2025-01-12, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Mindaugas Puidokas: Laikas vydyti rinkiminę programą, už kurią balsavo žmonės

Eidamas į Seimo rinkimus 2016-aisiais nuoširdžiai žadėjau žmonėms tai, kuo pats tvirtai tikėjau: ateina ekspertais ir savo sričių profesionalais pagrįsta nauja vertybinė politinė jėga, kurios prioritetai – švietimas ir kultūra, darni šeima ir aplinka, tolygi ekonomikos plėtra visuose šalies regionuose ir to sąlygojama paprastų žmonių gerovė bei socialinis saugumas. Ši viltis sujungė skirtingus žmones ir skirtingas idėjas po viena – LVŽS vėliava.

Deja, visa tai pradėjo trupėti susidūrus su autokratinėmis tendencijomis, rinkiminių pažadų ignoravimu ir paprasčiausia nepagarba. Visgi, tikiu, jog dar ne vėlu ištaisyti esamą padėtį. Todėl surengiau šią spaudos konferenciją, siekdamas pasidalinti savo įžvalgomis apie iššūkius su kuriais susiduria LVŽS, Seimas ir Vyriausybė bei siūlymais kaip juos reikia spręsti.

Reklama LVŽS štabe pradėjau dirbti dar prieš porą metų iki Seimo rinkimų. Buvau pakankamai artimas Ramūno Karbauskio politinis patarėjas. Tuo metu partija pradėjo įgyvendinti mano dar 2013 metais paruoštą partijos strateginį planą. Prieš eidamas į rinkimus R. Karbauskis tikėjosi 10-15 mandatų Seime. Tuomet aiškiai pasakiau, kad norint realių pokyčių, Seimo rinkimus turime laimėti su dideliu atotrūkiu.

Matome, kad LVŽS pergalę atnešė vertybinės nuostatos ir rimta, į paprastą žmogų ir gerovės valstybę nukreipta rinkiminė programa, visiškai naujo pobūdžio politinės jėgos suvienijimas, apimantis nepartinius savo sričių ekspertus, visuomeninius rinkimų komitetus ir LVŽS partijos narius. Mums pavyko ir „valstiečiai“ pasiekė istorinę pergalę. Visuomet atvirai įvardindavau galimas grėsmes ir galimas sprendimų pasekmes. Ir dabar galiu pakartoti, kad viena didžiausių klaidų – tai milžiniška vertybinė praraja tarp žmonių, susibūrusių po LVŽS vėliava.

Kaip gi LVŽS tapo politine „mišraine”?

Pavyzdžiui, premjeras S. Skvernelis pagal pažiūras yra neolibertalas, o pagal veikimo būdą – autokratas. Didžioji dalis jo atvestos komandos – V. Bakas, V. Sinkevičius, ir jau buvusi D. Šakalienė – save atvirai įvardina liberalistinių pažiūrų atstovais.

Patys savaime politinių pažiūrų skirtumai nėra blogybė. Nors LVŽS vertybinės nuostatos yra kitoje politinio spektro pusėje. Visgi gero tikslo galima siekti net ir kartu su idėjiniais oponentais, jei jie yra dori, atsakingi ir išmintingi žmonės.

Be neoliberalų, LVŽS yra ir ganėtinai radikalių kairiųjų. Yra ir konkrečios ideologijos nepalaikančių, tačiau gerų savo sričių specialistų. Yra daug puikių žmonių. Visus juos vienijo viena – eklektiška, tačiau labai gera rinkiminė programa. Aiški, vertybėmis pagrįsta programa, pateikusi aiškų mūsų šalies ateičiai būtinų reformų planą. Programa, kuria patikėjo mūsų šalies žmonės.

Savo ruožtu aš, dar gerokai iki rinkimų, raginau R. Karbauskį iš rinkiminio sąrašo išbraukti tokius idėjinius bestuburius kaip D. Šakalienė. Nesutiko.

Savo klaidą partijos pirmininkas suvokė ir pripažino tik po rinkimų. Ir visgi po pergalės Seimo rinkimuose įvyko tai, ką po truputį pradedama įvardinti kaip didžiausią politinę apgaulę dabartinės Lietuvos istorijoje. Ji įvyko kai prisidengus euforijos skraiste, R. Karbauskis su S. Skverneliu, ir matyt dar kažkieno vedini, suformavo vyriausybę.

Ministrų kabinetą, kuriame dauguma ministrų ne tik, kad pasižymi libertarinėmis ar Gabrieliaus Landsbergio neoliberalių-konservatorių pažiūromis, kurios dažnai prieštarauja LVŽS siekiams. Žadėjome profesionalų vyriausybę, bet daliai buvusių ir esamų ministrų akivaizdžiai trūksta kompetencijos. Buvo akivaizdu, kad pavyzdžiui liberalė L. Ruokytė-Jonson, vykdys bet ką, tik ne LVŽS rinkimų programą.

Dabar jau puikiai suprantama, kodėl G. Landsbergis gynė švietimo ministrę J. Petrauskienę. Juk pastaroji nuosekliai bandė vykdyti neoliberaliai konservatorišką programą. Tą matė, suprato ir garsiai sakė visi tų sričių ekspertai.

Todėl manau, kad turėtume atsiprašyti teatro, muziejų, bibliotekų darbuotojų, universitetų dėstytojų, mokytojų, moksleivių …. Ne tik atsiprašyti, bet ir taisyti klaidas. Lietuva yra laisva ir demokratiška šalis, todėl nesąžininga, kai žmonės rinkimuose atidavę savo balsus už LVŽS programą – gauna net ne katę maiše, o aiškiai libertarinę Skvernelio vyriausybę su programa, kurią labiau tiktų pavadinti politine „mišraine“ su keliais LVŽS rinkiminės programos „žirneliais“.

Tą akivaizdžiai mato ir vienbalsiai teigia beveik visi politologai. Visgi, dabartinė partijos vadovybė, panašu, kad pamėgo šią „mišrainę“. Todėl . Kad jis ir iš jaunųjų neoliberal-konservatorių sudaryta jo komanda yra kitokie nei „elitui“ atstovaujantys I. Šimonytė ar G. Nausėda.

Deja, žalioji politika paskendo šiukšlių deginimo gamyklų statybose, naudojant pasenusias taršias technologijas. Diskusijų kultūra taip pat primena pasaką, kai yra mėginanti pridengti “karaliaus nuogumą” ir yra pykstama vien už abejones dėl premjero ar frakcijos lyderio nuomonės.

Vyriausybės svarbiausi geri darbai – grąžintos bei pakeltos pensijos, vaiko pinigai ir kt., buvo padaryti būtent aktyvių ir neabejingų mūsų frakcijos narių spaudimo dėka. Esama vyriausybės veikla ir politika dažnai neatitinka rinkiminės LVŽS programos.

Matome, kaip itin reikalinga mokytojų darbo apmokėjimo sistemos reforma, baigėsi mokytojų streiku ir premjero taip smarkiai gintos ministrės atstatydinimu.

Matome, kokia suirutė vyksta vaiko teisių apsaugos sistemoje, kuri Lietuvos šeimoms sukėlė baimę, nusivylimą, pasipiktinimą ir nepasitikėjimą valdžia.

Matome, kaip ir toliau plynai kertami miškai gražiausiose mūsų valstybės saugomose teritorijose. Matėme ir tūkstančius sąmoningų piliečių išėjusių ginti miško. Vis tik nepaisant šių protestų buvo iškirsti šimtamečiai miškai bei parkai miestuose ir miesteliuose.

Matome, kaip šiukšlių deginimo fabrikai statomi vos per porą šimtų metrų nuo gyvenamųjų namų. Įsiklausykime – „žaliųjų“ valdymo laikotarpiu kuriamas pavojus dešimčių ar net šimtų tūkstančių žmonių sveikatai, kartu ignoruojant piliečių valią ir teisėtus lūkesčius. Juk turime net Lietuvos mokslininkų sukurtas švarias plazminio išdujinimo technologijas, kurios išspręstų visas problemas.

Matome, kaip aukščiausiems valstybės lyderiams pritarus tiek audrų visuomenėje sukėlęs Migracijos paktas „praslysta“ Seime, nors net nebuvo išverstas į valstybinę kalbą, o 35 signatarų raginimai lieka neišgirsti.

 Tebesitęsiantį kultūros srities kolapsą, prasidėjusį prieš gerus porą dešimtmečių, puikiai iliustruoja tiek silpnai suorganizuotas Lietuvos Respublikos šimtmečio jubiliejus, tiek pusbadžiu gyvenantys kultūros darbuotojai, kurie streikuoti ryžtasi itin retai.

Kur ratifikuota Faro konvencija, sauganti paveldą nuo niokojimo? Kodėl sostinėje neliko vietos Vyčiai?

Matome, o tiksliau – visiškai nematome, kaip įgyvendinamas vienas kertinių rinkiminės programos pažadų – regionų atgaivinimo ir plėtros politika.

Ekonomikos srityje, panašu, kad vyriausybė puikiai vykdo tik vieną rinkiminį LVŽS įsipareigojimą.

Dėl investicijų pritraukimo. Vis tik investicijos pritraukiamos daugiausiai tik į didžiuosius miestus. Visa kita – smulkaus ir vidutinio verslo skatinimas, regionų ekonominio potencialo auginimas, valstybės įmonių iškėlimas iš Vilniaus į regionus, apribojimai didiesiems prekybos centrams – kol kas liko tik tušti popieriniai pažadai. Gal ne be reikalo ūkio ministras save viešai vadina liberalu?

Čia problema, kad Lietuvai kyla grėsmė galutinai tapti dviejų ar trijų miestų valstybe. Apie tai, kad rinkimų programoje LVŽS žadėjo žalesnę energetiką ir transportą, integruotas susisiekimo bilietų sistemas, troleibusus ir elektromobilius, matyt irgi neverta kalbėti, kol šioms sritims vadovauja idėjiniai stambiojo kapitalo atstovai. Būtent orientacija į stambaus verslo interesus lėmė, nuo naujų metų pakeltas elektros ir dujų kainas. Dėl stambiojo verslo interesų vis dar vengiama rimčiau užsiimti stambiųjų prekybos centrų veiklos ribojimais. Dėl tos pačios priežasties smulkaus ir vidutinio verslo sąlygos ne kažin ką pagerėjo lyginant su oligarchams atvirai dirbusių partijų valdymo laikais.

Žinoma, galima kontrargumentuoti. Kad ir tokiu teiginiu – o juk ekonomika auga, algos didėja. Taip, visa tai auga, tačiau daugiausiai ne dėl kryptingų vyriausybės pastangų. Tai tampa akivaizdu įvertinus globalų kontekstą.

Šiuo metu esame europinių fondų įsisavinimo bangos viršūnėje. Ir šias lėšas gausime dar porą metų. Jei, žinoma, Brexit‘as nesugriaus trapia pusiausvyra paremtų mūsų augimo planų. Auga ir pasaulinė ekonomika. Nors jau atvirai kalbama apie už poros metų laukiančią dar vieną krizę.

Žinoma, gal ne viskas taip blogai. Dabartinė valdžia vykdė ir vydo daug reikalingų reformų, bet joms trūksta darnos. Atskiros ministerijos veikia savo nuožiūra, nėra tarpinstinstitucinio bendradarbiavimo ir suderinanumo. Dėl to dažnai tokia veikla labiau primena chaotiškus judesius, o ne darnų veikimą siekiant bendro tikslo. Seimas Lietuvoje jau seniai neteko vyriausybės priežiūros funkcijos ir daugeliu atveju liko tik ministerijų parengtų teisės aktų štampavimo įstaiga.

Mūsų rinkiminis pažadas buvo perkelti galios centrą į Seimą. Kodėl taip vyksta?

LVŽS tapo pernelyg priklausoma nuo vieno žmogaus valios. Diskusijų kultūra artėja prie išnykimo ribos. Vietoje to, daug gerų, protingų žmonių tiesiog nesiima reikalingų alternatyvų svarstymų iniciatyvos, o laukia frakcijos lyderio nurodymo – pritarti ar nepritarti siūlymams.

To pasekmes pamatyti nesunku. Daugelis reikalingų reformų – ar tai vaistų kainodaros peržiūra, ar mokytojų algų kėlimas, ar mokesčių reforma, ar valstybės tarnybos reforma ir dar daug kitų buvo atliktos skubotai, jų deramai neišdiskutavus. Rezultatas – mokytojai, kuriems keliamos algos, protestuoja.

Džiaugsmu nespindi ir didesnius atlyginimus pradėję gauti gydytojai. Bijau, kad artėjame prie situacijos, kai svarbius ir reikalingus darbus daranti valdžia triukšmingai gali pralaimėti artėjančius rinkimus. Netrukus LVŽS gali atsidurti ironijos klube su Vinstonu Čerčiliu, laimėjusiu II Pasaulinį karą ir pralaimėjusiu parlamento rinkimus.

Galime pasidžiaugti dar ir tuo, kad šioje kadencijoje kol kas neturėjome nei vieno stambesnio korupcijos skandalo. Žinoma, jei neskaitysime švietimo eksministrės vyro įmonės „sėkmės“. Dabartinis Seimas ir Vyriausybė šiame kontekste vertintinas teigiamai.

Didelės korupcijos skandalų išvengti pavyko, yra tiriami MG Baltic bei kiti skandalai, tad išlieka lūkestis, kad tie tyrimai padės Lietuvai tapti daug skaidresne valstybe. Kol kas Eligijus Masiulis stebuklingai vėl mėgina net eiti į politiką ir kandidatuoti į mero postus.

Visuomet stengiausi aktyviai prisidėti prie realių ir gerų pokyčių mūsų valstybėje. Būdamas Seimo nariu ir iš arti matydamas visus šiuos procesus, supratau, kad tylėti nebegalima. Tai veda į valstybės silpnėjimą.

Gerbiu ir puikiai sutariu su kolegomis, frakcijos ir partijos nariais, dauguma pasišventę savo darbui ir išlaikę tikrąsias vertybes. Jų palaikymas įkvepia toliau dirbti. Tačiau matau ir S. Skvernelio bei R. Karbauskio žaidimą – galios demonstravimas, valios primetimas, noras išlaikyti valdžią bet kokia kaina. Šiame žaidime jau nebesvarbi rinkiminė programa, mumis pasitikėjusių rinkėjų lūkesčiai. Įvairių procesų imitavimas ir begalinių komisijų kūrimas atitraukia nuo prasmingų ir šiandien reikalingų darbų.

Pradėjus dirbti su R. Karbauskiu vienoje komandoje, sutarėme, kad visada sakysiu tiesą, kad ir kokia ji būtų nepatogi. Šiandien tiesa yra būtent TOKIA.

Istorijoje turime ne vieną atvejį, kai didelė valdžia pakeitė net iškilius politinius lyderius, kuriems norma tapo jų vienintelė „teisinga ir neklystanti“ nuomonė. Man tikrai labai liūdna, kad taip įvyko ir LVŽS partijoje, skaudu, kad žmonės patikėję šia politine jėga taip skaudžiai daug kur buvo nuvilti… apmaudu, kad tiek daug puikių ir iškilių žmonių partijoje yra tiesiog „pamiršti“ ir negirdimi. Todėl viešai kreipiuosi į LVŽS pirmininką R. Karbauskį, kviesdamas atsibusti ir sugrįžti prie tikrųjų vertybinių principų ir nuostatų, kurių dėka mes visi susibūrėme šioje partijoje, kviečiu būti tikru lyderiu ir imtis iniciatyvos, kad LVŽS programa būtų pradėta realiai įgyvendinti.

Raginu kiekvieną LVŽS partijos narį drąsiai ir atsakingai veikti ir daryti viską, kad partijos rinkiminė programa nebūtų tik tuščios deklaracijos, kad prasidėtų tikras ir esminis mumis pasitikėjusių žmonių lūkesčių įgyvendinimas.

Aš pats dariau ir darysiu viską, kad mūsų frakcija Seime ištesėtų piliečiams duotus pažadus ir pradėtų realius darbus. Tikiu, kad šį kvietimą išgirs visi Seimo nariai ir atidėję partines ir asmenines ambicijas sugebėsime susitelkti vardan mūsų visų Lietuvos.

Todėl šiandien, visus bendražygius kviečiu:

  • Jungtis į vidinę grupę frakcijoje ir pradėti atsakingai vykdyti LVŽS rinkiminę programą „Darni Lietuva“;
  • Užtikrinti ilgalaikę politinę paramą jautriausiose ir daugiausiai politinės valios reikalaujančiose srityse ­– socialinės atskirties įveikimo, šeimos gerovės, švietimo, aplinkos apsaugos, regionų atsigavimo ir kultūros;
  • Užtikrinti frakcijoje nuolatines kokybiškas diskusijas dėl svarbiausių žmonėms ir valstybei projektų;
  • Imtis reformų partijos ir frakcijos viduje, siekiant išlaikyti demokratiją, formuoti diskusijų kultūrą, o ne tenkintis atskirų grupių ar asmenų sprendimais;
  • Stiprinti partiją, pritraukiant naujų narių, plečiant ir vystant partijos regioninę tinklinę struktūrą;
  • Siekti glaudesnio konsensuso su visomis politinėmis jėgomis bei pilietine visuomene, telkiant visus neabejingus Lietuvos ateičiai ir užtikrinti ilgalaikį šalies ūkio augimą, piliečių gerovę ir socialinį saugumą.

Nuoširdžiai, su viltimi ir tikėjimu – Mindaugas Puidokas

1 KOMENTARAS

  1. Kodėl neminėjai ištirti Karbauskio, prieš įstatymo tikslą, supirktą milžinišką kiekį žemių? Taip pat jo perpardavinėjamas trašas ir sandarius iš mus grasinančios Rusijos? Kaip toks žmogus gali gero norėti Lietuvai?

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Meloni: „Pavojus demokratijai kelia Sorosas, o ne Muskas“

Zoltán Kottász Konservatyvioji Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni užsitraukė kritikų nemalonę dėl teiginių, kad jos vyriausybė pasidavė užsienio...

Teresė Kezienė. APIE TIESĄ IR PRABUDIMĄ

Būna įdomių atsitiktinumų. Vienas man nutiko prieš dvejus, gal trejus metus. Lukiškių aikštėje grupelė žmonių giedojo Lietuvos himną. Nors...

Česlovas Iškauskas. Sausio Idos: su kuo mums draugauti?

Sausis mums ypatingas. Ir ne tik todėl, kad Sausio 13-ąją atsilaikėme prieš įnirtusią sovietinę mašiną ir apgynėme Kovo...

Kviečiama į paminėjimą: nekaltumą vertina ne komisijos ar istorikai, o tik teismas

2025 m sausio 12 d. Ukmergėje, Lėno miestelyje ir Lėno miške minimas žymiausias Vyčio apygardos partizanų mūšis su...