Daugiau nei vienas iš penkių Z kartos suaugusiųjų save identifikuoja kaip LGBTQ+
LGBTQ+ identifikavimas JAV toliau auga: 7,6 % suaugusių JAV gyventojų šiuo metu identifikuoja save kaip lesbietes, gėjus, biseksualus, transseksualus, keistuolius ar kitos seksualinės orientacijos asmenis, išskyrus heteroseksualus.
Dabartinis rodiklis yra didesnis nei prieš ketverius metus (5,6 %) ir 2012 m. (3,5 %), kai „Gallup“ pirmą kartą pradėjo matuoti seksualinę orientaciją ir translytiškumą.
Šie rezultatai pagrįsti apibendrintais 2023 m. „Gallup“ telefoninių apklausų duomenimis, apklausiant daugiau nei 12 000 18 metų ir vyresnių amerikiečių.
Kiekvienoje apklausoje „Gallup“ respondentų klausia, ar jie save laiko heteroseksualais, lesbietėmis, gėjais, biseksualais, transseksualais ar kitais asmenimis.
Apskritai 85,6 % respondentų teigia, kad yra heteroseksualūs arba heteroseksualūs, 7,6 % save priskiria vienai ar kelioms LGBTQ+ grupėms, o 6,8 % atsisako atsakyti.
Biseksualūs suaugusieji sudaro didžiausią LGBTQ+ populiacijos dalį – 4,4 % JAV suaugusiųjų ir 57,3 % LGBTQ+ suaugusiųjų teigia esantys biseksualūs.
Gėjai ir lesbietės yra kitos dažniausiai pasitaikančios tapatybės – kiekviena iš jų sudaro šiek tiek daugiau nei 1 % JAV suaugusiųjų ir maždaug kas šeštą LGBTQ+ suaugusįjį.
Šiek tiek mažiau nei 1 % suaugusiųjų JAV ir maždaug vienas iš aštuonių LGBTQ+ suaugusiųjų yra transseksualai.
Dažniausiai savanoriškai nurodomos LGBTQ+ tapatybės yra panseksualumas ir aseksualumas, kurias paminėjo mažiau nei po 2 % LGBTQ+ suaugusiųjų.
LGBTQ+ augimas siejamas su didesniu jaunesnių suaugusiųjų identifikavimusi
Pastaraisiais metais LGBTQ+ identifikavimas padidėjo, kai Z kartos ir tūkstantmečio kartos atstovai tapo suaugusiais.
Šių jaunesnių kartų suaugusieji kur kas dažniau nei vyresnių kartų atstovai save identifikuoja kaip LGBTQ+.
Apskritai kiekviena jaunesnė karta maždaug dvigubai dažniau nei prieš ją buvusi karta identifikuoja save kaip LGBTQ+.
Daugiau nei vienas iš penkių Z kartos suaugusiųjų, kurių amžius 2023 m. bus nuo 18 iki 26 metų, prisipažįsta esantys LGBTQ+, taip pat beveik vienas iš dešimties tūkstantmečio kartos atstovų (nuo 27 iki 42 metų).
Tarp X kartos atstovų šis procentas yra mažesnis nei 5 %, tarp kūdikių bumo kartos atstovų – 2 %, o tarp tyliosios kartos atstovų – 1 %.
Biseksualumas yra labiausiai paplitęs LGBTQ+ statusas tarp Z kartos, tūkstantmečio ir X kartos atstovų.
15 proc. visų Z kartos suaugusiųjų, t. y. daugiau nei du trečdaliai LGBTQ+ tapatybę turinčių asmenų, yra biseksualūs.
Vyresnėse kartose LGBTQ+ asmenys dažniau arba vienodai dažnai teigia, kad yra gėjai ar lesbietės, o ne biseksualūs.
LGBTQ+ identifikavimas dažniau pasitaiko tarp moterų
Moterys beveik dvigubai dažniau nei vyrai identifikuojasi kaip LGBTQ+ – 8,5 %, palyginti su 4,7 %.
Biseksualumas yra labiausiai paplitusi LGBTQ+ identifikavimo forma tarp moterų, o vyrai vienodai dažnai identifikuojasi kaip biseksualūs arba homoseksualūs.
Trijose jauniausiose kartose, ypač Z kartos ir tūkstantmečio kartos atstovų, moterys dažniau nei vyrai identifikuojasi kaip LGBTQ+.
Beveik trys iš dešimties Z kartos moterų, 28,5 %, save identifikuoja kaip LGBTQ+, palyginti su 10,6 % Z kartos vyrų.
Tarp tūkstantmečio kartos atstovų 12,4 % moterų ir 5,4 % vyrų save identifikuoja kaip LGBTQ+.
Daugiau nei viena iš penkių Z kartos moterų prisipažįsta esanti biseksuali, kaip ir 9 % tūkstantmečio moterų.
Z kartos vyrai dažniau save identifikuoja kaip biseksualius nei kaip homoseksualius, o tūkstantmečio kartos vyrų biseksualiais ar homoseksualiais save identifikuoja maždaug vienodai.
Vyresnės kartos LGBTQ+ vyrai dažniausiai identifikuojasi kaip gėjai.
Pirmiau nurodyti lyčių skirtumai neatsižvelgia į nebinarinę populiaciją, kuri sudaro apie 1 proc. suaugusiųjų JAV.
Nėra pakankamai atvejų, kad būtų galima pateikti tikslius LGBTQ+ identifikavimo tarp nebinarinių amerikiečių įverčius vien 2023 m., tačiau bendri 2022 m. ir 2023 m. duomenys rodo, kad apie 80 % nebinarinių suaugusiųjų save identifikuoja kaip LGBTQ+, trečdalis jų yra biseksualūs, o trečdalis – transseksualūs.
Apibendrinimas
Nuo 2012 m., kai „Gallup“ pirmą kartą paklausė apie seksualinę orientaciją ir translytiškumą, suaugusių JAV gyventojų, kurie save laiko ne heteroseksualiais, procentinė dalis išaugo daugiau nei dvigubai.
Šiuos pokyčius lėmė jaunesni amerikiečiai: maždaug vienas iš dešimties tūkstantmečio ir vienas iš penkių Z kartos suaugusiųjų turi LGBTQ+ statusą.
Kartų skirtumai ir tendencijos rodo, kad ateityje LGBTQ+ identifikacijos rodikliai šalyje bus didesni.
Jei dabartinės tendencijos išliks, tikėtina, kad per artimiausius tris dešimtmečius LGBTQ+ tapatybę turinčių asmenų dalis viršys 10 % suaugusių JAV gyventojų.
Šaltinis: gallup.com