2025-01-11, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Lieposnojančiame Kazachstane: pranešta apie nacionalinio masto interneto ryšio trukdžius

Marius Jonaitis, Vidmantas Misevičius, Elta

Vakar pasklido informacija apie įsisiūbavusius protestus šioje vidurinės Azijos šalyje. 19 milijonų gyventojų turinčioje buvusioje TSRS Respublikoje protestai yra gana retas reiškinys, tad toks protrūkis atkreipė dėmesį. Kas ten vyksta?

Protestai Kazachstane. Stop kadras iš įkelto video

Iki 2020 metų Kazachstane protestai buvo labai apriboti ir tik visai neseniai buvo sušvelninti reikalavimai teisėtiems protestams. Tiesa, šių dienų maištai nebuvo teisėti, žmonės nebėgo valdžios prašyti, kad leistų jiems protestuoti (kaip Lietuvoje įprasta).

Oficiali protestų pradžia yra laikoma degalų kainos dvigubas pabrangimas. Nuo sausio 1-osios kaina už litrą išaugo nuo 60 iki 120 tengių (nuo 0,12 iki 0,24 euro). Tačiau Kazachstane, kaip ir visame likusiame pasaulyje, vyksta pinigų nuvertėjimas, dėl ko mažėja gyventojų perkamoji galia. Tai yra bendra pasaulinės kapitalistinės krizės išdava, kuri dar tik įsibėgėja ir koronaviruso pasaka jau nebepadeda jos maskuoti.

Sausio 2 dieną (sekmadienį) Žanaozene prasidėjo pirmieji protestai prieš dujų kainų kilimą šalyje. O jau kitomis dienomis protestai įsižiebė ir kituose šalies miestuose. Ypač dideli protestai vyko Nur Sultane (buvusioje Astanoje) ir Almatoje. Vietomis protestai peraugdavo į susirėmimus su policija, kuri bandė žmones išvaikyti.

Sausio 4 dieną (antradienį) vakare, Almata buvo paskelbta uždaru miestu (paskelbta komendanto valanda, nuo 23:00 val. iki 7:00 val.), į kurią negali niekas (be specialaus leidimo) atvykti bei iš jos išvykti. Į šį miestą buvo permesti papildomi jėgos struktūrų padaliniai, riaušių malšinimo būriai ir net kariuomenė. Prieš protestuotojus naudojamos spec. priemonės – garsinės granatos, guminės kulkos, vandens patrankos.

Taip pat mieste blokuotos mobiliosios progamėlės „Telegram”, „Signal” ir „WhatsApp”, o taip pat uždarytos dvi neprovaldiškos žiniasklaidos priemonės, kurios skelbė apie protestus. O vėliau išjungtas ir interneto ryšys.

Na, o nakties iš antradienio į trečiadienį metu, Almatoje ir Mangystau regione įvesta nepaprastoji padėtis iki sausio 19 dienos.

Protestuotojai irgi nebuvo taikūs. Naudojo Molotovo kokteilius ir mušėsi su spec. pajėgomis. Pranešama, jog sulaikyta apie 200 protestuotojų bei sužeisti 95 policijos pareigūnai.

Nors valdžia gana griežtai atsakė į kilusius protestus, vis tik daro nuolaidas. Sumažino kainas nuo naujai iškeltos 120 tengių (0,24 eur) už litrą iki 50 tengių (0,10 eur). Įdomu tai, jog iki protestų kaina siekė 60 tengių (0,12 eur) už litrą. Pasirodo, kai nori, tai gali kainas pakoreguoti. O taip pat trečiadienį priimtas sprendimas atstatydinti Vyriausybę.

Nors daug kas šiuose protestuose ieško geopolitinių užsakovų, nes šalis labai svarbi Rusijos, Kinijos, Turkijos, JAV bei įvairių islamistinių grupuočių tikslams įgyvendinti. Tačiau yra nemažai jau anksčiau minėtų politinių ir socialinių priežasčių, kurios nesunkiai gali išprovokuoti žmonių pasipiktinimą bei protestus.

Tikėtina, kad 2022 metai bus didelių protestų proveržių įvairiose pasaulio dalyse laikmetis.

PAPILDYTA

Naujausiomis žiniomis, protestuojantys asmenys įsiveržė į Almatos miesto administraciją – akimatą.

Netrukus šiame pastate kilo gaisras – dega pastato fasadas ir centrinis įėjimas.

Vėliau viešumoje pasirodė informacija apie tai, kad dega ir prokuratūros pastatas. Teisėsauga praneša apie 20-imt sužeistų pareigūnų, bet kiti šaltiniai tos informacijos dar nepatvirtino.

Žiniasklaida praneša, kad iš Kazachstano į Rusiją išskrido valstybinis lėktuvas. Be to, „Readovka” duomenimis, per pastarąją parą iš Astanos ir Almatos į Europą išskrido mažiausiai 10-imt privačių lėktuvų. Teigiama, kad jie priklauso kazachų verslininkams.

Protestuotojai didžiausiame Kazachstano mieste šturmavo mero biurą

Protestuotojai trečiadienį įsiveržė į mero biurą didžiausiame Kazachstano mieste Almatoje, precedento neturintys protestai dėl energijos kainų kilimo tapo nevaldomi.

Policija paleido garsines granatas ir ašarines dujas į kelių tūkstančių protestuotojų minią, kai kurie jų buvo ginkluoti lazdomis ir skydais, atimtais iš policijos, bet nepajėgė užkirsti kelio protestuotojams patekti į pastatą, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.

Agentūra „Tengrinews” paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti iš dešinės pastato pusės kylančios liepsnos.

Iš pradžių kariškiai buvo aptvėrę administracinį pastatą metalinėmis užtvaromis. Aikštėje buvo matyti virstantys juodi dūmai. Prie įėjimo liūliavo didžiulė minia. Liudytojai pranešė, kad demonstrantai pateko į pastatą, pranešė agentūra.

Buvusios sovietinės respublikos pietryčiuose esančiame ekonominiame didmiestyje vyko riaušės, įvykdyta daug areštų, yra sužeistųjų. Neramumai susiję su degalų pabrangimu degalinėse.

Protestuotojai iš policijos pareigūnų atėmė šaunamuosius ginklus, skydus ir gumines lazdas. Taip pat jie užgrobė ugniagesių-gelbėtojų automobilį.

Į tautą kreipėsi Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas. Pirmiausia jis pažadėjo likti sostinėje ir būti su šalies žmonėmis.

Vėliau buvo paskelbtas antrasis prezidento kreipimasis.

Jis paneigė gandus apie pabėgimą iš šalies ir dar kartą patvirtino, kad, nepaisant to, kaip įvykiai klostysis toliau, liks sostinėje.

Taip pat informavo, kad perima vadovavimą Kazachstano saugumo tarnybai (anksčiau jai vadovavo buvęs šalies vadovas Nursultanas Nazarbajevas).

Patikinęs, kad protestų ir po jų kilusių neramumų metu nukentėjo ir net žuvo teisėsaugos atstovai, jis pažadėjo „imtis griežtų priemonių”. Taip pat K.Ž.Tokajevas pareiškė, kad „minios banditų tyčiojasi iš kariškių”.

Galiausiai, baigdamas pasisakymą, šalies vadovas pažadėjo netrukus grįžti su nauju, situaciją turinčių stabilizuoti priemonių, paketu.

Kazachstane pranešta apie nacionalinio masto interneto ryšio trukdžius.

Kazachstane trečiadienį užfiksuoti nacionalinio masto interneto ryšio trukdžiai ir tai veikiausiai lėmė šalyje kilę precedento neturintys neramumai, pranešė viena stebėsenos grupė.

„Kazachstane šiuo metu stebimi nacionalinio masto interneto ryšio trukdžiai, prieš tai visą dieną fiksavus mobiliojo ryšio sutrikimus ir dalinius apribojimus, – tviteryje parašė stebėsenos grupė „NetBlocks”. – Dėl šio incidento veikiausiai bus stipriai apribotas darbas nušviečiant intensyvėjančius antivyriausybinius protestus.”

Naujienų agentūros AFP korespondentai Kazachstane kiek anksčiau pranešė, kad čia interneto ryšys veikia tik su pertrūkiais ir visiškai nepasiekiamos tokios pokalbių programėlės, kaip „Telegram”, „Signal” ir „WhatsApp”.

Šią buvusią sovietinę šalį neramumai apėmė, kai po Naujųjų metų išaugo energijos kainos. Kazachstano valdžia beveik visiškai netoleruoja opozicijos ir yra sulaukusi kaltinimų bandant nutildyti nepriklausomus balsus bei žiniasklaidą.

Kiek anksčiau trečiadienį protestuotojai šturmavo didžiausio šalies miesto Almatos mero biurą ir, regis, perėmė pastato kontrolę.

Protestuojantys asmenys siaubia Almatoje esančią prezidento rezidenciją. Daugelis jų ginkluoti karabinais ir automatais. Taldykorgane žmonės nugriovė buvusio šalies vadovo N.Nazarbajevo paminklą.

Visame Kazachstane paskelbta nepaprastoji padėtis

Visame Kazachstane trečiadienį buvo paskelbta nepaprastoji padėtis po to, kai protestai dėl kuro kainų kilimo peraugo į susirėmimus ir protestuotojai ėmė šturmuoti vyriausybės pastatus.

Rusijos naujienų agentūros „Interfax”, TASS ir „RIA Novosti” pranešė apie nepaprastąją padėtį, remdamosi per Kazachstano valstybinę televiziją paskelbtu pareiškimu.

Nepaprastoji padėtis kiek anksčiau buvo įvesta mitingų epicentruose – finansų sostinėje Almatoje, Mangystau provincijoje ir sostinėje Nur Sultane.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt antroji (sausio 10) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos vėl dronais atakavo agresoriaus teritoriją. Sprogimai fiksuoti Gatchina acetono gamyklos teritorijoje (Leningrado sritis),...

Vytautas Sinica. Politiniai nekrologai ir Trampo imperializmas?

Ne visada pasidalinu „Už balos“ laidomis, kuriose aptariam pasaulio politikos reikalus su JAV lietuviu advokatu Povilu Žumbakiu. Manau,...

Naujųjų metų išvakarėse chaosą esą sukėlę „vokiečiai“ – beveik visi vardu Abdul ar panašiai

Policija trimitavo, kad net 60 proc. suimtųjų per šių metų naujametinį chaosą Berlyne yra „vokiečiai“. Tačiau laikraštis Nius...

Ilonas Maskas apie Švedijos arabų prievartavimus: „Oho“

„Oho“ – taip Ilonas Maskas (Elon Musk) komentavo Švedijoje atliktą tyrimą, kuris parodė, kad išprievartavimų statistikoje Švedijoje vyrauja...