2025-01-12, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Lietuvos tremtinių, politinių kalinių ir kitų organizacijų raginimas Genocido centro darbuotojams ieškoti santarvės

Šiandien, t.y. kovo 24 d.į Seimo valdybą, Seimo laisvės kovų ir valstybės istorijos atminties komisiją kreipėsi Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, koordinacinė taryba (NOKT), siūlydama teikti  Seimui nutarimo projektą, kuriame nepasitenkinimą reiškusiems Genocido ir rezistencijos tyrimo departamente dirbantiems istorikams pradėti dialogą su šio Centro direktoriumi.

Pareiškime DĖL LIETUVOS GYVENTOJŲ GENOCIDO IR REZISTENCIJOS TYRIMO CENTRO VEIKLOS skelbiama, kad Seimo darbo grupė pateikusi išvadas dėl padėties  Genocido  centre ir šio centro  direktoriaus prof. dr. A. Jakubausko nepagrįstai neatsižvelgė į  daugumos Centro darbuotojų (61 Centro darbuotojo) nuomonę, jos neįvertino, taip pat ignoravo tūkstančių nevyriausybinėms organizacijoms priklausančių narių nuomonę, kurie išreiškė palaikymą ir paramą Centro  direktoriaus inicijuotiems pokyčiams.

NOKT pasigedo viešas motyvuoto paaiškinimo visuomenei, kokius konkrečius teisės aktų pažeidimus padarė Centro generalinis direktorius, už kuriuos gali būti atleistas už užimamų pareigų.

Atkreipė dėmesį, kad A.Jakubauskas vadovu tapo tik šiek tiek daugiau, kaip prieš pusę metų ir darbas vyko COVID-19 pandemijos sąlygomis. Tuo tarpu pasipriešinimas Centre kilo pradėjus jo pertvarkymą pagal suplanuotus tikslus, siekiant peržiūrėti darbo užmokesčio sistemą, įvesti kokybės kriterijus tyrimams.

Komisija neįvertino ir fakto, kad dalis darbuotojų, kurie kreipėsi į Seimą Centre dirba 0,5 etato, o vienas darbuotojas vos 0,25 etato.

Centro generalinis direktorius neprivalo toleruoti faktų, kai įpareigojus darbuotoją pateikti ataskaitą apie 5 m. Pirčiupio tragedijos medžiagą bei studiją apie Lukiškių kalėjimą, darbuotojas neįvykdęs užduoties motyvuoja, kad „neturėjo ūpo, buvo asmeninių problemų“, o po to tas darbuotojas kreipiasi į Seimą skųsdamasis dėl neva blogos padėties Centre.

Nėra normalu, kad už vadovo reikalavimą darbuotojui tinkamai atlikti darbą, už kurį pastarasis gauna atlyginimą iš valstybės biudžeto, būtų baudžiamas ne darbuotojas, o vadovas.

„Pagal turimą informaciją Centro darbuotoja Mingailė Jurkutė buvo atleista, nes pažeidė teisės aktus, kai viršydama savo kompetenciją ir įgaliojimus viešai neobjektyviai vertino Pasipriešinimo dalyvių (rezistentų) teisių komisijos darbą ir tokiais veiksmais pakenkė Centro ir Komisijos reputacijai, kai neturėdama jokio pavedimo ir neįgaliota teisės aktais savavališkai susipažino su asmens duomenų apsaugą turinčiais dokumentais bei viešai aptarinėjo jų turinį (susijusį su asmens neviešais duomenimis), neturėdama įrodymų kvestionavo Centro parengtų dokumentų teisėtumą bei patikimumą, be pagrindo abejojo Centro priimtų sprendimų teisėtumu ir pagrįstumu, atliktų tyrimų patikimumu, tuo pakenkdama Centro autoritetui ir reputacijai”,- skelbiama pareiškime.

„Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, tik teismas gali nuspręsti ar dr. M. Jurkutė buvo atleista iš darbo neteisėtai ir, ar ji turi teisę pasisakyti Centro vardu.

Nevyriausybinės organizacijos įžvelgia koordinuotą Centro vadovo veiklos persekiojimą už jo kaip mokslininko principingumą, taip pat atskirų asmenų suinteresuotumą nukreipti Genocido centro tiriamąją veiklą Lietuvos valstybingumui pavojinga linkme – koreguoti Lietuvos laisvės istorijos faktus, išnaudojant Genocido centrą tokių faktų galimam klastojimui arba klaidinančių išvadų platinimui (dėl panašių pasisakymų – visuomenės klaidinimo, M. Jurkutė buvo atleista iš darbo). Tokie Nepriklausomos Lietuvos valstybės valdžios veikimai ypač svarbios valstybei institucijos Centro atžvilgiu, visuomenei nėra priimtini.

Nevyriausybinės organizacijos, priklausančios Visuomeninei tarybai prie Lietuvos Respublikos Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorijos atminties komisijos, jos narių prašo nedelsiant perduoti Seimo valdybai šio turinio pareiškimą:

Atsižvelgiant į  Seimo statuto 74 str. 4 dalį, jog nuolat veikianti komisija turi visas komitetų teises ir pareigas, taip pat atsižvelgiant į Seimo statuto 49 str. 1 d. 3 punktą, kuriame Komisijai numatytos teisės teikti Seimui išvadas dėl pareigūnų, kuriuos skiria Seimas arba kurių paskyrimui reikalingas Seimo pritarimas, atleidimo, prašome teikti Seimui nutarimo projektą, kuris pasiūlytų nepasitenkinimo kreipimąsi pasirašiusiems  Genocido Centro  istorikams pradėti dialogą su Centro direktoriumi ir įpareigoti pateikti abiejų šalių sutarimu priimtą administracinių priemonių planą dėl tolesnio bendradarbiavimo ir sklandaus darbo organizavimo.

Taip pat prašome Seimo nutarimo projekte pasiūlyti Centro direktoriui į sprendimo paiešką įtraukti nepriklausomą neutraliai nusiteikusį akademinės bendruomenės narį ar narius

Tuo pačiu Seimo valdybai ir Seimo nariams primename, kad Centras buvo sukurtas politinių kalinių ir tremtinių iniciatyva. Esminis institucijos tikslas buvo ir yra ne tik ištirti 46-erius metus trukusį sovietinį Lietuvos gyventojų fizinį bei dvasinį genocidą ir pasipriešinimą jam, bet ir pateikti šios Lietuvos istorijos dalies teisinį vertinimą, kurį vien tik istoriko išsilavinimą turintys asmenys nėra pajėgūs įgyvendinti.

Nuo pat šios institucijos kūrimo pradžios 1992 m. skiriant jos vadovus visada buvo atsižvelgiama į rezistentų organizacijų nuomonę.

Norime priminti, kad pirmasis šios institucijos vadovas buvo politinis kalinys Vytautas Skuodis. 1997–2000 m. Centro generalinio direktoriaus pavaduotoju buvo politinis kalinys Petras Girdzijauskas, Teresė Birutė Burauskaitė Centro direktore tapo jos kandidatūrai pritarus politinių kalinių ir tremtinių organizacijoms.

Žemiau pasirašiusių visuomeninių organizacijų, kuriuos vienija daugiau kaip 10 000 narių, vadovai pritariame ir remiame demokratiniu būdu prieš pusmetį paskirtą Centro generalinį direktorių Adą Jakubauską. Tikimės, kad šios kadencijos Seimo nariai nesugriaus tris dešimtmečius trunkančios tradicijos ir atsižvelgs bei įvertins mūsų nuomonę, o Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija padarys visus teisinius žingsnius, kad ši nuomonė būtų pateikta kartu su Seimo darbo grupės išvadomis Seimo valdybai,- rašoma pareiškime.

Pareiškimą pasirašė:

NOTK (Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Nepriklausomybės gynėjų sąjunga, Lietuvos laisvės kovos sąjūdis, Lietuvos politinių kalinių bendrija „Kolyma“, Lietuvos atsargos karininkų sąjunga, Lietuvos kariuomenės karių, nukentėjusių nuo sovietinio ir nacistinio genocido, artimųjų sąjunga, Atsargos karininkų sąjunga, Krašto apsaugos bičiulių klubas, Lietuvai pagražinti draugija, Lietuvos kariuomenės rezervo karių asociacija, Lietuvos kariuomenės savanorių draugija, Vilniaus rokiškėnų klubas „Pragiedruliai“, Lietuvos Vytautų klubas, Pasieniečių klubas, Gervėčių klubas, Visuomeninė už nuopelnus Vilniui ir tautai komisija, Vilniaus molėtiškių bendrija, Lietuvos bajorų kraštų susivienijimas, Vilniaus zarasiškių bendrija „Ežerėnai”, Atlanto sutarties Lietuvos bendrija) pirmininko pavaduotojas Algis Narutis

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos pirmininkas Pranas Ulozas

Laptevų jūros tremtinių brolija „Lapteviečiai“ pirmininkas Jonas Markauskas

Sausio 13-ąją žuvusiųjų artimųjų narių bendrija „Bičiulystė“ pirmininkas Robertas Vaitkus

4 KOMENTARAI

  1. Mėsėdžio plėšrūno prašyk neprašęs, kad jis pradėtų ėsti žolę, jis vis vien to nedarys. Panašiai ir su Seimo „mėsėdžiais ir žolėdžiais”. Juos išrinko mažiau negu pusė rinkėjų. O ir tie, kuriuos išrinko, juk ne visi turi vienodą „iškrypimo laipsnį” (požiūrį į iš vakarų sklindantį purvą). Tad į padėti Seime galima būtų žiūrėti, kad šiame „dvare” taisykles diktuoja tik sauja kitokių. Kas dėl kitokių žmonių, tai maža to, kad nedalyvavę rinkimuose, o, kad ir dalyvavę, bet turintys tradicines pažiūras, ar esantys patriotais, bet leidžiantys saujai Seimo kitokių savo norimas taisykles primetinėti visiems- trumparegiai nusikaltėliai. Paimkim, kad ir save vadinančius kariuomenės kūrėjais. Kur jų nors pyptelėjimas? O esantys jų gretose, tokie „kariuomenės kūrėjai” kaip Juknevičienė, Zingeris, Pečeliūnas (pastarasis net vadovauja Vilniaus skyriui), mano nuomone, šiai Sąjungai garbės nedaro. Na o kas dėl garbės turėti nariu A. Pocių, manau. greit išaiškės. Kas dėl sovietmečio produkto- istorikų, nenorinčių išvėdinti sovietinio raugo, priperėjusių apnuodyto tuo raugu jaunimėlio, tai manau, kad tegul jie važiuoja pas Putiną ir dirba troliais, rašančiais komentarus po laikraščių straipsniais, kad Lietuva- JAV kolonija.

  2. Šaunuoliai, kad imatės iniciatyvos, kurią, su Dievo padėjimu, tikėkimės palaikys Seimo valdyba! Sėkmės JUMS!

  3. Na, va, mielieji pareiškimą pasirašiusių visuomeninių organizacijų, kuriuos vienija daugiau kaip 10 000 narių, vadovai kaip suvadovavote per 2020 m. rinkimus į Seimą, taip dabar ir turite, o ateityje, kai Jūsų dar sumažės dėl visokių Intrigų neatlaikius senoms širdelėms, tie lėbaujantys snargliai iš dabartinio Seimo gali Jus priskirti prie nusikaltėlių ir susodinti į naują Dobrovolskos pastatytą kalėjimą, nes Jus pažeidėte…… na, nesvarbu ką, vienžo, neįtikote Zingeriui ir Kuklianskei! Beje, ar politinių kalinių ir tremtinių „nepriglaudė” Tata su Zingeriu į savo konservuotą gaują?

    • Gerbiamieji tremtiniai, kaliniai ir kiti patriotai. Jūs savo darbą padarėte,- sutvirtinote, įtvirtinote, net griūdami balsavote už komunistus ir kagebistus pasivadinusius konservatoriais, atvedėte į Seimą, o jie , kaip jiems įprasta, dar kartą išvėrtė kailį, persikrikštijo ir tapo liberalmarksistais. Taigi viskas dėl ko jiems reikėjo Jūsų-atlikta ir dabar galite eiti į visas keturias puses

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt trečioji (sausio 11) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos agresoriaus teritorijoje surengė smūgių seriją dronų spiečiais. Smūgių mastą leidžia įvertinti rusų teiginys,...

Meloni: „Pavojus demokratijai kelia Sorosas, o ne Muskas“

Zoltán Kottász Konservatyvioji Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni užsitraukė kritikų nemalonę dėl teiginių, kad jos vyriausybė pasidavė užsienio...

Teresė Kezienė. APIE TIESĄ IR PRABUDIMĄ

Būna įdomių atsitiktinumų. Vienas man nutiko prieš dvejus, gal trejus metus. Lukiškių aikštėje grupelė žmonių giedojo Lietuvos himną. Nors...

Edmundas Paškauskas. Visata po Didžiojo Sprogimo: intelektų margumynas ir humanistika (I)

Priešistorė 1. Visatą valdantys elgsenos dėsningumai Visatos istorija stebina ir žavi savo nepaprastu dinamiškumu bei sudėtingumu. Nuo pat Didžiojo Sprogimo Visata...