2025-01-09, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Monika ir futurologija, kurioje skendi susijaukę žmonės

Aurimas Veickus

Lytis gali pamažu tapti praeitimi,- sako futurologė Monika Bielskytė portale LRT.LT

Monika labai bijo, kad gali nebelikti nacionalinių valstybių ir nenorėtų, kad valstybės kaip tokios išnyktų apskritai. Jai ši mintis atrodo labai pavojinga.

„Nacionalinės valstybės tegu yra netobulos, bet mane neramina libertarinis požiūris, kad jos turi išnykti. Tada atsitinka taip, kad vietoje nacionalinių valstybių yra siūlomi gerokai pavojingesni dariniai, libertarinės ultrakapitalistinės „kiekvienas už save“ idėjos,- sako ji.

Pritrenkianti mintis! Kodėl šia mintimi nepasidalijus su Briuselio dvaro patarėjais, kurie rūpinasi nacionalinių valstybių panaikinimu?

Monika sako, kad Nacionalinės valstybės ir tautybės turi likti, bet turi būti daug lankstesnės. Mums reikia daugiau Europos Sąjungos, Afrikos Sąjungos tipo darinių, tarpžemyninio bendradarbiavimo tarp Globaliųjų Pietų ir Šiaurės bei panašiai“. Kitaip tariant, visko turėtų būti šiek tiek daugiau ir labiau. Nors nelabai sumoju, ką čia padarius, kad Lietuvoje Afrikos būtų daugiau.

Šiaip ar taip  darome, ką galime. Mėginome padaryti, kad Lietuvoje būtų Baltarusijos ir Rusijos kuo daugiau. Įleidome beveik 300 tūkst. migrantų iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos… Sako, dauguma vis tiek rusai. O ką padarysi? Darai, ką gali. Ir štai, TV3 paskelbė, kad vėl galime drąsiai traukti „Tris milijonus”. Lietuvoje vėl gyvena 3 milijonai žmonių. Beje, šią naujieną visi tai iškart fiziškai pajuto – Vilniuje rusų kalbos padaugėjo trigubai, kitaip tariant padaugėjo Rusijos.

Panašiai reikėtų ir su Afrika. Reikėtų atsigabenti  iš Afrikos visus migrantus. Ar bent norinčius patekti į Lietuvą.

Sako brangu, tegu patys važiuoja.

Tai netiesa. Baltarusių Batka  nemokamai suvežtų visus prie sienos. Netgi su automatais pas mus pavarytų. Tik įsileisk.

Sako, afrikiečiai nenori, čia jiems šalta.

Tai blefas. Kas nenori gero už dyką? Mes jiems – išmokas, pašalpas…Kitaip negu saviems pensininkams – daug didesnes. Ir tikrai nėra kvailių, -niekas neatsisakys.

Tiesa, futurolgė skelbia ir liūdnesnes naujienas. Sako, besivystant globalizacijai, ateityje liks tik pagrindinės dvi kalbos – anglų ir kinų.

O tai jau nebejuokinga. Anglų, dar kaip anglų…, bet štai kinų… išmokti…

Tačiau turime padaryti viską, kad neleistume toms kalboms išnykti, nes prarandant kalbą, prarandama ištisa pasaulėjauta“, – nuramina futurologė.

Ir tai tiesa. Darymo srityje mes, iš tiesų, gabūs. Papildėme savo abėcėlę Q,W,X raidėmis, papildysime dar įvairiais diaktikritiniais ženklais, kad tik būtų įvairiau… Su tokia kalba ir su tokiu raidynu būsime labiau prisirišę prie kitų kalbų  – jos tiesiog neatskirsi nuo kitų.  Tai  patikima ir stabilu, su garantijomis, kad net ir išnykę, visiškai neprarasime pasaulėjautos.

Bet štai „tyrinėtoja” sako, kad neprieštarautų, jei ateityje neliktų lyties koncepto. Anot jos, išskyrus medicinos sritį, žmonių skirstymas pagal lytį bus nereikalingas – žmonės vis labiau supras, jog lytinė tapatybė nenulemia to, kokie jie yra.

Čia gerai pavaryta. Tik nesupratu, kaip tai reikėtų padaryti?

Na, tarkime,  Monika galėtų tapti Moniku, arba neutraliu vardu Monikum. Panašiai, kaip Vilniaus universitete užsimota moterį ir vyrą vadinti Žmoga… O kodėl gi ne?  Kaip nori taip suprask, – demokratiška ir šiuolaikiška.

Monikum siūlo paskaityti knygą „Beyond Trans“ kuri atvėrė (jam, jai?) akis. Ten teigiama, kad visos kalbos apie dvi lytis, taip pat lytinę tapatybę yra svarbios, bet, žiūrint į priekį, neturi tiek daug reikšmės, kiek norėtume. Manau, verta stengtis pradėti suprasti, kad buvimas vyru ar moterimi, translyčiu ar kitaip save apibūdinančiu asmeniu tavęs nepastato į jokią lentyną,- sako Monikum.- Lytis gali pamažu tapti praeitimi. Nematau, kodėl turiu žinoti [žmogaus] lytį. Na, tai gali būti būtina specifiniams medicinos tyrimams, tačiau jeigu judėsime personalizuotos medicinos kryptimi, ji nebus reikalinga ir ten“.

Nesiginčiju, tikrai puiki knyga. Tik štai negaliu išsiaiškinti, kokiam asmeniui ta knyga atvėrė akis? Monikum?

Kas tai per asmuo? Negalima sakyti, kad  atvėrė akis JAI, nes tai moteriška giminė. Sakyti atvėrė JAM, taip pat negaliu, nes tai vyriška giminė. Reikėtų gal sakyti  atvėrė akis ANAM, bet tai tretysis asmuo.

Tai gal AIMAN?

Netikėtai suokiau, kad Monikum publikacija visiškai sujaukė protą. O gal ne man sujaukė? Gal pati Monikum vaikšto susijaukusi? Panašiai kaip plaukus,  ir mintis kai kam kartas nuo karto reikėtų susišukuoti.

Bet tam ji ir  futurologė.

Jei klausite, koks tai mokslinis laipsnis, atsakysiu:  nežinau. Ir niekas nežino, nes tam ir yra futurologija, kurioje skendi susijaukę žmonės.

1 KOMENTARAS

  1. Olia lia, štai jums ir zombiai atrieda atidunda. Kaušpėdas geras futurologas, tiksliai numatė.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...

Vladimiras Laučius. Išlaidos gynybai: ar šuolis pateisins lūkesčius?

Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai iki 4,5 proc. BVP. Suprantama, jog toks augimas...

Edvardas Čiuldė. Švytėjimas

2017 m. kovo 1 d. Įpusėjęs spindulinio gydimo kursą nusprendžiau mokytis angų kalbos daug rimčiau nei visais kitais kartais,...

Apie neprašytas aukas, užnuodytus šaltinius ir mokytojų prestižą

  Stasė Bučiuvienė, MB „Senų knygų namai“ steigėja Šiemet Lietuvos mokyklos trisdešimt trečią kartą minės Sausio13-ąją. Kaip ir kasmet, klasių...