Čia jau aukštasis pilotažas. Tiesiog paprasčiausias makaronų kabinimas žmonėms, kurie bus patalpinti kaip voverė į ratą. Tas ratas amžinas ir jis panašus į lochatroną pinigams siurbti arba finansinę piramidę.
Pažiūrėkime ką siūlo ekspertai, kad nereikėtų „sukti galvos“. Bet prieš tai prisiminkime ką jie suokė, kai prasidėjo liberalizacija ir elektros kainos šovė į viršų. Tada buvo sugalvota saulės elektrinių panacėja, kuri visiems atrodė kaip išsigelbėjimas, kuris suteikia galimybę pasigaminti nemokamos energijos ir dar perteklių parduoti arba atidavus „pasaugoti“ atsiimti žiemą ar kitu metų laiku, kai namų elektrinė negamina elektros.
Sudėjus visus pliusus ir minusus, įskaičiavus teikiamą paramą saulės elektrinei, suma sumarum viskas atrodė patraukliai. Ir būtų neblogai, jei taisyklės nesikeistų, bet… gyvename nenuspėjamais laikais. Elektros kainos šokinėja tai į pliusą, tai į minusą ir norint iš šuolių uždirbti ir nepradirbti reikia mesti visus darbus ir įsidarbinti savo namų elektros tinklo inžinieriumi arba prižiūrėtoju. O jei dar nuo naujų metų bus pereita prie net bilingo (o mano nuojauta kužda, kad taip ir bus), tada reikės KAŠKĄ daryti.
Bet ekspertai turi patarimų. Tik suprantama, kad vėl reikės investuoti (prisimenat tą voverę rate?). Tai štai, galvojote, kad išsikelsite virš stogo SE ir ramiai pagyvensite? Nieko panašaus. Reikės vėl investuoti, investuoti ir investuoti.
Kokias išeitis siūlo garbingi ekspertai?
Pirma išeitis:
Vartojimo įpročių keitimas. Pigiausia elektra būna naktį ir ankstyvą rytą, todėl siūloma jos daugiau naudoti būtent tuo metu. Žiūrėti mėgstamas laidas, futbolą ir gaminti valgį? Taip aš suprantu šį pasiūlymą ir tokiu būdu atpiginti namų ūkio išlaidas elektros energijai.
Antra išeitis:
Įsigyti elektromobilį. Tai jau antra investicija po SE. Na taip. Pradžioje įsiūlė nusipirkti batų raištelius, dabar siūlo pirkti batus. Ir krauti jį palankiausiu metu, o įkrovus jį galima panaudoti kaip namų bateriją. Logiška. Jei pasigamini daug energijos reikia surasti kur ją padėti. Todėl skubėkite pirkti elektromobilius kol nepabrango. Taip investicija pati gimdo naują investiciją.
Trečia išeitis:
Dar viena investicija – kaupimo baterija. Ją galima įkrauti kai elektra pigi ir naudoti energiją, kai elektra brangi. Efektyvu? Be abejo, jei Kalėdų senelis atneštų ją dovanų. „Voverytė“ vėl taupo pinigus. Šį kartą namų akumuliatoriui.
Ketvirta išeitis:
Saulės elektrinė. Na, šis pasiūlymas tiems, kurie dar jos neturi. Ir tai jau būtų trečia jūsų investicija po elektromobilio ir namų baterijos. „Voverytė“ didina apsukas ir nemažina tempo.
Penkta išeitis:
Išmaniųjų namų technologija. Be proto brangus „žaisliukas“, kuris pats reikalauja ne tik didelių investicijų, bet ir visos šiam „žaisliukui“ paklūstančios įrangos. Vėl investuojate. Sveikinu. Jaučiate kaip ekonomika kyla?
Šešta išeitis:
Taupūs ir efektyvesni įrenginiai. Vieną dieną pasiryžtate ir išmetate seną buitinę techniką. Vietoje jos pasistatote išmaniąją, su sensoriais, programavimu ir eile daviklių, kuriai kas trys metai (gerai, kad ne kas vieneri) reikės atnaujinti programinę įrangą ir suprantama, kad ne už dyką. Man atrodo, kad „voverytė“ jau niekur nebėga, jai lupama visa skūra.
Septinta išeitis:
Na, kai jau pinigų nebelieka, o po tokių investicijų jų tikrai pas daugelį neliks, bus pasiūlyta „vyšnaitė ant torto“ – pasistatyti du sezoninius skaitiklius.
Ar dabar suprantate, kad elektra negali iš principo būti pigi? Jei ji bus pigi šis voverės ratas sustos sukęsis, o jis privalo suktis vis smarkiau ir įtraukti vis naujus dalyvius. Kad visi norėtų sutaupyti.
Puikus biznio planas. Kongenialu. Servantesas…
Taupykite pinigus, jų prireiks.
„Kad nesukti” negalima rašyti, nes „kad” su bendratim nevartojama.