2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Linas V. Medelis. Kas skriaudžia žiniasklaidą

LRT paskelbė pareiškimą apie rugpjūčio dešimtos dienos mitingo dalyvių santykius su ten dirbusiais žurnalistais mitingo metu ir po jo.

Pareiškimas puikiai atskleidžia žiniasklaidos santykį su tiesa ir teisingumu, su nebestebinančia veidmainyste.

Jau pats pavadinimas verčia suklusti: „Bendras Lietuvos žiniasklaidos pareiškimas: smurtas prieš žurnalistus – siekis užkirsti visuomenei kelią į objektyvią ir nešališką informaciją“.

Ar kalbama apie visos Lietuvos žiniasklaidą? Juk dokumentą pasirašė tik keliolika redakcijų (ir Žurnalistų sąjunga; visas sąrašas – pareiškimo pabaigoje). Jų absoliuti dauguma – Vilniuje ir poroje didmiesčių.

Toliau – dar įdomiau. Pareiškimą puošia trys J. Stasevičiaus nuotraukos su tuo pačiu parašu: „Mitingas prie Seimo peraugo į pareigūnų ir protestuotojų susirėmimą“. Gražiausias vaizdelis, kuriame tarsi Holivudo prožektorių šviesoje stovi juoda malšintojo figūra su skydu rankoje. Kitose dviejose – nesunkiai atpažįstamas LRT korespondentas.

Vienoje nuotraukoje už kuprinės jį laiko policininkas, kitoje – už rankos jį bando grubiai patraukti augalotas vyriškis su trimis raidėmis „LRT“ ant marškinėlių širdies lygyje. Taip iliustruojamas susirėmimas.

Ištrauka (1) iš Pareiškimo: „… žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai, suvokdami visuomenės informavimo priemonių vaidmenį šiuolaikinėje visuomenėje bei atsakomybę už savo darbą, atvyko prie Seimo, kur žmonės protestavo prieš Vyriausybės planuojamus ribojimus imuniteto koronavirusui neturintiems ar nesitestuojantiems žmonėms“.

Jei su citatos pabaiga galima iš dalies sutikti, jos pradžia yra melas „naturalis“. Taip, manau, didžiuma žurnalistų supranta savo atsakomybę, tačiau rengėjai, skleidėjai už savo darbą atsakomybės neprisiima ir neprisiims. Mokantys pinigus už tiesos iškraipymą ar melą puikiai supranta žiniasklaidos įtaką, o žiniasklaidos vadovybė, savininkai puikiai supranta, kaip galima „gražiai“ už juos gyventi, uždėdama grandines savo eiliniams, palikdama jiems gaidžio giesmę mėnulio pilnatyje.

Ištrauka (2): „...pasitikėjimo žiniasklaida pagrindas yra nepriklausomybė, teisingumas, nešališkumas, profesionalumas, žurnalistai nesustodami visą dieną rengė straipsnius, reportažus, jungėsi tiesiogiai iš įvykio vietos. … objektyviai ir nešališkai pateikė visuomenei informaciją…

Pasitikėjimo pagrindas teisingas, tačiau ar ne pati žiniasklaida demonstruoja, kaip iškraipomos elementarios žurnalisto etikos kodekso tiesos? Ar ne todėl taip smuko pasitikėjimas žiniasklaida?

Ištrauka (3): „į juos skriejo buteliai, akmenys. Vakar po 17 val. prie Seimo vykęs nesankcionuotas mitingas peraugo į riaušes. Per jį vykdytas smurtas prieš žiniasklaidą“

Ar daug žurnalistų buvo sužalota? Taip, žurnalistai buvo ir keikiami, ir pastumiami, jiems trukdoma, bet ar žinoma, kas juos pakvietė į tamsą, kai riaušių dar nė nebuvo?

Pareiškimas pasitikėjimo žiniasklaida tikrai nepadidins. Jos nuopuolis, tarnystė eurui ir valdžiai vis labiau ryškėja. Sociologiniai tyrimai rodo, kad žiniasklaidos vertinimas žemiausias nei bet kada. Dažniau reikėtų šnekėti ne apie žiniasklaidos padėtį, o apie Žurnalisto etikos kodekso pažeidimus ir eilinio žurnalisto laisvę bei santykius su savo „valdovais“.

Pareiškimas
Bendras Lietuvos žiniasklaidos pareiškimas: smurtas prieš žurnalistus – siekis užkirsti visuomenei kelią į objektyvią ir nešališką informaciją
LRT.lt 2021.08.11 17:00

Mitingas prie Seimo peraugo į pareigūnų ir protestuotojų susirėmimą / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Lietuvos žiniasklaidos atstovai trečiadienį išplatino viešą pareiškimą, kuriuo pasmerkė smurtą prieš mitinge dirbusius žiniasklaidos atstovus ir pakvietė Lietuvos policiją atkreipti dėmesį į žurnalistų saugumą. Pateikiame visą viešo pareiškimo tekstą:

Rugpjūčio 10 d., antradienį, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai, suvokdami visuomenės informavimo priemonių vaidmenį šiuolaikinėje visuomenėje bei atsakomybę už savo darbą, atvyko prie Seimo, kur žmonės protestavo prieš Vyriausybės planuojamus ribojimus imuniteto koronavirusui neturintiems ar nesitestuojantiems žmonėms.

Suprasdami, kad pasitikėjimo žiniasklaida pagrindas yra nepriklausomybė, teisingumas, nešališkumas, profesionalumas, žurnalistai nesustodami visą dieną rengė straipsnius, reportažus, jungėsi tiesiogiai iš įvykio vietos. Per protestą Lietuvos žiniasklaida pakalbino šimtus susirinkusių, objektyviai ir nešališkai pateikė visuomenei informaciją, kurią susirinkę protesto dalyviai norėjo ištransliuoti visuomenei.

Taikus procesas vakare tapo riaušėmis, per kurias kolegos žurnalistai buvo stumdomi, jiems buvo dengiamos kameros, gadinama darbo įranga, jie buvo vadinami „žiurkėmis“ ir kitais necenzūriniais žodžiais. Net ir tokiomis sąlygomis, žiniasklaidos atstovai liko iki riaušių pabaigos, todėl nukentėjo: į juos skriejo buteliai, akmenys. Vakar po 17 val. prie Seimo vykęs nesankcionuotas mitingas peraugo į riaušes. Per jį vykdytas smurtas prieš žiniasklaidą yra gėdinga, žema ir prieštarauja visiems demokratijos principams bei teisei informuoti visuomenę. Tokie incidentai kenkia ne tik Lietuvos demokratijai, bet ir Lietuvos įvaizdžiui pasaulyje.

Vakarykščiai įvykiai rodo, kad žurnalistų darbas nėra saugus, ypač kai minia žiniasklaidą mato kaip priešą, kai nesupranta objektyvios žurnalistikos principų, kai nesugeba žodžiais išreikšti savo pozicijos kvestionuojama tema, tuomet minia pasitelkia smurtą. Kaltinimai, neva žurnalistai išprovokavo riaušes – nepagrįsti ir melagingi. Žurnalistai nuo ryto dirbo savo darbą, bet dėl to buvo užpulti ir nukentėjo. Išpuoliai prieš žiniasklaidos atstovus yra siekis bauginti visuomenę, sukelti grėsmę visuomenės saugumui, viešajai tvarkai. Tai turi būti smerkiama ir stabdoma, nes riaušininkų veikla nėra pilietiškumo ir žodžio laisvės pavyzdys.

Mitingas prie Seimo peraugo į pareigūnų ir protestuotojų susirėmimą / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Smerkiame tiek fizinio, tiek emocinio smurto naudojimą prie žurnalistus. Prašome policijos atkreipti dėmesį į žurnalistų saugumą, nes žurnalistų darbas demokratinėje valstybėje yra labai svarbus. Tik taip visuomenė gali pamatyti vykstančius procesus, gauti profesionalias, neiškraipytas žinias. Tačiau Lietuvos žiniasklaida nesustos ir dirbs, nes dirbame dėl Valstybės, dėl visuomenės, kuri supranta atsakomybę už Valstybę.

Pasirašo:
Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Delfi.lt, 15min.lt , Lrytas.lt, Naujienų agentūra BNS, Naujienų agentūra ELTA, Diena Media News (kauno.diena.lt, klaipeda.diena.lt,), TV3 televizija, LNK televizija, Laisvės TV, Lietuvos žurnalistų sąjunga.

***
„Diena Media News“ leidžia regioninius dienraščius „Kauno diena“ ir „Klaipėda“, savaitraščius „Vilniaus diena“ ir „Klaipėda“ (rusų kalba), žurnalus „Sveikata“, „370“, „Durys“ ir „Agro“, valdo naujienų portalus diena.lt, kauno.diena.lt ir klaipeda.diena.lt. (2019 m. duomenys)

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/bendroves/diena-media-news-uzbaige-restrukturizavima-663-1193280?copied

3 KOMENTARAI

  1. „Žiniasklaidos pagrindas yra teisindumas, nešališkumas”. Kaip tik to ir trūksta, kai buvo rašoma apie 5G rysius. Straipsniai buvo šališki, neteisingi ir ne profesionalūs, tarnaujantys verslui, ne žmonėms.

  2. Vargani melagiai, rusų nupirkti „žurnalistai” ir jų „organai”, esą juos skriaudžia, esą apspjovė ir taip labai sutrukdė dar daugiau primeluoti

    • Vargani melagiai, amerikonų nupirkti „žurnalistai“ ir jų „organai“, esą juos skriaudžia, esą apspjovė ir taip labai sutrukdė dar daugiau primeluoti

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Dar ketveri metai Trumpo valdžios gali padaryti Ameriką vėl normalia

Audrius Bačiulis | Veidaknygė Mūsų iškrypusių ideologijų amžius – panikavimas dėl klimato kaitos, transseksualų ideologija, nevaldoma imigracija – primena...

„Už Balos“ J. Carter – J. Trudeau – Rusijos „Nacių korta“ – Trumpo Ambicijos

Metai prasidėjo politinių įvykių gausa. Į Amžinybę iškeliavo ilgiausiai gyvenęs JAV prezidentas Jimmy Carteris, o politinę karjerą baigė...

Masinė imigracija kaip egzistencinė grėsmė

Vytautas Sinica LRT laidoje „Svarbus pokalbis“ turėjau unikalią galimybę nuosekliai pristatyti masinės imigracijos problemą, savo ir Nacionalinio susivienijimo požiūrį...

Kodėl negalima tikėti istorija?

Šis tekstas yra VU TSPMI prof. Alvydo Jokubaičio paskaita skaityta Ateitininkų federacijos, Laisvos visuomenės instituto ir Krikščionių profsąjungos...