2025-01-08, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Linas Karpavičius. Ostapas Benderis verkia kamputyje

Berods 2013 metais baigėsi taip vadinamoji NT registravimo amnestija. Visus statinius buvo galima registruoti neturint tam reikiamų dokumentų – leidimų, pažymų, projektų. Yra statinys, yra statinio egzistavimo faktas ir to pakako, kad statinys taptų legalus ir būtų įregistruotas NT kadastre.

Sutikite, šiandieninio NT apmokestinimo formos fone tai gali atrodyti jei ne keistai tai bent įdomiai. Nejaugi valdžia jau tada darė žingsnius išplėsti apmokestinamąją bazę. Kiekvienas lauko tualetas, šulinys ar tvora tapo NT ir buvo įvertintas tam tikra verte. Kas gali paneigti, kad jau tada buvo daroma viskas, kad kiekviena kaimo močiutė pajaustų visus NT mokesčio „privalumus“.

Jau vėliau priimami tam tikri potvarkiai verčiantys piliečius kaip galima greičiau registruoti naujus statinius, taip išplečiant apmokestinamąją bazę.

2023 metų sausio 18 dieną Registrų centras paskelbė „džiugią“ žinią: viso Lietuvos NT vertė didėjo 23 proc. iki 166 mlrd. eurų, o didžiausias augimas buvo butų rinkoje. Vien statinių vertė yra 130 mlrd. eurų ir tik per vienus metus nuo 2022 iki 2023 metų ji išaugo 26 proc. Atskirai butų vertė augo 30 proc.

Einame toliau. Kas yra mokestinė vertė? Nuo jos būtent ir bus skaičiuojamas NT mokestis. Mokestinei vertei nustatyti naudojama ne tik vidutinė rinkos vertė, bet ir taip vadinamas atkuriamosios vertės metodas, kada yra skaičiuojamas ir „vidutinės statybos vertės, nurodytos NT atkūrimo kaštų (statybos vertės) kainynuose“ – citata iš įstatymo.

Taip, kad įmanomas ir toks scenarijus, kada NT vidutinė vertė rinkoje mažėja, bet esant brangioms statybinių medžiagų ir statybos darbų kainoms mokestinė vertė išliks gana aukštame lygyje, tuo neleisdama mažėti mokamam NT mokesčiui.

Man tai primena spąstus. Jums dar ne?

Visai neseniai buvo priimti (suprantama, kad visiškai atsitiktinai) reikiami potvarkiai suvaržantys individualių namų statybas (infrastruktūros mokestis, reikalavimai energetinei klasei, sugriežtintas statybos leidimų išdavimas ir projektinių dokumentų rengimas, ūkininko sodybų kūrimo apribojimai, elektros įvado kaštų padidėjimas, sklypų dalinime grįžtama prie gremėzdiško detaliųjų planų rengimo). Kas gali paneigti, kad tai priemonės varžančios galimą piliečių pabėgimą į mažiau apmokestinamas teritorijas.

Visos sveikatos ir švietimo sistemų vienetų optimizacijos ir stambinimai tai dar vienas varovų „botagėlis“ suvaryti piliečius į gyvenamuosius centrus, kur NT mokestinė vertė didesnė. Nuostabu.

Taip „žuvytės“ atsiduria tinkle ir neranda landų kaip išplaukti. Negaliu tvirtinti (nes neturiu tam tiesioginių įrodymų), tačiau manęs neapleidžia mintis, kad šiandieniniai mūsų valdytojai turi gerus konsultantus arba vadovaujasi jų parengtomis rekomendacijomis.

Dabar apie medianą, kurios terminą jau žino kiekvienas, tačiau ne visi supranta jos esmę. Valdantieji tai pateikia kaip lengvatą, kad turtas iki 1,5 savivaldybės teritorijoje esančios NT vertės medianos bus neapmokestinamas. Man viskas matosi kitaip.

Kodėl buvo griebtasi medianos? Kodėl nebuvo galima panaudoti jau dabar galiojantį įstatymą ir padidinti apmokestinamąją bazę sumažinant apmokestinamo turto vertę nuo dabar galiojančios ribos 150 000 eurų, kad ir iki 100 000 eurų? Toks metodas valdantiesiems netiko. Kodėl?

Tokiu metodu vadovaujantis nebūtų apmokestintas pensininkas iš Naujosios Akmenės, babytė Bronė iš Biržų ir daugiavaikė šeima iš Tauragės.

Tik įvedus medianą išsiplečia apmokestinamoji bazė ir tokiu būdu valdžia pasiekia žmones, kurių ji negalėtų pasiekti taikydama senąjį apmokestinimo metodą.

Einame toliau.

Jau nuo šių metų pradžios žinių portaluose ir TV pasirodo straipsniai ir laidos apie gyvenimo „privalumus“ mažuose (9 kv. m) būstuose. Gyvenimo tokiame būste negalima pavadinti gyvenimu, bet informavimo priemonės turi kitą nuomonę. Jų tokia paskirtis – formuoti nuomonę ir rodyti kelią reikiama kryptimi. Ta kryptimi, kurią užsako valdantieji.

Viename straipsnyje tvirtinama, kad „lietuviai šluoja mažus butus“. Darau prielaidą, kad didėjant NT mokesčiui tautiečiai ieškos išeities. Portalai pakiša mintį, kad išeitis yra kai savo 120 kv. m būstą iškeisite į 9 kv. m celę.

Nors vystytojai sako, kad mažesni nei 20 kv. m buto negalima vadinti butu, bet žurnalistai jo taip ir nevadina. Jie tokį butą vadina būstu, o aš vadinčiau šuns būda, nes ji tinkama tik darbo jėgos (vergo) permiegojimui tarpuose tarp darbo ciklų. Net patenkinti nuo mažens seksualizuoto vergo dauginimosi instinktus tokioje būdoje būtų sunku.

Dar vienas portalas aprašo gyvenimo 9 kv. m būste privalumus. Jame gyvenantis jaunas vaikinas prisipažįsta, kad yra laimingas kaip niekada. Vadinasi vienas plikas dėdė buvo teisus sakydamas, kad „jūs nieko neturėsite ir būsite laimingi“.

Vaikinas džiaugiasi, kad tokiame bute telpa spinta, virtuvės ir svetainės zonos. Visai kaip tikroje „zonoje“. Bet labiausiai šio „buto“ gyventojas džiaugiasi… nepatikėsite – langu pro kurį gali matyti aikštę. Kiek nedaug žmogui reikia.

Būste dar telpa dviratis ir nepaisant to dar yra vietos užsiimti joga. Miegamasis antresolėje. Panašiai kaip lagerių barakuose.

Būsto gyventojas džiaugiasi atskiru san. mazgu, bet nuo savęs pridursiu, kad einant į šviesią ateitį minimalizmo dvasia, ateities būstuose klozetą būtų galima įrengti po sulankstomu valgomosios zonos stalu.

Savo monologą jaunuolis baigia žodžiais: „atsisakiau erdvaus būsto, šeimos, draugų, mašinos, bet dabar esu laimingas labiau nei bet kada“. Taip ir norisi pasidžiaugti kartu, kad vieno žemės kirmėliuko svajonės išsipildė.

Jei tai priimsime kaip normą, gali būti, kad ateities kartos savo laimę suras barakuose ant narų. Sena visų komunistų svajonė išsipildys. Tik šį kartą be jokios prievartos. Pasitelkiant šiuolaikinių medijų indokrinacijos galią.

Taigi, nusiminti nereikia, prarandant savo būstą visada turėsime alternatyvą – 9 kv. m „šuns būdą“.

Sutinku, kad vyresniems mūsų bendrapiliečiams gali būti sunku gyventi tokioje „šuns būdoje“, kurioje bus plonos sienos ir už kiekvienos jos kriuksės savo gyvenimu patenkintas jaunimas.

Tokiems niurzgliams yra išeitis. Kaip skelbia vienas iš portalų – „Nuomotis būstą už 1200 eurų panoro keli šimtai senjorų: nauja idėja skinasi kelią“.

Tiems, kurie yra sulaukę 65+ metų amžiaus siūloma gyventi izoliuotai nuo visos visuomenės. Sakykime tiesiai – tai ne kas kitą, bet gyvenimas uždarame gete laukiant savo eilės utilizacijai. Ten jus apribos nuo neigiamos visuomenės įtakos ir jūsų pačių vaikų ir anūkų.

Laimi visi. Pirmiausia jūsų palikuonys, kuriems nekvaršinate galvos savo išmintimi, o ir jums geriau nematyti kaip jūsų vaikai ir anūkai lytinio švietimo pagalba virsta gyvuliukais. Kam jūsų išmintis kai yra televizorius, kuris turi atsakymus į visus klausimus.

Pasiūlymas pačiu laiku. Kai nebegalėsite išmokėti mokesčių už savo NT, galėsite juo atsikratyti o už gautus pinigus išsinuomoti būstą gete.

Piliečiai patylomis jau buvo nuvaryti nuo savo žemės, kuri vienintelė yra amžinas turtas, pasiūlant prabangų gyvenimą mieste 40 kv. m „apartamentuose“. Dabar atėjo eilė ir „apartamentams“ minimizuojant gyvenimo erdvę juose. Įdomu tik viena: kada gyvenimas taps per brangus 9 kv. m būste, kur būsime vedami toliau?

Baigiant rašinį atėjo „gera žinia“, kad valdžia kapituliavo. Įregistruotas NT mokesčio įstatymo patikslinimas. Gyvenamasis būstas apmokestinamas 0,05–0,5 proc. tarifais (buvo 0,05–4 proc.), komercinis 0,5–3 proc., apleistas NT turtas 0,5–4 proc. tarifu.

Hm. Apleistas turtas? Nenustebčiau, kad neužilgo vyriausybė patikslins kas gi yra apleistas turtas. Nenustebkite jei ten atsidurs nerenovuoti daugiabučiai ir gyvenamieji namai neturintys A energetinės klasės.

Ostapas Benderis verkia kamputyje.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt devintoji (sausio 7) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius naktį Ukrainos teritoriją atakavo 38-iais Shahed dronais. Ukrainiečiai 28 numušė, o 10 dėl EW...

Edvardas Čiuldė. Ar praregėjimas nėra pavėluotas?

Šio pirmadienio TV diskusijų laida „LRT forumas“ buvo orientuota atsakyti į klausimą – kokia yra Rusija po 25...

Kataliko inteligento misija šiandien

Šis tekstas yra VU TSPMI prof. A. Jokubaičio paskaita skaityta Ateitininkų federacijos, Laisvos visuomenės instituto ir Krikščionių profsąjungos...

Rasa Karmazaitė. Karališkas lobis: Kaip tikrasis atradėjas buvo paliktas už borto

Po mano žurnalistinio tyrimo ir atkaklių paklausimų Vilniaus arkivyskupijai įvyko stebuklas – Bažnyčios tarnai nebegalėjo ilgiau slėpti, kad...