Praeitą savaitę Lenkijai patenkinus prieglobsčio prašymą, mama su kūdikiu tapo pirmaisiais pabėgėliais iš Norvegijos nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
Silje Garmo su savo 23 mėnesių dukrele Eira pabėgo į Varšuvą po to, kai kilo įtarimas, kad Norvegijos vaiko teisių apsaugos tarnyba Barnevernet ruošiasi atimti vaiką.
S. Garmo yra dviejų vaikų mama. 2014 m. vyresniosios dukters, kuriai dabar yra 13 metų, tėvas paskundė moterį Barnevernet kaip netinkamai atliekančią mamos pareigas. S. Garmo mano, kad agentūra tėvu patikėjo paprasčiausiai todėl, kad jis yra įtakingas verslininkas, turintis draugų tarp teisėjų.
„Barnevernet mane apkaltino piktnaudžiaujant nuskausminamaisiais vaistais, laikantis „chaotiško gyvenimo būdo“ ir turint „chroniško nuovargio sindromą“, – pasakojo S. Garmo. Moters teigimu, Norvegijoje tai yra pakankama priežastis vaiką atimti iš šeimos.
S. Garmo buvo priversta darytis eilę tyrimų dėl vaistų vartojimo, tačiau rezultatai visus kartus buvo neigiami. Ji taip pat įtarė, kad jos medicininiai įrašai buvo nagrinėjami be jos leidimo, tačiau juose taip pat nieko nerasta. „Dešimt metų, iki 2014 m., niekas man kaip mamai neturėjo priekaištų.“
Moteris pasakoja, kad viskas, ko reikia, kad vaikas būtų automatiškai paimtas iš tėvų, yra kieno nors skundas tarnybai.
Prieš Barnevernet paimant Eirą, Silje Garmo pabėgo į Ispaniją, kur galiausiai Interpolo dėka buvo suimta. „Laimei, jai grįžus į Norvegiją įžvalgūs psichologai ir tyrėjai pradėjo atskleisti tai, kas vyksta. Ir ji su kūdikiu pabėgo į Lenkiją“, – pasakoja pastorius Janas-Aage‘as Torpas. Jo teigimu, Lenkijos imigracijos tarnybos priėjo prie išvados, kad S. Garmo ir jos dukrelei reikalinga apsauga Lenkijoje, tačiau galutinį sprendimą turėjo priimti šalies valdžia.
„Šią savaitę Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis įsikišo ir suteikė politinį prieglobstį. Taip S. Garmo tapo pirmąja norvege nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, siekiančia ir gaunančia politinį prieglobstį Europos valstybėje.“
Vis dėlto moteris nėra pirmoji tarp norvegų tėvų, kurie kovai su Barnevernet ėmėsi ypatingų priemonių. Šiuo metu penkios su Barnevernet susijusios bylos yra Europos Žmogaus Teisių Teisme (toliau – EŽTT).
Pasak Torpo, prieglobsčio suteikimas parodo, kad Barnevernet „žiaurumas“ prieš tėvus ir vaikus yra „rimtas žmogaus teisių pažeidimas“.
„Europos Taryba ir EŽTT dėl Norvegijos žiaurumo šiais metais priėmė griežtų sprendimų […] S. Garmo yra viena iš daugelio tėvų Norvegijoje, kurie persekiojami prieš šeimą nukreiptos politikos, primenančios Sovietų Sąjungą“, – sakė Janas-Aage‘as Torpas.
Barnevernet šiais metais taip pat plačiai nuskambėjo tarptautinėje žiniasklaidoje po to, kai paaiškėjo, kad agentūrai dirbantis psichiatras savo kompiuteryje turi daugiau nei 200 tūks. vaikų pornografijos vaizdų.