2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Lietuvos totorių istorija buvo pristatyta Kazanėje, Tatarstane

2021 metų spalio 7–8 dienomis Lietuvos Respublikos ambasadorius Rusijos Federacijoje Eitvydas Bajarūnas ir ambasados komercijos atašė Gintaras Binkauskas lankėsi Tatarstano respublikoje (Rusija). Vizito metu vyko susitikimai, kuriuose buvo aptartos bendradarbiavimo galimybės ekonomikos, kultūros, švietimo srityse. Taip pat buvo pristatyta Lietuvos totorių istorija.

2021 metų spalio 7–8 dienomis Lietuvos Respublikos ambasadorius Rusijos Federacijoje Eitvydas Bajarūnas ir ambasados komercijos atašė Gintaras Binkauskas lankėsi Tatarstano respublikoje (Rusija). Vizito metu vyko susitikimai, kuriuose buvo aptartos bendradarbiavimo galimybės ekonomikos, kultūros, švietimo srityse. Taip pat buvo pristatyta Lietuvos totorių istorija.

Tatarstano Respublikos Pramonės ir prekybos ministro pavaduotojas German Lerner ir Tatarstano Respublikos Vyriausybės Investicijų vystymo agentūros vadovo pavaduotoja Marina Epifanceva susitikimuose su Lietuvos ambasados delegacija pristatė Tatarstano potencialą ir investicinę aplinką. Ambasadorius E. Bajarūnas ir komercijos atašė G. Binkauskas su Tatarstano atstovais taip pat aptarė Lietuvos ir Tatarstano verslo bei prekybos ryšius.  Pažymėtina, kad Tatarstanas visoje Rusijoje ir pasaulyje garsėja savo mašinų gamyba, chemijos pramone bei šiuo metu ypač sparčiai vystomomis IT technologijomis.

Lietuvos delegacija taip pat turėjo galimybę aplankyti Kazanėje įsikūrusį IT-parką, kuriame sparčiai vystoma startuolių ekosistema, susipažino su inovatyviai valdomu „Chimgrad“ pramonės miesteliu, kuriame yra įsikūrusios su chemijos pramone susijusios įmonės. Lietuvos atstovai turėjo galimybę detaliau susipažinti su įmone, gaminančia titano protezus, naudojamus chirurgijoje, įmone, gaminančia bio-organines trąšas bei įmone, gaminančią pramoninius dronus, barstančius chemikalus.

Taip pat buvo aplankytas Tatarstano objektas, kuris išskiria regioną visoje Rusijoje ir pasaulyje – netoli Kazanės esantis IT miestelis „Innopolis“. Buvo pristatyti čia veikiantys IT verslo centrai, IT universitetas bei supažindinta su miestelio infrastruktūra. Su visomis šiomis organizacijomis buvo aptartas abipusiai naudingas bendradarbiavimas IT, biotechnologijų ir chemijos pramonėje srityse.

Vizito metu ambasadorius E. Bajarūnas taip pat susitiko su Tatarstano Respublikos kultūros ministre Irada Ajupova, su kuria buvo aptartas abiejų pusių kultūrinis potencialas ir potencialios bendradarbiavimo sritys. Tatarstano pusę ypatingai sudomino Lietuvos pasiekimai kūrybinių industrijų, kino, tautinio meno ir kitose srityse. I. Ajupova pasidžiaugė, kad 2021-ieji yra Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Lietuvos totorių istorijos metais.

E. Bajarūnas taip pat apsilankė Kazanės federaliniame universitete (KFU), kur susitiko su KFU  tarptautinio bendradarbiavimo prorektoriumi Linaru Latypovu. Ambasadorius aplankė Kazanės universiteto istorijos muziejų. Susitikimo metu šalys aptarė Kazanės universiteto ir Lietuvos universitetų tarptautinio bendradarbiavimo klausimus. KFU yra Baltijos vadybos asociacijos narys nuo 2018 m. KFU mokslininkai dalyvauja bendrose konferencijose su Vilniaus Gedimino technikos universitetu. Bendradarbiaujant Lietuvos mokslininkams ir KFU mokslininkams buvo išleista apie 100 bendrų leidinių.

Lietuvos delegaciją taip pat priėmė Rusijos URM atstovybės Tatarstane vadovas Radikas Vachitovas, kuris pristatė Tatarstano Respublikos tarptautinius ryšius.

Be to, minint Lietuvos totorių istorijos metus Kazanės kino teatre ,,Mir“ buvo parodytas dokumentinis filmas ,,Ištikimybės žiedas“ (rež. E. Mildažytė, LRT archyvai), kuriame dalyvavo ambasadorius E. Bajarūnas, komercijos atašė G. Binkauskas, Tatarstano Respublikos kultūros viceministras Damyras Danilovičius, organizacijos „Tatarkino“ vadovė Miliauša Aituganova, miesto kultūros ir meno atstovai. Savo kalboje E. Bajarūnas išsamiai pristatė totorių tradicijas ir kultūros paveldą, pažymėdamas reikšmingą totorių bendruomenės indėlį į Lietuvos socialinį ir kultūrinį gyvenimą.

Taip pat Kazanės gyventojams buvo pristatyta paroda „Lietuvos totoriai archyvų dokumentuose“, kurią parengė Lietuvos valstybės istorijos archyvas bendradarbiaudamas su Lietuvos centriniu valstybės archyvu ir Lietuvos ypatinguoju archyvu. Parodoje pristatomi dokumentai, atspindintys Lietuvos totorių istoriją nuo XVI a. antrosios pusės iki šių dienų. Paroda tampa itin svaria paskata atsigręžti į mūsų valstybės praeitį, jos istoriją, pasidomėti jos daugiatautės kultūros raida.

Lietuvos delegacija taip pat turėjo galimybę susipažinti su Tatarstano Respublikos kultūriniu palikimu – UNESCO paveldo sąrašuose esančiais Kazanės Kremliaus ansambliu ir Svijažsk miesteliu bei Kazanės totorių kvartalu.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Linas Karpavičius. Kaip vyksta iškrypimų normalizavimas

Bet kokio reiškinio, ligos, nepriimtino gyvenimo būdo normalizavimas turi pereiti kelias stadijas. Pirmas tikslas išjudinti temą iš nenormalumo būsenos....

Musulmonų prievartautojų grupės – religinio karo dalyviai

Sarah Cain Didžioji Britanija vėl atsidūrė naujienų sūkuryje dėl nereagavimo į vaikų grupinio išprievartavimo skandalus. Tai yra krizės, kuri...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt šeštoji (sausio 14) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukraina surengė intensyvius smūgius agresoriaus teritorijoje. Vos rusai spėjo pasidžiaugti, kad baigia užgesinti gaisrą strateginiams...

Trampo nacionalinio saugumo patarėjas nori, kad Ukraina sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių

Pranešama, kad išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina siekti, kad Kijevas sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių nuo 25...