS ministrai nėra vieninteliai buvusios Lenkijos vyriausybės nariai, kuriems gresia baudžiamasis persekiojimas. Keli dešiniųjų pažiūrų Europos Parlamento nariai kaltinami neapykantos kalbos skleidimu už dalijimąsi prieš imigraciją nukreiptu turiniu socialinėje žiniasklaidoje po to, kai Europos Parlamentas, reaguodamas į nevyriausybinių organizacijų inicijuotą kampaniją, lapkričio mėn. atėmė iš jų parlamentinę neliečiamybę.
D. Tuskas yra artimas ES sąjungininkas, o tai reiškia, kad, nepaisant jo griežto požiūrio į politinius oponentus, eurokratai džiaugėsi jo liberalios koalicijos pergale prieš ankstesnę PiS vyriausybę ir toliau remia prieš konservatorius visoje šalyje nukreiptus „teisinės valstybės” veiksmus.
Daugumoje žiniasklaidos pranešimų apie areštus Varšuvoje tokio susirūpinimo nebuvo, nes „Politico”, pagrindinis ES elito leidinys, į D. Tusko susidorojimą žiūrėjo gana atlaidžiai, nors pats ne kartą įspėjo apie „autoritarizmą” ir „kraštutinių dešiniųjų stiprėjimą” Lenkijoje ir visoje Europoje.
Thomas O’Reilly yra Airijos žurnalistas, dirbantis Briuselyje įsikūrusiame leidinyje „The European Conservative”. Jis yra įgijęs chemijos mokslų ir žurnalistikos išsilavinimą.
europeanconservative.com