2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Lidžita Kolosauskaitė. Kaip kiekvienas mūsų kaltas dėl karantino

Žmonės mėgsta kaltinti viršų, pamiršdami apačios atsakomybę. Ten, kur yra mušantis vyras, paprastai yra ir žmona, kuri leidžiasi mušama. O dažnai jai tas net šiek tiek patinka. Lygiai taip pat ten, kur iškyla tironas, visados yra tauta, kuri norėjo tirono. Kad ir koks nepatogus būtų šis faktas, Hitleris atėjo į valdžią rinkimų būdu ir vokiečiai jo politiką palaikė.

Lietuvoje, o turbūt ir pasaulyje rasime daug žmonių, kurie nori karantino, izoliacijos, privalomo gydymo ir pan. Valdžia, taikydama tas priemones, atliepia jų poreikius. Netikite?

Pažiūrėkime. Peticiją dėl karantino nutraukimo Lietuvoje kol kas pasirašė tik… kiek daugiau nei tūkstantis žmonių. Beveik nieko.

O dažnas, net ir nepatenkintas situacija, vis tiek priduria „bet bijau dėl savo tėvų“ arba „na, kol kas dar anksti spręsti“. Žmogau, jei tu sėdi be pajamų, tavo vaikai nebelanko mokyklos, tu net į laiptinę be antsnukio išeiti negali, bet vis tiek bijai dėl savo aštuoniasdešimties metų motinos, tai kas gi kaltas – valdžia ar tu pats? Ar tave skriaudžia, ar pildo tavo įnorius?

Ir netgi ta baimė dėl senų tėvų daugeliu atveju yra ne kas daugiau kaip dūmų uždanga. Vėlgi nepatogus faktas – retas palaiko su tėvais tokius artimus santykius, kad nuoširdžiai rūpintųsi dėl jų sveikatos, o ir šiaip suaugusiam žmogui palaidoti tėvus nėra tragedija, iš esmės tai – neišvengiamybė.

Tad kodėl žmonės nori šių priemonių?

Baimė yra svarbus, bet nebūtinai lemiantis motyvas. Nors spauda įtikino, kad pavojus sveikatai itin didelis, kas tikėtinai paskatino isterišką visuomenės reakciją ir perdėtą atsargumą, tačiau dauguma pasisakiusiųjų už karantiną neoficialių pokalbių metu minėjo ir kitus motyvus kaip pvz. norą pailsėti (kas iš dalies suprantama, jei daug laiko prieš tai žmogus intensyviai dirbo), norą pabūti vienam (vėlgi – labai aktualu dirbantiems dideliuose kolektyvuose, nuolat bendraujantiems), viltį, kad tai sugriaus kapitalizmą (pasirodo, ne tiek jau daug juo patenkinti) ar tiesiog… „o kas čia blogo pabūti namuose“. Šį variantą dažniausiai rinkdavosi ne itin pritapę asmenys, kuriems buvimas viešumoje ir anksčiau kėlė diskomfortą, tiesiog jie negalėjo to išvengti.

Taigi, masinį pritarimą karantinui lėmė daug smulkių, dažnai savanaudiškų motyvų ir… nuovokos apie kilsiančias pasekmes trūkumas. Tironijos pagrindas – žmonės, trokštantys tironijos, o vienintelis vaistas nuo to – racionalus protas ir švari sąžinė.

Kitaip nei kiti sąmokslo teoretikai, dažnai net ir skatinę prielankumą karantinui (pvz. Q teorija), niekados neneigiau nei viruso egzistavimo, nei tam tikros jo keliamos rizikos. Klausimas visados buvo ir liko tas pats – ar priemonės, kurias renkamės, nėra žalingesnės už patį virusą, kokias pasekmes turėsime artimoje ir tolimoje perspektyvoje.

Manau, kad būtent atkaklus visuomenės nenoras apie tai galvoti (o ne blogi politikai arba ne vien tik blogi politikai) duoda tuos vaisius, kuriuos jau greitai turėsime skinti.

Mes visi kalti.

1 KOMENTARAS

  1. nereikia kaltint žmonių dėl peticijos nepasirašymo apie kurią jie net nebuvo girdėję.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Valdas Sutkus. Vienišumo amžius

Šiuolaikinis gyvenimas kupinas paradoksų. Technologijos, kurios turėjo sujungti pasaulį, tapo vienišumo katalizatoriais. Namai, kurie visada buvo ne tik...

Linas Karpavičius. Kaip vyksta iškrypimų normalizavimas

Bet kokio reiškinio, ligos, nepriimtino gyvenimo būdo normalizavimas turi pereiti kelias stadijas. Pirmas tikslas išjudinti temą iš nenormalumo būsenos....

Musulmonų prievartautojų grupės – religinio karo dalyviai

Sarah Cain Didžioji Britanija vėl atsidūrė naujienų sūkuryje dėl nereagavimo į vaikų grupinio išprievartavimo skandalus. Tai yra krizės, kuri...

Prof. Gediminas Navaitis. Naujametinės viltys ir planai

Pasibaigė naujametinis šurmulys. Daugiau ar mažiau įgyvendinti reklamoje ir socialiniuose tinkluose siūlyti vaizdeliai, įpareigoję džiaugtis ir linksmintis. Pinigai...