2025-01-23, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Linas Karpavičius. Plačiu žingsniu į policinę valstybę

Sekimas, kontrolė ir asmeninio gyvenimo suvaržymai yra kiekvienos policinės valstybės neatimamas atributas.

Štai kas nutinka, kai piliečiai nebekontroliuoja valdžios. Kitaip valdžia neišdrįstų. Socialinis kontraktas nutrauktas.

Socialinis kontraktas sako, kad piliečiai deleguoja tam tikrus įgaliojimus valdžiai, kuri įsipareigoja policijos ir kitų valstybės tarnybų pagalba, palaikyti tvarką valstybėje, kad piliečiai galėtų užsiimti darbu, verslu, vaikų auginimų ir asmeniniu tobulėjimu. Kitaip sakant materialinio ir dvasinio gerbūvio kūrimu.

Kontrakte numatytos ribos, kurių valstybė, tai įgyvendindama, negali peržengti. Jos įrašytos šalies konstitucijoje. II skirsnis 22 straipsnis – „Žmogaus privatus gyvenimas neliečiamas. Asmens susirašinėjimas, pokalbiai telefonu, telegrafo pranešimai ir kitoks susižinojimas neliečiami. Informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą. Įstatymas ir teismas saugo, kad niekas nepatirtų savavališko ar neteisėto kišimosi į jo asmeninį ir šeimyninį gyvenimą, kėsinimosi į jo garbę ir orumą“.

Skiriamasis policinės valstybės bruožas yra noras nenuilstamai viską stebėti. Nepolicinėje valstybėje žmogus turės tam tikrą teisę į privatumą, į kurį negalima tiesiog imti ir įsiveržti. Policijos įgaliojimai yra skirti palengvinti žmonių gyvenimą, o ne apsunkinti. Piktnaudžiavimui turėtų būti nubrėžtos aiškios ribos, kurias peržengus demokratinė visuomenė nustoja egzistavusi.

Policinė valstybė tampa būtinybe, kai valdžia pradeda jausti, kad jos vykdomos reformos neatitinka visuomenės poreikių ir bręsta konfliktas tarp visuomenės ir valdžios. Tokiu atveju būtina sekti visus, nes kiekvienas pilietis valdžios požiūriu, tampa potencialiu nusikaltėliu.

Kad apgauti žmones į propagandinę kampaniją pasijungia visa medija, žinomi žmonės, ekspertai ir nuomonės formuotojai, kurių paskirtis yra atskleisti policinės valstybės „privalumus“. Jie sako, kad Policinė valstybė yra gerai. Kuo daugiau stebėjimo galimybių turi policija, tuo mažiau galimybių vagys turi vogti. Kuo stipresnė ranka valdžioje, tuo geriau žmonės gyvena. Stipri valdžia yra gerai, o kas yra prieš stiprią valdžią, yra vagis ir valstybės priešas ir t. t. ir panašiai. Tokia logika vadovaujantis visuomenė net nepajus kaip bus suvaryta į lagerius ir kalėjimus. Nes fizinio saugumo požiūriu ten yra saugiausia.

Nenustebau, kad pradedama nuo Kauno. Tai dar kartą parodo, kad sistema dirba vieningai ir miestai valdomi sėkmingų „kolūkių“ pirmininkų stiliumi, tam tinka geriausiai. Nenustebčiau, kad antras miestas būtų Širvintos. Pirmyn į šviesią komunistinę ateitį.

Veidaknygė

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

ISTORIJOS KLASTOTĖS IR GALIMI JOS KLASTOTOJAI (II dalis)

Tęsiame publikacijų ciklą „Istorinė atmintis“. 2019 m. kovo 12 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) priėmė svarbų sprendimą byloje...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šešiasdešimt penktoji (sausio 23) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Švedija investuoja į Ukrainos ilgo nuotolio ugnies priemonių (dronų, raketų) gamybą. Dar viena Skandinavijos šalis...

Naujas LVSO koncertų pusmetis: metas ryškiausioms žvaigždėms

Ieva Bačiulytė Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rinkevičiaus, šį pusmetį stebins klasikos žvaigždžių...

Edvardas Čiuldė. Lėkšti Sverdiolo papostringavimai apie lėkštumą

Arūnas Sverdiolas savo interviu, paskelbtame lrt.lt, sako, kad viskas šiandieniniame Lietuvos gyvenime yra lėkšta, o politinio vyksmo supratimą...