2025-04-03, Ketvirtadienis
Tautos Forumas

„Misija Sibiras“ – istorijos išsaugojimas patikimose rankose

Sekmadienis, liepos 29 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasitiko iš ekspedicijos po lietuvių tremties vietas Kazachstane sugrįžusius „Misijos Sibiras‘18“ dalyvius ir pakvietė juos pietų. Prezidentė pusantros savaitės Kazachstano Karagandos srityje ekspedicijoje praleidusius jaunuolius vaišino lietuvišku maistu, savo šilauogėmis, medumi ir obuolių sultimis.

Pasak Prezidentės, jokie draudimai ir kliūtys neužgniauš mūsų dvasios – kol gyva mūsų istorija, tol gyva ir tauta. „Misija Sibiras“ yra geriausias įrodymas, kad Lietuvos laisvė yra patikimose rankose. Kuo daugiau patriotiško ir pilietiško jaunimo, tuo gyvybingesnė ir stipresnė valstybė.

Kad jaunoji karta gerbia šalies istoriją ir nori ją puoselėti, rodo ir nuolat augantis į ekspediciją norinčiųjų vykti skaičius. Nuo projekto pradžios 2006 m. daugiau nei 12 tūkst. jaunuolių užpildė atrankos anketą. Iš viso šiose ekspedicijose dalyvavo 225 jauni žmonės.

„Misija Sibiras“ jau 13 metų tęsia darbus, kurie apima ne tik istorijos saugojimą, bet ir jaunosios kartos pilietiškumo bei didžiavimosi savo valstybe ugdymą. Prezidentė paragino „Misiją Sibiras“ plėsti savo veiklą Lietuvoje įtraukiant bendruomenes tvarkyti ir saugoti istoriškai svarbias vietas – partizanų kapus, slaptavietes, atminimo vietas.

Septynioliktoji „Misija Sibiras“ vyko į Kazachstaną, kadangi likus mažiau nei mėnesiui iki suplanuotos ekspedicijos į Sibirą Rusijos Federacijos ambasada Lietuvoje atsisakė šios misijos dalyviams išduoti vizas.

Pagal lietuvių tremties įkalinimo ir palaidojimo mastą Kazachstano teritoriją lenkia tik Rusija. Neoficialiais duomenimis, į Kazachstaną sovietų represijų laikais galėjo būti išvežta apie 20 tūkst. politinių kalinių iš Lietuvos. Šių metų ekspedicija sutvarkė 16 kapinių, lietuvišką paminklą Kingyro sukilėliams, pastatė 6 kryžius.

„Misija Sibiras“ ekspedicijos vyksta nuo 2006 metų. Per šį laikotarpį sutvarkyta daugiau nei 150 lietuviškų kapinių, susitikta su dešimtimis tremties vietose tebegyvenančių lietuvių ir buvusių tremtinių palikuonių.

BNS Spaudos centras

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Šv. Jonas Paulius II: skaitykite laikmečio ženklus

Šiandien – dvidešimt metų nuo šv. Jono Pauliaus II mirties. Žmogaus, kuris liudijo Kūrėją juodžiausią istorijos ir sielų...

Jei nutarsi katrą pasišaukti – pirma tegul mirtis aplanko mane…

Pas Viešaptį balandžio 1-ąją dieną iškeliavo Sesuo Monika Gavėnaitė – Laisvės kovų dalyvė, LKB Kronikos bendradarbė. Velionė pašarvota...

Genocido centro sprendimas nugriauti Juozo Krikštaponio paminklą Ukmergėje – neteisėtas

Istorinės atminties lauke – žemės drebėjimas. Regionų administracinio teismo Vilniaus teismas smogė stiprų teisinį smūgį Lietuvos gyventojų genocido...

Gintaras Rinkevičius. Kai Genocido centras tarnauja ne Tautai, o ideologijai – kas jį valdo?

Kas nutinka, kai istorinę atmintį ima „reguliuoti“ ideologiškai angažuotos institucijos, kurios remiasi ne įrodymais, o nuojautomis, paslaptingais „tyrimais“...