Lietuvai trūksta asmenybių

1CBD0F94-5960-4F73-9FEB-51711956E439
Parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo narys Povilas Urbšys

Vasario 13 d. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje buvo surengta paroda, skirta tragiškai ir didvyriškai Lietuvos istorijos asmenybei, tarpukario diplomatui, politikui ir literatui Juozui Urbšiui atminti.

J.Urbšys buvo Nepriklausomos Lietuvos Generalinio štabo Operacijų skyriaus viršininko padėjėjas, dirbo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos konsulinio skyriaus vedėju Berlyne, pirmuoju sekretoriumi, pasiuntinybės patarėju Paryžiuje, nepaprastuoju pasiuntiniu ir įgaliotuoju ministru Rygoje, URM politikos departamento direktoriumi, šios ministerijos generaliniu direktoriumi ir Užsienio reikalų ministru.

1940 m. liepos 17 d. kartu su žmona Marija Urbšiene-Mašiotaite Justo Paleckio ir Mečislovo Gedvilo dėka buvo ištremtas į Rusijos Tambovo miestą, kalinamas Tambovo, Saratovo, Maskvos, Kirovo, Gorkio, Ivanovo, Vladimiro kalėjimuose.

1943–1944 m. žiemą J.Urbšys sovietų diktatoriui Josifui Stalinui nusiuntė du memorandumus „apie reikalingumą atstatyti Lietuvos valstybės nepriklausomybę”.
1954 m. J. Urbšys buvo paleistas iš kalėjimo be teisės grįžti į Lietuvą. Kartu su žmona gyveno Viaznikuose, Vladimiro srityje. Į Tėvynę grįžo tik 1956 m. Mirė 1991 m. balandžio 30 d., sulaukęs 95-erių metų amžiaus.

87259600-74F7-4CC8-8D22-81390B42EC61

Surengtoje parodoje buvo pristatyta šiam tarpukario karininkui, diplomatui, kultūros veikėjui skirta knyga „Juozas Urbšys: gyvenimu liudiju istoriją”.

Parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos Respublikos politikos, kultūros ir visuomenės veikėjai, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos atstovas.
D0E34081-9C00-45F8-ACAB-BADCBD2F243E

Pirmą kartą buvo eksponuojami unikalūs dokumentai bei nuotraukos apie šią iškilią asmenybę. Juozo Urbšio fonde Nacionalinėje bibliotekoje yra net 563 bylos. Dar apie 700 saugomų dokumentų bibliotekoje yra skirti jo gyvenimo draugei Marijai Mašiotaitei-Urbšienei.

Paroda skirta Vasario 16-ajai ir artėjančiam Lietuvos šimtmečiui. Jos organizatorius Martyno Mažvydo bibliotekos Informacijos paklausos vyriausiasis tyrėjas Vilius Kavaliauskas.

Alvydas Pauliukevičius

 

SRTRF

Reklama

Susiję straipsniai

Tautiniai ženklai ir tikrovė: dokumentinio filmo apie pietryčių Lietuvą premjera

Lapkričio 5 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko dokumentinio filmo „Pietryčių Lietuvos krašto istorijos“ (scenarijaus autorius, režisierius...

Dominykas Vanhara. Norisi tikėtis, kad nekartosime kitų padarytų klaidų

Vakar Amsterdame įvyko tai, ko šiaip jau niekas negalėjo įsivaizduoti, kad gali įvykti XXI amžiaus Vakarų Europoje –...

Valdas Vižinis. Tikriausiai eidami prie balsadėžių norėjome spjaudynių varžybų

Įdomu ar naujoji valdžia informuota, kad Lietuvoje dar gyvena juos išrinkę žmonės. Kaip sužinoti? Kas ten arčiau –...

Vladimiras Laučius. Politikos stebuklai

Ryte parašau straipsnį apie tai, kaip jie nesugeba susitarti, o vakarop jie pasistengia ir, pasirodo, sugeba. Štai straipsnio...