2024-12-22, Sekmadienis
naujienlaiškis

Lidžita Koloskauskaitė. Gyvenimas baimės tironijoje

  Eidama į parduotuvę, sutinku kaimynę – jauną, talentingą moterį. Prisipažįsta, kad jos vyras labai sunerimęs dėl Astravo. „O kas gi dėl to Astravo?“ – nustembu. „Na, kad gali sprogti,“ – paaiškina. Kvatojuosi.

Šiais metais nuolat girdime, kad mirsime nuo koronaviruso, sprogs Astravo atominė elektrinė ir eilę kitokių apokaliptinių scenarijų, į kuriuos seniausiai nekreipiu jokio dėmesio. Bet kiti, pasirodo, kreipia. Netgi jauni, vaikus auginantys žmonės gyvena su nuolatine nelaimės nuojauta.

„Tiek drebančių žmogelių, kiek yra dabar, dar niekada nebuvo,“ – pastebėjo a.a. prof. A. Šliogeris, kuris šį fenomeną paaiškino taikliai ir iš esmės: „Anksčiau žmogus bijojo Dievo ar Šėtono. Šiandien jis bijo kur kas daugiau – baimės imperijos perimetras išsiplėtė iki begalybės. Televizorius ir kompiuteris pirmiausia yra baimės mašina, kiekvieną dieną gąsdinanti ir terorizuojanti žmones: per pasaulį nusiris finansų krizė, išsiverš ugnikalnis, užpuls kiaulių gripas, susprogdins teroristai, pakils naftos kainos, įkąs erkė, apsikrėsi AIDS, prarasi darbą, susirgsi vėžiu ir t. t.

Tai litanija, pagrįsta gerai žinomu totalitarinės propagandos principu „non stop“ (liet. k. „be sustojimo“). Šiandien žmogus bijo net lašinius valgyti, nes jam bandoma įteigti, esą juose esama baisaus nuodo – cholesterolio. Tokio teroro neatlaiko ne tik maži žmogeliai, kurių yra dauguma, bet ir stiprūs žmonės.“

Ir išties, minėtos kaimynės šeima – puikus pavyzdys išsilavinusių, sėkmingų, įdomių žmonių, kurių jauną gyvenimą okupuoja baimė. Normalu, kad seniai bijo mirti ir, suvokdami neišvengiamą, nuo ryto iki vakaro klūpi bažnyčių klauptuose, tikėdamiesi permaldauti likimą. Nenormalu, kad dabar taip pat, tik kitokiuose klauptuose klūpi jauni, kūrybingi žmonės, kurie pasiruošę atsisakyti pajamų, bendravimo, atostogų, teisės patiems rūpintis savo bei vaikų gyvenimais, kad tik… nemirtų. Juk mirtis tarsi neklusnus pyplys važinėjasi aplink dviračiu ir bet kada gali atsitrenkti. Štai kaip jie mums įteigė. Mirtis – visur aplink, drebėkite, epušės!

Šiuolaikinis žmogus nustojo tikėti Dievu ar antgamtinėmis galiomis, nebemano, kad valdžia yra Dievo vietininkas žemėje, netgi moka skaityti ir turi šiokio tokio turto, galimybes šviestis bei judėti kur panorėjęs. Būtų tikras pilietis, jei ne tai, kad dabar įtikėjo baime kaip nauja religija ir valdyti jį ne ką sunkiau nei neišprususį viduramžių baudžiauninką, maniusį, kad turi leistis plakamas iki kraujo ir dirbti iki devinto prakaito, nes ponas – Dievo pasiuntinys žemėje.

Ano vargdienio provaikis šiandien įsitikinęs, kad reikia leisti valdžiai riboti jo teises, drausti keliauti ar bendrauti, susitaikyti su pajamų praradimu ar mokesčių didėjimu, priimti bet kokias sau ir savo šeimai nepalankias sąlygas idant… nemirtų. Jis lygiai toks pats klusnus lengvatikis kaip anas viduramžių bėdžius; kiekvieno tirono svajonė. Dėl to ir gyvename vis mažiau demokratijoje ir vis daugiau tironijoje. Iš baimės suparalyžuotas nelaimėlis labiau vergas nei pilietis. Baimė atima narsą, protą, valią. Išsigandęs žmogelis – marionetė, kurią galima pastumti bet kur ir ji nereikš nei mažiausio prieštaravimo.

Dar 2019 m. pasaulis buvo atviras, skraidėme lyg paukščiai pigiais lėktuvais, o šiemet jau nesame tikri, ar per šv. Kalėdas galėsime aplankyti gretimame mieste gyvenančius gimines, nes galbūt vėl, neva dėl mūsų pačių saugumo jie pristatys barikadų ir baus didžiausiomis baudomis, nesilaikančius karantino taisyklių.

„Taip reikia,“ – sutiks bailūs lengvatikiai. – „Juk kitaip mes galime mirti“. Visai pamiršdami tą faktą, kad mirsime bet kokiu atveju. Mirties išvengti negalime. Bet dėl neracionalios, valdžios patogiai įteigtos baimės prarandame tą vienintelį dalyką, kurį galime įtakoti – savo gyvenimą, ryšius, skrydžius, prisiminimus, laiką.

Laikas byra lyg smiltys pro ištiestus pirštus, kol tyliai priimame žiaurias taisykles, kad išvengtume to, kas neišvengiamai artėja. Štai koks tas gyvenimas baimės tironijoje – sunkiausioje iš visų.

4 KOMENTARAI

  1. Labai geras straipsnis ,psichologiskai pagristas. Dar 13 amz. sv.Tomas Akvinietis rase -Baimeje gyvenantys zmones issigimsta i vergiskai paklusnius ir tampa silpnadvasiais drasos ir ir istvermes reikalaujanciame reikale .

  2. Labai blaiviai parašytas straipsnis. Autorė šaunuolė. Žmogaus suorganizuotos baimės veda į dvasinę mirtį, į sielos paralyžių, į būseną, kai žmogui nusvyra rankos, nes jis visko bijo, kaip ir parašyta straipsnyje. Dažniausiai sąmoningai, o kartais ir nesąmoningai tuo pasinaudoja valdžia. Bet yra viena baimė, kuri žmogų gelbsti ir daro jį išmintingu. Cituoju: „O žmogui Jis (Dievas) tarė: ‘Viešpaties baimė- yra išmintis, o šalintis pikto yra supratimas” (Jobo 28,28). Kai Dievo bijosime vedami dėkingumo ir pagarbos Jam- nieko nebebijosime.

  3. Visu grožiu atsiskleidė naujosios kartos #viskasmumsgalima rašeivų intelektas ir suvokimo pavišutiniškumas. Aš nieko taip nenorėčiau, kaip sulaukti pigių skrydžių bendrovių bankroto. Gal pandemija padės? Dabar gi turėjome tokią situaciją: kiekvienas ant išgyvenimo ribos balansuojantis galėjo nusipirkti paskutinės minutės skrydį už 30€ ir skristi į Ispaniją. Prisigyventa iki to, kad ore VIENU METU būdavo iki 4000 lėktuvų, o juose susigrūdę kaip šprotai virusų ir kitokios bjaurasties vežiotojai.

  4. Taip rašyti gali tik visiškai subrendęs konformistas – idiotas.Pigūs inteeresai,nedaugiau.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trisdešimt trečioji (gruodžio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos dronais atakavo naftos perdirbimo gamyklą Stalnoi Kon (Oriol sr.). Taip pat sprogimai Rostov...

Vladimiras Laučius. Vokietijos žalieji sektantai sukėlė elektros kainų šoką

Vokietijos žalieji sektantai, privertę uždaryti paskutines atomines jėgaines, sukėlė elektros kainų šoką visam regionui. Skandinavai įsiutę. Sveiko proto...

Atvykėliai iš Sirijos Austrijoje gauna laišką: paaiškinkit, kodėl neturėtume jūsų siųsti namo

Austrija iš pradžių nori išsiųsti namo apie 40 000 imigrantų iš Sirijos. Pirmasis žingsnis – migracijos institucija BFA...

Švedijos ekonomikai vis dar einasi prasčiausiai Europos Sąjungoje

Švedija trečiąjį šių metų ketvirtį nepateisino žemų lūkesčių ir išsiskyrė 0,1 procento neigiamu augimu, skelbia Eurostatas. Taigi įsiskolinusios...