Antradienį Trišalės tarybos nariai susitiko su Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos delegacija. Susitikime buvo aptartos Lietuvos darbo rinkos silpnosios vietos. Didžiausią dėmesį TVF atstovai skyrė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlymo kitąmet didinti minimalią mėnesio algą (MMA) aptarimui, akcentuodami, kad Lietuvai vertėtų susitelkti į produktyvumo didinimą, o ne MMA kėlimą.
Diskutuodami apie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymą MMA nuo 2020 m. sausio 1 d. didinti iki 607 eurų, susitikime TVF rekomendacijomis vadovavosi ir darbdavių atstovai. Abi pusės pabrėžė, kad MMA didinti reikėtų atsargiai, atsižvelgiant į lėtėjantį ekonomikos augimo tempą ir į potencialios krizės grėsmes. Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) vykdomasis direktorius ir Trišalės tarybos pirmininkas Ričardas Sartatavičius akcentavo, kad Lietuvos banko skaičiavimais, nuo 2016 m. realus darbo užmokestis augo sparčiau nei darbo našumas.
Aptardami Darbo kodekso ypatybes, TVF atstovai pasisakė, kad būtina didinti Lietuvos darbo rinkos lankstumą ir produktyvumą. Buvo darkart atkreiptas dėmesys, kad atsižvelgiant į Lietuvos ekonominę situaciją šiuo metu esantis MMA ir vidutinio darbo užmokesčio (VDU) santykis yra per didelis.
Darbdaviai taip pat kritiškai vertina Lietuvos MMA ir VDU santykį, kuris 2018 m. buvo lygus 46,5 proc. Nors LPK palaiko poziciją dėl MMA depolitizavimo ir Trišalėje taryboje priimtų sprendimų laikymosi, tačiau pažymėtina, kad MMA ir VDU rodiklis ne tik patenka į Trišalėje taryboje nutartą intervalą (MMA ir VDU santykis turėtų būti ne mažesnis nei 45 proc., bet ne didesnis nei 50 proc.), bet jau šiuo metu yra didžiausias Baltijos šalyse: Latvijoje – 43,7 proc.; Estijoje – 41,9 proc.
LPK nuogąstavimai dėl galimo neigiamo MMA didinimo poveikio regioniniam verslui sutampa su TVF misijos atstovų išsakytomis pastabomis. Lietuva stebimas specifiškumas ir dideli skirtumai regionuose, todėl MMA didinimas gali neigiamai paveikti verslo subjektus regionų lygmenyje.
Atsižvelgiant į Europos centrinio banko, Europos Komisijos, TVF pateikiamas rekomendacijas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto atliktą išsamią analizę apie minimalų darbo užmokestį ir jo didinimo neigiamas pasekmes bei LPK atliktą analitinę apžvalgą, LPK ragina Vyriausybę atmesti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktą nutarimo projektą ir pakartotinai įvertinti galimybes didinti MMA nuo 2020 m. sausio 1 d.
Ačiū Socialiniai apsaugai ir darbo ministerijai, kad ji aiškiai išdėstė Lietuvai būdą ir būtinumą žemosioms algoms vytis ES algas. Taip ilgai lauktas valdžios pripažinimas žalingo žemų algų poveikio už algas dirbantiems, sukūrusius masinį žmonių išvažinėjimą į kitus kraštus. Bet tik šitiek tekeliant per metus truktu 16 metų pasivyti ES vidurkį. Šito vargstantieji nedatekliuje tikrai nelauks.
TVF ir LPK šūkavimo net dėl šito nedorai žemo pasiūlymo atskleidžiajų visišką nemoralumą ir su rinką nesiskaitymą. Vien tikslu verslininkams daugiau turto krauti.
MMA tektu kelti 9% kas 6 mėnesiai, kad žemosios algos per 8 metus pasivytu bent ES vidurkį. O 12% kas 6 mėnesiai kad per 5 metus.
Suma sumarum. Atkreipė dėmesi, bet siūlymas dar žymiai neadekvatus.
Dar vieni protboksciai==man ydomu , kokias algas gauna tie veikejai is TVF