Marius Jonaitis
Vadinamojo „Galimybių paso” koncepcija, nors realybėje įgyvendinama jau kiek daugiau nei 3 mėnesiai, nepalaužė žmonių. Nemaža dalis visuomenės mato, jog šiuo „dokumentu” yra pažeidžiamos elementarios jų teisės, tad pagal galimybes priešinasi šiai naujajai tvarkai. Vienas iš pasipriešinimo pavyzdžių yra šiomis dienomis internetuose plintanti peticija.
Peticiją inicijavo Vita Gruodytė gruodžio 14 dieną ir adresavo ją Lietuvos Respublikos Prezidentui G. Nausėdai. Ši elektroninė peticija tapo neįtikėtinai populiari, iki 2021 gruodžio 16 dienos 11:20 ryto ją buvo pasirašę 53 225 asmenys, pamatę – 450 000 bei įrašyti 5551 komentarai. Akivaizdu, jog šis klausimas visuomenėje yra labai opus. Tad Prezidentas tikrai negali nepastebėti tokios apimties politinės akcijos.
Vertas dėmesio ir Lietuvos advokatūros pirmininko, profesoriaus Igno Vėgėlės komentaras, kurį galite perskaityti čia. Profesorius argumentuoja, kodėl tokio pobūdžio iniciatyvos, kaip vadinamasis „Galimybių pasas”, yra neteisėtos ir diskriminuojančios.
Elektroniniai parašai peticijos.lt platformoje bus renkami iki 2021 metų gruodžio 24 dienos (Kūčių), pavadinimas – „Dėl galimybių paso veikimo stabdymo”. Pasirašyti galite paspaudę čia. Tiesa, pasirašę nepamirškite nueiti į savo nurodytą elektroninį paštą, nes parašą reikia patvirtinti.
Pateikiame peticijos tekstą:
Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai
Gerbiamas Prezidente,
Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2021-11-17 dienos nutarimu Nr. 943 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo” pakeitimo” įvedė papildomus asmenų teisių ir laisvių ribojimus:
Galimybių paso reikalavimą 12-16 metų vaikams, iki 210 dienų apribojo galimybių paso galiojimo terminą pilnai pasiskiepijusiems (atitinkamai dvejomis ar viena vakcinos doze) asmenims, nustatė, kad galimybių pasas išduodamas tik tiems neskiepytiems asmenims, kurie atliko PGR testą, panaikindama iki tol galiojusį reguliavimą, suteikiantį teisę gauti galimybių pasą atlikus antigeno testą, nustatė periodinį testavimosi reikalavimą nevakcinuotiems darbuotojams jų pačių lėšomis.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2021-09-08 dienos nutarimu Nr. 715 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. rugpjūčio 11 d. nutarimo Nr. 651 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo” pakeitimo” pakeitimo” nustatė asmens teisės gauti paslaugas ir įsigyti prekes ribojimus tik galimybių paso kriterijus atitinkantiems asmenims bei apribojo tęstinio profesinio mokymo, aukštojo mokslo studijų ir neformalaus suaugusiųjų švietimo vykdymą tik galimybių paso kriterijus atitinkantiems asmenims.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2021-09-29 dienos nutarimu Nr. 770 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo” pakeitimo”, taip pat 2021-09-08 dienos nutarimu Nr. 714 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo” pakeitimo” pakeitė galimybių paso reikalavimus asmenims, siekiantiems gauti paslaugas ar įgyti prekes, bei tikslino reikalavimus asmenims gauti tęstinį profesinį mokymą, aukštojo mokslo studijas ir neformalųjį suaugusiųjų švietimą.
Minėti Vyriausybės nutarimai pažeidžia Lietuvos Respublikos Konstituciją bei įstatymus, nes juose nustatyti ribojimai:
1. Įtvirtinti Vyriausybės nutarimu, o ne įstatymu;
2. Nėra pagrįsti ir proporcingi;
3. Nepateisinamai diskriminuoja grupę asmenų;
4. Pažeidžia vieną ar kelis Konstitucijoje įtvirtintus: teisinės valstybės principą, teisę į žmogaus asmens neliečiamumą ir orumą (21 str.), privatų gyvenimą (22 str.), teisę į aukštąjį mokslą (41 str.), tėvų teises ir pareigas bei nuostatą, kad nepilnamečius vaikus gina įstatymas, o valstybė globoja šeimas (38 ir 39 str.), taip pat žmogaus teisę pasirinkti darbą (48 str.);
5. Pažeidžia tarptautines konvencijas, kurių narė yra Lietuvos Respublika (tame tarpe Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvenciją, Ovjedo konvenciją, Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvenciją ir kt.).
Lietuvos Respublikos Konstitucijos 106 straipsnis, nustato, kad dėl Vyriausybės aktų sutikimo su Konstitucija ir įstatymais į Konstitucinį Teismą gali kreiptis Respublikos Prezidentas, o jo teikimas sustabdo šio akto galiojimą.
Susiklosčiusiomis aplinkybėmis esate vienintelis politinis pareigūnas Lietuvoje, turintis galią skubiai sustabdyti žmogaus teises pažeidžiantį reguliavimą.
Nuo Jūsų sprendimo priklauso tūkstančių Lietuvos žmonių teisių ir laisvių padėtis, Jūsų galioje grąžinti pasitikėjimą valstybe ir sustabdyti tebeaugantį susipriešinimą.
Mes, žemiau pasirašiusieji, prašome Lietuvos Respublikos Prezidentą kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl šių Vyriausybės nutarimų atitikties Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir įstatymams.