Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pristatė naująjį sezoną: naujos galimybės ir ambicingi kūrybiniai planai

Ieva Bačiulytė

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras rugsėjo 10 d. LVSO koncertų salėje surengė 36-ojo koncertų sezono pristatymo spaudos konferenciją. Joje dalyvavo orkestro meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius, orkestro vadovas Stasys Pancekauskas, kompozitorius Feliksas Bajoras ir Kauno valstybinio choro meno vadovas ir vyr. dirigentas Robertas Šervenikas, kurie ne tik pristatė būsimus sezono koncertus, bet ir atskleidė ambicingus orkestro ateities planus.

„Visų pirma noriu akcentuoti, kad mūsų 36-asis sezonas tikrai prasideda ir jis prasideda Gustavo Mahlerio Antrąja simfonija, dar žinoma „Prisikėlimo“ vardu. Ši simfonija – kartu ir asociacija su LVSO koncertų salės prisikėlimu naujam gyvenimui. Nekreipkite dėmesio į tai, kad šiuo metu dar yra atliekami pastato rekonstrukcijos darbai – vyksta antrasis etapas, susijęs su pastato energetiniu efektyvumu. Salė buvo sėkmingai inauguruota šių metų kovo mėnesį, joje ir toliau vyks koncertai“, – spaudos konferenciją pradėjo maestro G. Rinkevičius.

Pirmasis naujojo koncertų sezono pusmetis orkestrui bus labai intensyvus – LVSO koncertų salėje skambės net 18 Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro rengiamų koncertų. G. Rinkevičius išskyrė rugsėjo 20 d. LVSO koncertų salėje vyksiantį Baltijos šalių orkestrų festivalio koncertą, kuriame koncertuos Latvijos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas meno vadovo ir vyr. dirigento Tarmo Peltokoski. „Klausytojų laukia išties labai graži programa, kurią diriguos labai jaunas, bet labai talentingas T. Peltokoski, kuris jau koncertuoja su žymiausiais Europos orkestrais“, – sakė G. Rinkevičius.

Dar vienas išskirtinis renginys – spalio 25 d. LVSO koncertų salėje skambėsiantis jubiliejinis kompozitoriaus F. Bajoro koncertas. „Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą pažįstu nuo pat jo įkūrimo. Sekiau visą orkestro vystymąsi, jo augimą, mes gražiai bendradarbiavome iki pat šios salės sukūrimo, kuris dabar atrodo kaip kulminacija, didžiulis laimėjimas ir pasiekimas“, – sakė kompozitorius. F. Bajoras juokavo, kad jubiliejinio koncerto nebūtų rengęs, jei ne maestro G. Rinkevičius: „Esu pasakęs, kad nešvęsiu savo jubiliejaus, jeigu nebus pastatyta mano 1982 m. parašyta opera „Dievo avinėlis“ – G. Rinkevičius tai ėmė ir padarė. Jubiliejiniam koncertui G. Rinkevičius taip pat surado premjerą – kūrinį, kuriam tikriausiai jau daugiau nei 50 metų. Pirmoje koncerto dalyje skambės 1966–1975 metų kūryba, kuri yra faktiškai šiuolaikinio gyvenimo atspindys: gedulinga muzika, dainos apie karą ir „Tokata“ – tarsi kovos įvaizdis. Antrojoje klausytojai galės išgirsti jau šio šimtmečio muziką“, – pasakojo F. Bajoras.

Dar vienas ilgametis orkestro bendražygis – Robertas Šervenikas ir jo vadovaujamas Kauno valstybinis choras. „Jau kelintą sezoną dalyvaujame tarptautiniame „Gaidos“ festivalyje, kur R. Šervenikas ruošia programas su mūsų orkestru, nuolat dalyvaujame Tytuvėnų muzikos festivalyje. Šiemet LVSO koncertų salės atidarymui kartu atlikome G. Mahlerio Aštuntąją simfoniją, naujo sezono pradžiai skambės G. Mahlerio Antroji, lapkritį turėsime du „Carmina Burana“ pasirodymus, o gruodį – „Queen Symphony““, – bendrus projektus vardijo orkestro vadovas S. Pancekauskas.

„G. Mahlerio Antroji simfonija – tikrai nuostabus kūrinys. Dabar turime tik vieną salę, kurioje galime tokius kūrinius atlikti visu grožiu – tai LVSO koncertų salė, nes Lietuvos nacionalinės filharmonijos salė, kad ir kaip norėtume, vis dėlto tokiems kūriniams yra per maža“, – sakė R. Šervenikas.

Spaudos konferencijos pabaigos susirinkusiems svečiams maestro G. Rinkevičius atskleidė ir didelę naujieną Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro ateities kūrybiniuose planuose. „Nutarėme pradėti naują ciklą – per ateinančius dešimt metų atlikti vėlyvąsias Richardo Wagnerio operas. Pradėsime nuo „Lohengrino“, vėliau bus „Parsifalis“, „Reino auksas“, „Zygfridas“, „Valkirija“, „Dievų žlugimas“, „Tristanas ir Izolda“. Kaip dirigentas noriu, kad tokia muzika skambėtų Lietuvoje. Planuojame atlikti vieną operą per metus su geriausiais Lietuvos ir Vakarų solistais. Gali būti, kad didesnės apimties operas atliksime per du vakarus – tokia praktika yra taikoma Europos koncertų salėse. Tikiuosi, kad pirmoji ciklo opera – „Lohengrinas“ – skambės jau 2026 metų pradžioje, galbūt orkestro gimtadienio koncertui. Visas šis ciklas – labai sudėtingas kūrybinis procesas, kuris labai įdomus man, kaip muzikantui, ir tikiu, bus įdomus ir Lietuvos publikai“, – kalbėjo G. Rinkevičius.

Jam antrino ir orkestro vadovas S. Pancekauskas: „Mūsų salė mums atveria naujas galimybes. Tai tikrai praturtins ir Lietuvos kultūrą ir suteiks daug džiaugsmo klausytojams.“ Paklaustas apie rekonstrukcijos pabaigą, orkestro vadovas sakė, kad jos tikimasi sulaukti kitąmet: „Kalbėti apie visišką rekonstrukcijos pabaigą dar nedrįsčiau, bet tikiuosi, kad baigdami šį sezoną mes jau galėsime sudėti visus taškus“, – sakė S. Pancekauskas.

Iki spalio 7 d. vyksta Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro abonementų akcija, kurios metu bilietų į naujo sezono koncertus galima įsigyti net iki 50 proc. pigiau. Daugiau informacijos: www.lvso.lt. Orkestro generalinis rėmėjas – „Embank“, mecenatas – advokatų kontora „Cobalt“.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Devyni šimtai devyniasdešimt antroji (lapkričio 11) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius surengė parodomuosius Tu95 ir Mig31K skrydžius: https://www.facebook.com/share/p/5WCC8zZ3vXWGQm8n/ Neatmestina, kad šalia Ukrainos oro gynybos testavimo ir visuomenės...

Rytis Satkauskas. Tautinių mažumų įstatymas – grąžinantis į praeitį

Puikus, nors ir nelengvai paskaitomas advokato Ryčio Satkausko kritinis straipsnis apie ką tik priimtą Tautinių mažumų įstatymą. Deja,...

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (XX)

Kiekvieną rytą prabudęs pasitikrinu, apsigraibydamas aplinkui, ar per naktį, sapnuodamas kraupius košmarus, netapau antisemitu? Mano du augintiniai šuneliai...

Alvydas Medalinskas. Pagrindinės tezės, pasakytos konferencijoje Saugumo kodas Vilniuje

Tikrai buvo verta grįžti savaitės pabaigoje, kad ir trumpam, į Lietuvą. Nors tai reiškė kelių dienų bėgyje dvi...