2025-01-21, Antradienis
Naujienlaiškis

Lietuviai ypatinguose Kazachstano lageriuose

Vasario 8 d. 17.30 val. Šiaulių r. savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 1, Kuršėnai) vyks susitikimas su Šiaulių miesto architektu Vyteniu Rudoku.

Kviečiame dalyvauti ir pasiklausyti bei pasikalbėti apie lietuvių tremtinių ir politinių kalinių likimus tolimame Kazachstane.

Iš 360 tūkstančių lietuvių nukentėjusių nuo represijų 81 tūkstantis tai patyrė Kazachstane. Šiai dienai yra pastatyti trys memorialai lietuviams kalėjusiems, kentėjusiems ir žuvusiems Kazachstano lageriuose. Kokio mąsto ir žiaurumo yra ši tragedija?

1948 metais buvo pradėta kurti politiniams kaliniams skirta ypatingųjų lagerių sistema GULAG´as. Komunistų valdžia turėjo du tikslus – nieko nekainuojantis vergų darbas šalies ekonomikai pačiose nepalankiausiose ir mirtinose žmogui darbo sąlygose, bei politinio pasipriešinimo naikinimas. Ypatingieji lageriai pakeitė iki tol egzistavusią katorgą apie kurią turbūt esame girdėję daugiau, kaip ir apie nacių koncentracijos stovyklas. Realiai tai buvo komunistų režimo žmonių išnaudojimo ir naikinimo koncentracijos stovyklos. Atviras klausimas Stalino ar Hitlerio lageriai laimėtų žiaurumo lenktynes?

Tūkstančiai lietuvių pateko į šį pragarą. Įkalinti buvo iškiliausi Lietuvos žmonės pokario laisvės kovotojai, patriotai. Kovos už Laisvę jie nepralaimėjo. Tai liudija lageriuose vykę sukilimai, kurie buvo žiauriai numalšinami. 1953 m. – Norilsko sukilimas Gorlage ir Vorkutos sukilimas Rečlage, 1954 m. Kengyro sukilimas Steplage. Stebinantys faktai – lietuviai su ukrainiečiais aktyviai dalyvavo ir sudarė Kengyro sukilimo vadovybės branduolį. Šiais metais sukanka 70 metų nuo Kengyro sukilimo, kurio metu 40 dienų kaliniai buvo išsikovoję laisvę. Deja, ji buvo sutraiškyta tankais. Atviras klausimas ar minėsime šią datą Lietuvoje? Klausimas pagrįstas – viešoje erdvėje dominuoja tremtinių naratyvas ir nutylima politinių kalinių tema. Daugelis žmonių neskiria „politinių kalinių“ nuo „tremtinių“. Paklauskime savęs kodėl taip yra?

Ką mes apie visą tai žinome?

Kaip žmogus negaliu suvokti tokio žiaurumo ir skausmo kurį patyrė lagerių kaliniai. Kaip pilietis tai suprantu kaip tautos genocidą. Kaip lietuvis nesuprantu, kaip galime apie tai tylėti.

Vytenis Rudokas architektas, memorialų lietuviams politiniams kaliniams Spaske ir Balchaše bendraautorius, Nacionalinio susivienijimo narys.

 

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Darius Kuolys. Ir kam mums reikia vieniems kitus maustyti, vieniems kitus žeminti?

Ir kas mumis, lietuviais ir baltarusiais, taip nepadoriai žaidžia? Kodėl viešumoje elgiamės kaip Kremliui naudingi idiotai? „Negali baltarusių smerkti,...

„Dovanėlė“ vilniečiams – VT bilietai brangs beveik dvigubai!

Almantas Stankūnas Įkeliu vaizdą iš Vilniaus m. savivaldybės Aplinkos apsaugos ir miesto paslaugų komiteto posėdžio, kai buvo svarstomas klausimas...

Amžinas kovotojas. Monsinjoro Alfonso Svarinsko 100-osioms gimimo metinėms

Sausio 21 d. minėsime bekompromisės kovos už bažnyčią, tikinčiųjų teises ir katalikišką dorovę simboliu tapusio monsinjoro Alfonso Svarinsko...

Laiko mašina į 90-uosius

Filmo „Pietinia kronikas“ režisierius Ignas Miškinis: ši istorija – kur kas daugiau nei tik komiškas grįžimas į laukinius...