2025-01-22, Trečiadienis
Naujienlaiškis

„Misija Sibiras“ – istorijos išsaugojimas patikimose rankose

Sekmadienis, liepos 29 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasitiko iš ekspedicijos po lietuvių tremties vietas Kazachstane sugrįžusius „Misijos Sibiras‘18“ dalyvius ir pakvietė juos pietų. Prezidentė pusantros savaitės Kazachstano Karagandos srityje ekspedicijoje praleidusius jaunuolius vaišino lietuvišku maistu, savo šilauogėmis, medumi ir obuolių sultimis.

Pasak Prezidentės, jokie draudimai ir kliūtys neužgniauš mūsų dvasios – kol gyva mūsų istorija, tol gyva ir tauta. „Misija Sibiras“ yra geriausias įrodymas, kad Lietuvos laisvė yra patikimose rankose. Kuo daugiau patriotiško ir pilietiško jaunimo, tuo gyvybingesnė ir stipresnė valstybė.

Kad jaunoji karta gerbia šalies istoriją ir nori ją puoselėti, rodo ir nuolat augantis į ekspediciją norinčiųjų vykti skaičius. Nuo projekto pradžios 2006 m. daugiau nei 12 tūkst. jaunuolių užpildė atrankos anketą. Iš viso šiose ekspedicijose dalyvavo 225 jauni žmonės.

„Misija Sibiras“ jau 13 metų tęsia darbus, kurie apima ne tik istorijos saugojimą, bet ir jaunosios kartos pilietiškumo bei didžiavimosi savo valstybe ugdymą. Prezidentė paragino „Misiją Sibiras“ plėsti savo veiklą Lietuvoje įtraukiant bendruomenes tvarkyti ir saugoti istoriškai svarbias vietas – partizanų kapus, slaptavietes, atminimo vietas.

Septynioliktoji „Misija Sibiras“ vyko į Kazachstaną, kadangi likus mažiau nei mėnesiui iki suplanuotos ekspedicijos į Sibirą Rusijos Federacijos ambasada Lietuvoje atsisakė šios misijos dalyviams išduoti vizas.

Pagal lietuvių tremties įkalinimo ir palaidojimo mastą Kazachstano teritoriją lenkia tik Rusija. Neoficialiais duomenimis, į Kazachstaną sovietų represijų laikais galėjo būti išvežta apie 20 tūkst. politinių kalinių iš Lietuvos. Šių metų ekspedicija sutvarkė 16 kapinių, lietuvišką paminklą Kingyro sukilėliams, pastatė 6 kryžius.

„Misija Sibiras“ ekspedicijos vyksta nuo 2006 metų. Per šį laikotarpį sutvarkyta daugiau nei 150 lietuviškų kapinių, susitikta su dešimtimis tremties vietose tebegyvenančių lietuvių ir buvusių tremtinių palikuonių.

BNS Spaudos centras

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vidmantas Valiušaitis. Legendinė asmenybė

1925 m. sausio 21 d. Kadrėnuose, Deltuvos valsčius, Ukmergės apskrityje gimė pasižymėjęs Lietuvos katalikų dvasininkas, monsinjoras, disidentas, politinis...

Dainius Razauskas. Mūsų ir baltarusių Vytis

Rankos svyra iš apmaudo ir nevilties, kad vis reikia priminti dalykus, kurie turėtų būti savaime suprantami kiekvienam moksleiviui....

Dr. Jonas Jasaitis. Liaupsinote mirusį, bet leidote tyčiotis, kol jis buvo gyvas

Seime paminėtos Zigmo Zinkevičiaus 100-osios gimimo metinės Lietuvos Respublikos Seime įvyko konferencija „Kalba, tauta, valstybė“, skirta akademiko Zigmo Zinkevičiaus...

Darius Kuolys. Ir kam mums reikia vieniems kitus maustyti, vieniems kitus žeminti?

Ir kas mumis, lietuviais ir baltarusiais, taip nepadoriai žaidžia? Kodėl viešumoje elgiamės kaip Kremliui naudingi idiotai? „Negali baltarusių smerkti,...