2025-01-13, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Liudvikas Jakimavičius. Nereikia užmiršti, kad sėdime Vezuvijaus papėdėje

Susilaukiau švelnios kritikos dėl paskutinės savo pasisakymo (žr.žemiau) pastraipos, esą esu optimistas. Suprantu, kad turėčiau ją plačiau išskleisti, kad būtų daugmaž aišku, ką norėjau pasakyti. Tai va, kokias prielaidas turėjau galvoje.

Pastraipoje rašiau “priklausomai dėl susiklostysiančių aplinkybių”, ir į tas aplinkybes dedu vilties, kad situacija keisis ir gali apsiversti aukštyn kojom. Gal ir į gera. Galvoje turėjau daugybę mūsų laukiančių įvykių, kurių viešumoje politologai nekomentuoja ir neprognozuoja pagal tikimybių teoriją ir galimybes, bei įvykius, kurie gali ištikti EU kaip perkūnas iš giedro dangaus. Dauguma viešojo gyvenimo komentatorių diskursą stengiasi susiaurinti iki parapijinio mūsų Prezidento rinkimų lygio, nematydami platesnių kontekstų. O įvykių bus.

Visų pirma – Brexitas, kuris arba su “no deal”, arba su “bad deal”, bet neišvengiamai ištiks ir eurozonoje gali kilti labai rimta finansų ir ekonomikos krizė.

Junckeras vakarykštėje „atsisveikinimo” kalboje tą grėsmę sąmoningai apeina, varydamas optimistinę – komunistinę propagandą kaip kokiais Brežnevo laikais.

Netekus tokio donoro kaip DB, kuri įnešdavo į ES biudžetą kasmetinius, berods, dvidešimt milijardų eurų, nematyti būsimos ES biudžeto skylės gali tik aklas ar glušas, arba demagogas, kokiu ir laikau ES Komisijos viršininką.

Yra rimtas klausimas, ar ES išvis sugebės patvirtinti biudžeto projektą, kuriam jau dabar Italija mojuoja veto šoble.

Jei ES Komisija rimtai apsispręs bausti Lenkiją ir Vengriją pagal aktyvuotą 7-tą sutarties straipsnį, atimant iš jų balsavimo teisę, gali pakvipti šių šalių išstojimu iš ES Brexit pavyzdžiu.

Įjunkime dar tektoninius transatlantinius lūžius ir santykius su JAV. Taip, kad politinė situacija ir Lietuvoje, ir Europoje būsimų rinkimų dieną gegužės mėnesį gali būti neatpažįstama.

Kaip suprantame, elitų projektai ir visuomenės nuomonė yra beveik nebe susisiekiantys indai – minties ir mentaliniai kaitos vektoriai krypsta į visiškai priešingas kryptis ir trajektorijas. Krizės atveju gali įvykti ir labai rimtų susidūrimų, net socialinių maištų.

Somnambuliškas visuomenės miego ciklas gali baigtis akimoju, kai kokiai nors rimtesnei socialinei grupei baigsis kantrybė.

Iš tokių prielaidų ir sakau savo numanymą, kad visas mums žiniasklaidos brukamas sąrašas kandidatų ir pretendentų gali būti nušluotas šiukšlynan iki formalios rinkimų kampanijos pradžios. Nereikia užmiršti, kad sėdime Vezuvijaus papėdėje.

1 KOMENTARAS

  1. Nėra saugu, kai kaimynai dažnai mojuoja vėzdu virš galvų. Svarbu išlaikyti rimtį ir nepasiduoti provokacijom. Savo saugumą galime užtikrinti pritraukdami kuo daugiau investicijų iš JAV ir ES, JK. Kiekviena šalis GINS savo investicijas. Pavojinga padėtis rytų kaimynėje. Todėl mes turime akylai stebėti ir daryti išvadas. Ir nemosuoti meškai po nosimi.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Teresė Kezienė. APIE TIESĄ IR PRABUDIMĄ

Būna įdomių atsitiktinumų. Vienas man nutiko prieš dvejus, gal trejus metus. Lukiškių aikštėje grupelė žmonių giedojo Lietuvos himną. Nors...

Algirdas Patackas. Niekada jie netaps broliais… arba kaip gimsta tauta

Jaunutė ukrainiečių poetė Anastasija Dmitruk parašė eilėraštį, kuris akies mirksniu pasklido tarp visų rusiškai suprantančių interneto skaitytojų. Kas...

Kviečiama į paminėjimą: nekaltumą vertina ne komisijos ar istorikai, o tik teismas

2025 m sausio 12 d. Ukmergėje, Lėno miestelyje ir Lėno miške minimas žymiausias Vyčio apygardos partizanų mūšis su...

Česlovas Iškauskas. Sausio Idos: su kuo mums draugauti?

Sausis mums ypatingas. Ir ne tik todėl, kad Sausio 13-ąją atsilaikėme prieš įnirtusią sovietinę mašiną ir apgynėme Kovo...