Dvi barzdos ir viena vešli ševeliūra. Edvino Jusio laidoje Neredaguota aptarėme Lietuvos lenkų kilmę, Pietryčių Lietuvos istoriją ir kalbinius reikalavimus. Su Raimundu Klonovskiu sutariame daugybe klausimu, bet tik ne šiuo. Visgi apsikeitėme labai skirtingais požiūriais.
Žinau iš kasdienybės ir iš studijų, kad šia tema beveik nėra informacijos nei švietimo sistemoje, nei viešumoje, ja susidomėję žmonės dažniausiai pradeda nuo nulio, kitaip nei, tarkime, susidomėję partizanų istorija. Labai tikiuosi, kad naujai susidomėjusių žmonių bus ir todėl bus suprastas ir atleistas kiek paskaitiškas pokalbio pobūdis. Reikėjo daug ką paaiškinti, o labiausiai tai, 1) iš kur lenkai Lietuvoje; 2) kodėl teigiu, kad jie nėra autochtonai. Visi atsakymai – XX amžiuje. Gero klausymo!
Ir ačiū pašnekovams, kad nebijo tokios temos – štai Robert Duchnevič taip pat turėjo dalyvauti, bet nutarė, kad laida prisidės prie tautinės neapykantos kurstymo. Aha, tikrai 🙂, jeigu prie ko ir prisidės, tai prie diskusijų kultūros ir vieni kitų supratimo.
Kaip visada rašydamas šia tema privalau gilesnei savišvietai rekomenduoti profesoriaus Broniaus Makausko LENKIJOJE apgintą studiją „Vilnijos lietuviai 1920-1939 metais“. Žingeidiems. Įsigijimo nuoroda.
Tema neprasideda nuo nulio. Reikia paskaityti Mykolo Biržiškos knygą „Vilniaus golgota” apie lietuvių lenkinima, lietuvių mokyklų uždarinėjima ir t.t.
Raimundas lygindamas Lenkijos ir Lietuvos elgesius vieni kitiems „pamiršo” kad Lenkija 10 kartų didesnė už Lietuvą tad mandagumo/gerumo elgesio taisyklės žymiai griežtesnės Lenkijai kad išlaikytų žmoniškumą