Sostinę apraizgė godžių verslo ryklių ir korumpuotų valdininkų tinklas. Viešpatauja visiška savivalė, nepaisant net įstatymų, ką jau kalbėti apie paprasčiausią moralę. Pastaruoju metu vilniečiai susirūpino, kad miestas apstatomas milžiniškais stikliniais monstrais, kurie dygsta net ir ten, kur apskritai statybos draudžiamos – architektūrinių ansamblių teritorijose.
M.Marcinkevičiaus statybinė karjera
Šiuo metu aistros verda dėl Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bei dominikonų vienuolyno architektūrinio ansamblio užstatymo. Statyti biurų ir viešbučio pastatus ruošiasi investicijų valdymo bendrovė „Lords LB Asset Management“. Tarp „statybininkų“ nemažai įdomių asmenybių, kurios jau plačiai pagarsėjusios ir anaiptol ne labdaringais darbais.
Liūto dalį investicijų bendrovės akcijų – 47 proc. – valdo skandalais išgarsėjęs verslininkas Mindaugas Marcinkevičius. Tiksliau, UAB „Glera“, kurios vienintelis akcininkas – M.Marcinkevičius. Bendrovės tinklalapyje jis įvardintas kaip konsultantas. Jis iš tiesų gali pakonsultuoti. Pavyzdžiui, kaip slėpti mokesčius. Šių metų vasario mėnesį teismas nusprendė, kad M.Marcinkevičius turi papildomai sumokėti valstybei nei daug nei mažai 287,4 tūkst. eurų nuslėptų mokesčių ir baudų už 2008-2012 metus.
Skandalingai atsiskyręs nuo Maxima grupės M.Marcinkevičius turi statybų patirties, nes šioje grupėje kuravo prekybos centrų statymo ir plėtros sritį.
Neregėtas „Vilniaus vandenų“ vadovo dosnumas
Kitas veikėjas – iš „Vilniaus vandenų“ generalinio direktoriaus posto pasitraukęs ir ėmęsis dviem „Lords LB Asset Management“ fondams vadovauti Aidas Ignatavičius. „Vilniaus vandenims“ jis vadovavo visai neilgai – nuo 2016 m. sausio iki 2017 m. žiemos, tačiau bendrovės turtą išparceliuoti spėjo.
Vadovaujant A.Ignatavičiui už neįtikėtinai žemą kainą buvo parduotos bendrovės patalpos pačiame Vilniaus centre. Pastatų kompleksą Dominikonų g. 9/11 įsigijo UAB „Asgaard property“ viso labo už 3,9 milijono eurų. Keista ir tai, kad paskelbtame viešajame konkurse ši bendrovė buvo vienintelė dalyvė. Dar labiau keista, kad skelbiant aukcioną nebuvo atliktas turto vertinimas.
Po šio pirkimo Vilniaus tarybos sudaryta Antikorupcinė komisija dėl galimo pardavimo neskaidrumo ir įtartinai žemos kainos kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Tuomet Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. Pasak komisijos pirmininko Kęstučio Nėniaus, tokį STT sprendimą jie apskundė, tačiau iš prokuratūros sulaukė atsakymo, kad jei padaryta žala, reikia kreiptis į teismą civiline tvarka. „Meras Remigijus Šimašius nieko neskaidraus neįžiūrėjo. Tad nebuvo ir kam kreiptis“, – sakė K.Nėnius.
Nežinia, ką A.Ignatavičius nuveiks valdydamas fondus, tačiau iš „Vilniaus vandenų“ jis buvo išlydėtas su pagarba. Esą jam vadovaujant bendrovė pradėjo duoti pelną, kuris, jau žinoma, pasiektas atlikus keletą manipuliacijų buhalterinėmis sąskaitomis.
Figūros keičiasi vietomis, esmė – ne
Panagrinėję „Lords LB Asset Management“ komandos sąrašą rasime ir daugiau įdomių pavardžių. Antai 2016 m. pradžioje startavo investicijų valdymo bendrovės įkurtas Baltijos energetikos ir infrastruktūros fondas. Per trejus metus jame ketinama sukaupti 200 mln. eurų kapitalą.
Fondo valdybos sąrašuose ir buvęs energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius, ir buvęs prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas ekonomikos ir socialiniams reikalams Nerijus Udrėnas. Taigi, ir įtakingų ekspolitikų nestokojama.
Vienas iš komandos narių – dviejų fondų valdytojas Manfredas Dargužis. Jis yra ir „K29“ verslo centro operatoriaus UAB „K29“ vadovas. O „K29“ vystytojas ne kas kitas, kaip „Lords LB Asset Management“. O bendrovės dabartinis direktorius Domas Kačinskas vadovavo UAB „K29“ prieš M.Dargužį. Tad figūros keičiasi, o esmė – ne.
Pasidomėjus, kas užsiima statybomis, tampa aiškiau, kodėl į tas statybas akis užmerkia tiek Aplinkos ministerija, tiek Vilniaus miesto savivaldybė.
„Paveldas“ mažėja
Senasis Vilnius palaipsniui užleidžia savo pozicijas. Statybas vykdančioms bendrovėms juo labiau nerūpi kultūros paveldas. Juk statybos vyksta ar vyks miesto centre, kur patalpos tikrai brangios. „Jie vadovaujasi vieninteliu kriterijumi – kaip iš vieno kvadratinio metro gauti kuo daugiau pinigų. Estetiniai, vertybiniai, net funkciniai kriterijai visiškai ignoruojami“, – nuoskaudos neslepia paveldosaugininkas, architektas Algimantas Gražulis. Pasak ilgus metus paveldosaugos srityje dirbusio A.Gražulio, statytojai dažniausiai tvirtina, kad jie nieko nepažeidžia ir stengiasi išsaugoti paveldą, bet tai tėra tušti žodžiai. Pavyzdžiui, statant daugiaaukščius Misionierių ansamblyje – paties ansamblio teritorijoje – buvo visiškai sunaikintas vienuolyno sodas. O jis buvo labai svarbi ansamblio dalis.
Įstatymai grubiai pažeidinėjami
Valdininkai nekreipia dėmesio į tai, kad grubiai pažeidinėjami įstatymai. Vilniaus senamiestis yra įrašytas į Pasaulio paveldo sąrašą. Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios bei dominikonų vienuolyno ansamblis, tiesa, nepriklauso Senamiesčiui, tačiau patenka į vadinamąją buferinę, t.y. apsaugos zoną. Šiai zonai taip pat keliami labai konkretūs reikalavimai. Vienas iš jų, numatytas Saugomų teritorijų įstatyme, yra tas, kad joje negali būti statomi jokie pastatai. „Čia negali būti jokių svetimkūnių, o juo labiau tokių stiklinių monstrų“, – sakė A.Gražulis. Tokia nuostata aiškiai išreikšta ir Nekilnojamojo turto paveldo apsaugos įstatyme. Be to, numatyta ir tai, kad joks pastatas negali savo apimtimi, aukščiu ir pan. užgožti kultūros paveldo objekto. Nustatyti ir griežti panoraminiai reikalavimai. Pasak A.Gražulio ansamblis yra ne tik Senamiesčio apsauginėje zonoje, jis taip pat svarbus kaip Naujamiesčio dalis. Savo ruožtu Naujamiestis irgi yra svarbi kultūrinė urbanistinė vertybė.
Jau nekalbant apie Lietuvos įstatymus, pažeidinėjami ir europiniai. Pavyzdžiui, kad ir Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencija bei jos priedas – Pasaulio paveldo konvencijos įgyvendinimo gairės. Jose reikalaujama, kad apie bet kokius statybos darbus turi būti perspėtas Pasaulio paveldo komitetas. Kai kilo triukšmas dėl Misionierių ansamblio teritorijoje dygstančių daugiabučių, valdininkai susigriebė ir iškvietė ekspertą, tačiau, kaip sakoma, traukinys jau buvo nuvažiavęs.
Kas dar suinteresuotas Vilniaus užstatymu, kaip toliau planuojama žaloti sostinę, skaitykite artimiausiuose „Vakaro žinių“ numeriuose