2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Marek Cichocki. Nauja pasaulio tvarka sprendžiasi Ukrainoje?

laikmetis.lt

Vos prieš mažiau nei dvi savaites buvome įsitikinę, kad visi gyvename viename pasaulyje. Pandemija ir klimato krizė privertė mus dar labiau suvokti šį faktą, nepaisant didėjančios pasaulinės nelygybės, tiekimo grandžių sutrikimų ir didėjančios geopolitinės bei geoekonominės įtampos tarp pasaulio galių.

Ar šiuo metu esame pasaulio lūžio liudininkai?

Iki šiol tokius terminus kaip globalizacija vartojome apibūdindami „vieno pasaulio“ reiškinį, kuris pradėjo formuotis po Antrojo pasaulinio karo ir visiškai susiformavo Šaltojo karo pabaigoje.

Buvo manoma, kad tai bus vystymasis viena kryptimi ir buvo neįsivaizduojama, kad šis pasaulis gali visiškai subyrėti. Net Kinija, kurią Amerika jau kurį laiką paskelbė pagrindine savo priešininke, nenumatė šio pasaulio lūžio ir nenorėjo pasiekti tokio tikslo. Vietoj to, Kinija greičiausiai norėjo pasiekti laipsnišką pirmenybę vieningame pasaulyje.

Tokio masto karas, kokio ėmėsi Rusija, kurio tikslas yra sugriauti Ukrainos valstybingumą ir priverstinai integruoti ukrainiečius su rusais, visiškai pakeitė visus iki tol buvusius skaičiavimus ir privertė abejoti ​​tolimesniu vieno pasaulio, kuriame gyvenome, egzistavimu.

Buvo susirūpinta dėl naujo Šaltojo karo ir naujos geležinės uždangos atsiradimo. Vakarų šalių Rusijai įvestos sankcijos tikrai precedento neturinčiu būdu ištrėmė Maskvą iš Vakarų pasaulio. Rusija per cenzūrą ir kitus veiksmus, bet pirmiausia dėl žiauraus savo karo Ukrainoje būdų, pradėjo ir pati izoliuotis nuo viso pasaulio.

Nepaisant to, vertinant situaciją reikėtų išlaikyti realistiškumą. Karas Ukrainoje ir toliau vyksta pagal karo logiką, kurią Rusija primetė Vakarams. Vakarų taikomos sankcijos nėra begalinės ir, nepaisant to, ką sakome vieni kitiems, Rusija nėra visiškai izoliuota, jei atsižvelgsime į Kinijos, Indijos, Izraelio ir kai kurių arabų bei Pietų Amerikos šalių politiką.

Štai kodėl neįmanoma numatyti, ar „vienas pasaulis“ subyrės. Tačiau neabejotina, kad jei jis išliks, naujas jo pavidalas XXI amžiuje bus nuspręstas būtent Ukrainoje.

Šaltinis: Remix News

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas nori, kad Ukraina sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių

Pranešama, kad išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina siekti, kad Kijevas sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių nuo 25...

Prof. Gediminas Navaitis. Naujametinės viltys ir planai

Pasibaigė naujametinis šurmulys. Daugiau ar mažiau įgyvendinti reklamoje ir socialiniuose tinkluose siūlyti vaizdeliai, įpareigoję džiaugtis ir linksmintis. Pinigai...

Markas Zuckerbergas nestabdo: iš „Metos“ šalina LGBTQ įnorius

  Bendrovės „Meta“ vadovas Markas Zuckerbergas įsakė iš bendrovės biurų vyrų tualetų pašalinti higieninius tamponus „nebinariniams asmenims” ir translyčiams,...

Edvardas Čiuldė. Ar tai reiškia, kad bildėdami kanopomis sugrįžta valstybininkai?

Daug vandens nutekėjo, o, tiksliau tariant, prabėgo vos ne du dešimtmečiai nuo to laiko, kai viešumoje bandžiau aptarti...