2025-02-05, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Lietuvos Helsinkio grupė. Netekome šviesaus ir labai artimo žmogaus

Eidama 92-uosius metus gruodžio 8 d. Maskvoje mirė žinoma Rusijos žmogaus teisių gynėja, sovietmečio disidentė Liudmila Aleksejeva.

L. Aleksejeva buvo viena iš Maskvos Helsinkio grupės įkūrėjų. Ši grupė apie Jurijų Orlovą susibūrusių disidentų iniciatyva buvo įkurta 1976 m. Beveik tuo pat metu (1975 m.) buvo įkurta ir Lietuvos Helsinkio grupė, kurios vienas iš steigėjų buvo 25-erius metus sovietų konclageriuose praleidęs žinomas Lietuvos disidentas Viktoras Petkus.

L.Aleksejeva buvo V.Petkaus draugė ir bendražygė. Ji buvo ir pirmoji pirmojo Sovietų Sąjungoje opozicinio informacinio biuletenio „Einamųjų įvykių kronika“ mašininkė.

Septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje L.Aleksejeva kartu su bendraminčiais protestavo prieš politinių kalinių persekiojimą, o už savo disidentinę veiklą daug kartų buvo sulaikyta ir tardoma.

1977 metais grasinant suėmimu L. Aleksejeva buvo priversta emigruoti iš SSRS ir apsigyveno JAV. Ji ir ten dokumentavo disidentų veiklą, bendradarbiavo su „Laisvės radiju“ ir „Amerikos balsu“.

Į Rusiją L. Aleksejeva sugrįžo 1993 metais, o po trijų metų tapo Maskvos Helsinkio grupės vadove.

L. Aleksejeva kritikavo Kremlių dėl žmogaus teisių pažeidimų Rusijoje, dėl draudimų rengti taikius mitingus bei demonstracijas ir kt. Iki paskutinės gyvenimo dienos ji per savo padėjėją  vadovavo Maskvos Helsinkio grupei.

L. Aleksejeva buvo apdovanota Vaclavo Havelo premija, kurią skiria Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja, V. Havelo biblioteka ir „Chartijos 77“ fondas.

Lietuvos Helsinkio grupės, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos, Piliečių gynimo paramos fondo ir Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos nariai reiškia gilią užuojautą savo bendramintės ir bendražygės Liudmilos Aleksejevos artimiesiems ir visai demokratinei Rusijos bendruomenei netekus šviesaus ir labai artimo žmogaus.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras

2 KOMENTARAI

  1. Kovojo idealistai, o jų kančiomis iškovotais vaisiais iš karto suskubo pasinaudoti žemos prabos niekšai. Ir tas didesniu ar mažesniu laipsniu visose posovietinėse. Galima tik įsivaizduoti, kokias kančias ir vėl turėjo iškentėti visa tai matydami, savo gyvenimus pašventę kovai prieš neteisybę, disidentai.

  2. Amžinąjį atilsį, duok jai, Viešpatie. Užuojauta artimiesiems ir bendražygiams. Pagarba tokiam žmogui ir padėka už kilnų darbą!

Komentarai nepriimami.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Debunk.org: Rusiškoje žiniasklaidoje nesiliauja išpuoliai prieš Adolfą Ramanauską-Vanagą

Pirmadienį, sausio 27-ąją, minėjome Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. Ši data tapo simboline, kai prieš 80 metų buvo išlaisvinta Aušvico...

Neringa Paškevičienė. Kaniūkų kaimo tragedija nepamiršta

Šiandien, 2025-02-02, prisiminėme skaudžią praeitį, kokią 1944 m. sausio 29 d. prieš 81-erius metus išgyveno Kaniūkų kaimo gyventojai,...

Hilaire Belloc. Didžioji tebesitęsianti Mahometo erezija

  Bet kuriam žmogui, VII amžiaus pradžioje, tarkime, tarp 600 ir 630 metų, stebėjusiam pasaulio įvykius, galėjo atrodyti, kad,...

Seime paminėtas vienas Sąjūdžio kūrėjų Romualdas Ozolas

Seimo lankytojų centre sausio 29 dieną paminėtas vienas Sąjūdžio kūrėjų filosofas Romualdas Ozolas. Renginio metu pristatytas ir aptartas...