Išsiveržė vienas aktyviausių Rusijos ugnikalnių, išmesdamas į dangų didžiulį pelenų debesį, kaimus dusina pilkų vulkaninių dulkių sangrūdos.
Antradienį diena virto naktimi, kai virš Šivelučo ugnikalnio Rusijos Kamčiatkos pusiasalio tolimuosiuose rytuose pelenai pakilo į 12 mylių (19 km) aukštį.
Ugnikalnis išsiveržė tuojau po vidurnakčio ir maždaug po šešių valandų pasiekė crescendo – pelenų pliūpsnis nusidriekė virš 41 700 kvadratinių mylių (108 000 kvadratinių kilometrų) teritorijos, t. y. didesnės už Škotiją ir Velsą kartu sudėjus.
Iš ugnikalnio veržėsi lavos srautai, tirpdantys sniegą ir keldami purvo srautų pavojų netoliese esančiam greitkeliui, o kaimus užklojo giliausios per 60 metų pilkų pelenų sangrūdos – iki 3,3 colio (8,5 cm) gylio.
Klimatologas perspėjo, kad išsiveržimas gali turėti dar rimtesnių pasekmių, nei 2010 m. Eyjafjallajökull išsiveržimas Islandijoje, sukėlęs didžiausius aviacijos skrydžių trikdžius nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
Pelenai siekė 20 km aukštį, pelenų debesis judėjo į vakarus, o ant netoliese esančių kaimų labai smarkiai krito pelenai, – sakė Geofizinės tarnybos Kamčiatkos filialo direktorius Danila Čebrovas. „Ugnikalnis tam ruošėsi mažiausiai metus… ir šis procesas tęsiasi, nors dabar jis šiek tiek nurimo”, – teigė jis.
Jo nuomone, dabar ugnikalnis tikriausiai nurims, tačiau negalima atmesti galimybės, kad toliau susidarys dideli pelenų debesys. Jis teigė, kad lavos srautai neturėtų pasiekti vietos kaimų.
Kamčiatkos ugnikalnio išsiveržimo padarinių likvidavimo grupė (KVERT) paskelbė raudonąjį pranešimą aviacijai, kuriame teigiama, kad „tebesitęsiantis aktyvumas gali turėti įtakos tarptautiniams ir žemai skrendantiems orlaiviams”.
Kamčiatkos pusiasalyje, esančiame už maždaug 6 800 km į rytus nuo Maskvos, buvo uždarytos kai kurios mokyklos, o gyventojams liepta likti namuose, „Telegram” žinutėje sakė Ust Kamčiatkos municipalinio regiono vadovas Olegas Bondarenka.
Dėl to, ką ką tik mačiau savo akimis, vaikai negalės eiti į mokyklą, ir apskritai vaikų buvimas čia kelia abejonių, – sakė O. Bondarenko.
Jis sakė, kad gyventojams buvo atkurta elektros energija, tiekiamas geriamasis vanduo.
Šivelučo ugnikalnio išsiveržimo pasekmės gali būti rimtesnės nei 2010 m. Islandijoje išsiveržusio Eyjafjallajökull ugnikalnio, valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti” sakė klimatologas Aleksejus Kokorinas.
Dėl Islandijos išsiveržimo buvo uždaryti oro uostai visame pasaulyje, o aviacijos darbas sutriko labiausiai nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
Pelenų pliūpsnis pakilo virš 41 700 kvadratinių mylių (108 000 kvadratinių kilometrų) ploto – ploto, didesnio už Škotiją ir Velsą kartu sudėjus.
Iš ugnikalnio išsiveržę lavos srautai tirpdė sniegą, todėl netoliese esančiame greitkelyje buvo perspėta apie purvo srautus
Pelenai kėlė grėsmę oro eismui, buvo uždarytos vietos mokyklos, o gyventojai buvo paprašyti likti namuose.
Žinoma, kad ugnikalnis yra aktyvus, tačiau tai buvo didžiausias pelenų debesis per mažiausiai 60 metų netoli išsiveržimo esančiame Kliučių kaime, sakė vietos gyventojai.
Regioną taip pat sukrėtė 4,5 balo žemės drebėjimas, kurio epicentras buvo Avašos įlankos vandenyse.
Gyventojai pasakojo, kad ryto dangus virto tamsa. Turėtų šviesti saulė, bet jos niekur nematyti, – sakė vienas iš jų.
„Kaimą gaubia Šivelučo ugnikalnio pelenų debesis. Tamsu. Nieko nematyti.
Kito vaizdo įrašo komentare sakoma, kad diena virto naktimi: „Štai ir viskas, šviesos užgeso. Jokios saulės šviesos”.
Kilo grėsmė, kad karštos lavos srautai gali užblokuoti kelius, sakė pareigūnai. Po naktį įvykusio išsiveržimo transporto priemonės ir netoliese esantys kaimai buvo išbarstyti pilkomis dulkėmis
Vienas didžiausių ir aktyviausių Kamčiatkos ugnikalnių Šivelučo ugnikalnis per pastaruosius 10 000 metų patyrė apie 60 didelių išsiveržimų, paskutinis didelis išsiveržimas įvyko 2007 m.
Jį sudaro dvi pagrindinės dalys, iš kurių mažesnioji – Jaunasis Šivelučas – mokslininkų duomenimis, pastaraisiais mėnesiais buvo itin aktyvi. 2 800 metrų aukščio viršūnė išsikiša iš 3 283 metrų aukščio Senojo Šivelučo.
Mokslininkai paskelbė nuotraukas, kuriose matyti virš tolimųjų rytų miškų ir upių sparčiai besiveržiantis pelenų debesis ir pelenais nusėti kaimai. Vienas iš jų paskelbė nuotrauką, kurioje matyti pelenų sluoksnio gylis – daugiau kaip 8 cm.
Šaltinis: dailymail.co.uk