2024-11-22, Penktadienis

Linas Karpavičius. „Liberalizuotos“ elektros rinkos naujienos arba ačiū tiems, kurie yra geriausia kas galėjo nutikti Lietuvai

Šiek tiek pasenusi, bet daug ką pasakanti žinia. Visi trys privatūs elektros tiekėjai vartotojams pagaliau įvedė abonentinį mokestį. Ir visai atsitiktinai, nesusitarę. Nes liberalioje rinkoje susitarimų nebūna. Todėl traktuokime tai kaip gryną atsitiktinumą, aplinkybių sutapimą.

Mokestis buvo įvestas ne vienu metu. Per keletą metų jį jau taiko visi. Jis dar nedidelis – 1–2 eurai. Kol kas. Pavyzdžiui Ispanijoje jis 25 eurai. Linkėjimai elektros vartotojams ir įkvepiantis pavyzdys elektros tiekėjams. Yra dar kur augti.

Įdomiausia tai, kaip reaguoja į tai pats Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas Renatas Pocius: „Abonentinio mokesčio idėja yra tai, kad tiekėjas nepriklausomai nuo to, ar vartotojas vartoja elektros energiją, patiria pastoviuosius kaštus. Kitaip sakant, turiu mokėti darbo užmokestį savo darbuotojams, turiu išlaikyti IT sistemas, turiu išlaikyti gal patalpas“.

Šis funkcionierius iš paskutiniųjų bando ginti šimtamilijoninius pelnus uždirbančių oligopolijų interesus. Supraskite kaip joms sunku – moka atlyginimus, patiria kitus kaštus, „gal“ dar turi išlaikyti kažkokias patalpas, todėl tas vienas euras juos išgelbės nuo bankroto? Taip reikėtų suprasti šį biurokratą?

Priminsiu, kad 2022 metais šios bendrovės turėjo tokius pelnus:

Ignitis 62 mln. eurų (šių metų pirmas pusmetis jau 168 mln. eurų)

Enefit 170 mln. eurų

Elektrum 0,6 mln. eurų (šių metų pirmas pusmetis jau 3 mln. eurų)

Tikiuosi, kad iš mūsų surinkti tie vargani euriukai kitais metais padės įmonių akcininkams išsimokėti solidžius dividendus.

Pabaigoje straipsnio Atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas M. Nagevičius teigia, kad elektros vartotojai vis dėlto neturi didelio tiekėjų pasirinkimo, koks galbūt buvo žadėtas prieš elektros tiekimo liberalizavimą. Jų – tik trys.

Pagaliau mano pastebėjimus pripažino ir pats AIEK prezidentas. Liberalizuotoje rinkoje konkurencija tik mažėja.

Kitaip ir nebus. Seniai apie tai rašau. Kaina gali nukristi kokį mėnesiuką, kitą, bet ilguoju laikotarpiu kilimo tendenciją išlaikys. Mužikai Lietuvoje laaaabai kantrūs. O oligopolijos moka daryti biznį kantriųjų sąskaita.

Šių trijų tiekėjų tikslas yra šias įmones padaryti super patraukliomis ir parduoti užsienio investuotojams, kurie toliau labai sėkmingai per kilovatvalandės ir jau abonentinio mokesčio kainą surinkinės pinigėlius iš patiklių Lietuvos žmonių.

Ačiū tiems, kurie geriausia kas galėjo nutikti Lietuvai.

1 KOMENTARAS

  1. Labai teisingas pastebėjimas. Tikrai nepriklausomi ir karteliniais susitarimais nesupančioti turiu galvoje rašytinius energijos tiekėjai modernizuos ir optimizuos savo paslaugas „smart” sprendimais. Paprasčiausiai kels abonentinius mokęsčius. O jei VERT’o vadovas prieštaraus tai pakeis ir vadovą. Manau vadovas tą žino todėl ir adekvačiai priima sprendimus.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Restauruoti Lietuvos partizanų dokumentai, daugiau kaip 70 metų išbuvę po žeme

Po metus trukusių darbų restauruoti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentai. 2022 m. balandžio mėn....

Roberto de Mattei: Donaldas Trampas ir Europos ateitis. Ar JAV gali susidoroti su „naujuoju“ komunizmu?

Donaldas Trumpas turi labai stiprų valdžios mandatą, tačiau Vakarų pasauliui tenkantys iššūkiai yra milžiniški. Komunistinės Šiaurės Korėjos kariai...

Vakarai skuba padėti Ukrainai

Česlovas Iškauskas Daug spėlionių keliantis JAV, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos sprendimas leisti smogti Rusijos teritorijai tolimojo veikimo raketomis svarbus...

Prof. Vytautas Radžvilas. III dalis: Du konservatorių peiliai į Lietuvos širdį

Tęsinys. I dalis ČIA, II dalis ČIA. Kodėl konservatoriai? Ką parodo balsavimų analizė Pasakant vaizdžiau, šios uždelsto veikimo bombos yra...