Legendinis dirigentas ir senosios muzikos puoselėtojas Trevoras Pinnockas drauge su soliste Lauryna Bendžiūnaite, Šv. Kristoforo kameriniu orkestru bei tarptautiniu pučiamųjų ansambliu Motinos dieną siūlo sutikti su Wolfgango Amadeuso Mozarto muzika – pristato išskirtinę koncertinę programą „Suvenyrai Mamai. Mozartas“.

Kaip autentiškai skamba istorinis Mozarto laikų fagotas, valtornos, barokiniais strykais griežiami smuikai? Gegužės 4 dienos popietę galėsite išgirsti Vilniaus senojo teatro salėje, kurios akustika tokiai muzikai itin tinka. Šis Senojo teatro inicijuotas koncertas – tiek klasikinės muzikos gurmanui, tiek norinčiam Motinos dieną išties patirti, dovanoti šventę.
Mozartas mamai – žavesys ir energija, grožis ir neišvengiamas liūdesys

Šis koncertas skirtas Motinos dienai. Wolfgango Amadeuso Mozarto (1756–1791) kūriniai – dovanos, suvenyrai mamai, įkūnijantys atsidavimą, gyvastingumą, grožį, ištikimybę, kūrybiškumą, džiugesį. W. A. Mozarto muzika, kurią atliks Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, tarptautinis pučiamųjų ansamblis ir solistė Lauryna Bendžiūnaitė, pasak dirigento Trevoro Pinnocko, peržengia laikmečio ribas, yra ypatinga, vienintelė, kurioje susilieja tobulas grožis ir neišvengiamas liūdesys. Ji kelia šypseną ir kartu primena mūsų trapumą.
Nors kompozitorius gyveno neilgai, tik 35 metus, jo kūrybinis palikimas milžiniškas. Koncerto programoje: nuo jo pirmosios simfonijos, kurią Wolfgangas sukūrė būdamas vos 8-erių, iki brandesnių opusų, sukurtų perkopus 30-metį. Visi skambėsiantys kūriniai buvo parašyti dar mamai esant gyvai.
Wolfgango motina Anna Marija Pertl (1720–1778) turėjo 7 vaikus, deja, tik du sulaukė brandaus amžiaus: Wolfgangas ir Marija Anna (1751–1829), kuri taip pat išsiskyrė muzikos talentu. Motinos ir vaikų ryšys buvo labai artimas, ji juos abu atkakliai lydėjo į muzikos pasaulį, o Wolfgangui darė ypatingą įtaką.

Istoriniai muzikos instrumentai ir autentiškas skambesys
Šiuo koncertu Vilniaus senasis teatras tęsia pažintį ir su iškiliu britų klavesinininku, dirigentu, senosios muzikos atgimimo Europoje pradininku T. Pinnocku, kuris siekia gilintis į muzikos atlikimą istoriniais instrumentais ir autentiško muzikos skambesio paieškas. Koncerte skambės būtent autentiški pučiamieji instrumentai. Istorinius instrumentus įvaldę atlikėjai specialiai šiam koncertui atvyks iš Lenkijos, Vokietijos ir Italijos. Antai, koncertas fagotui skambės Leszekui Wachnikui grojant 8 klavišų klasikiniu fagotu, kurį pagamino Kasparas Tauberis Vienoje apie 1785–1788 m., o Šv. Kristoforo kamerinis orkestras grieš istoriniais barokiniais strykais.
T. Pinnockas: „Leszekas Wachnikas pasiūlė groti fagotu, kurį galėjo girdėti ir pats Mozartas. Taigi nusprendėme paeksperimentuoti ir šį koncertą groti ne mums įprastais šiuolaikiniais, o Mozarto laikų senoviniais instrumentais. Tai įdomus iššūkis mums visiems.“
Klausytojų lauks garsiausias pasaulio koncertų ir teatrų sales džiuginęs aukščiausio lygio meistriškumas, įtaigus atlikimas, autentiškas skambesys, puiki Vilniaus senojo teatro akustika – ideali pasirinktai koncerto programai, kuri sudaryta pagal Mozarto laikų muzikos salonų repertuaro tradicijas – joje labai įvairūs, žanriškai skirtingi kūriniai. T. Pinnockas: „Beveik visi žino Mozarto „Eine kleine Nachtmusik“, bet jo pirmąją simfoniją, kurią parašė būdamas vos aštuonerių, tik nedaugelis. Abu šiuos kūrinius galėsite išgirsti“.
Koncertą ves muzikologė Rasa Murauskaitė-Juškienė, kuri kartu su T. Pinnocku minėtus istorinius instrumentus ir pristatys, apie juos papasakos.

Trevoras Pinnockas – senosios muzikos atgimimo Europoje pradininkas
Trevoras Pinnockas – visame pasaulyje žinomas klavesinininkas, dirigentas ir vienas svarbiausių senosios muzikos atgimimo Europoje pradininkų. T. Pinnockas įtvirtino savo vardą kaip baroko ir klasicizmo meistras, 1972 m. įkūręs barokinį orkestrą „The English Concert“. Šis orkestras, atliekantis XVII–XVIII a. kūrinius autentiškais instrumentais, tapo garsus istorinėmis muzikinėmis interpretacijomis. Dirigentas taip pat yra dirbęs su prestižiniais orkestrais, už nuopelnus menui Pinnockas apdovanotas Britanijos ordinu (CBE) 1992 m., o 1998 m. gavo Prancūzijos Meno ir literatūros ordiną („Ordre des Arts et des Lettres“).
Savo karjeros pradžią T. Pinnockas prisimena kaip laiką, kuomet keitėsi jo požiūris į muziką: „Kai pradėjau, mus mokė galvoti apie kūrinius kaip apie baigtus darbus, bet mane domino, kaip jie galėjo skambėti savo laikmečiu. Norėjau atlikti muziką taip, kad klausytojai galėtų girdėti ne tik garsus, bet ir pajusti visą istorinį kontekstą.“

Solistė Lauryna Bendžiūnaitė, išsiskirianti unikaliu balsu, apie patirtį koncertuojant kartu su Trevoru yra prasitarusi: „Su Maestro susitikome 2008 metais Londone, Karališkosios muzikos akademijos operos studijoje, kur dalyvavau operos perklausoje, kuriai jis dirigavo. Tai ilgametė muzikinė draugystė. Trevoras tapo mano muzikiniu tėvu – tai žmogus, su kuriuo tariuosi svarbiausiais muzikinio kelio klausimais.“
Tai ne pirma Senojo teatro pažintis su T. Pinnocku. Dar 2024 m. lapkritį teatre jis pristatė koncertinę programą „Endless Pleasure“, kurios metu atlikti G. F. Händelio ir W. A. Mozarto opusai.

///
„Suvenyrai mamai. Mozartas“ – galimybė turiningai ir šventiškai praleisti gegužės sekmadienio popietę Teatre. Vilniaus senasis teatras, kaip daugiakultūris, daugiakalbis teatras, vienija ir puoselėja skirtingas Vilniuje tarpusias kultūras, 111-ajame teatro sezone atsigręždamas į teatro istoriją, jame ilgus metus gyvavusią muzikinę kultūrą, inicijuoja koncertus, išskirtines muzikines programas.

Atlikėjai: Lauryna Bendžiūnaitė (sopranas, Lietuva / Vokietija), Leszek Wachnik (fagotas, Lenkija), Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Modestas Barkauskas), Magdalena Karolak (obojus, Lenkija), Gustav Friedrich (obojus, Vokietija), Stefano Berluti (valtorna, Lietuva / Italija), Andrea Mugnaini (valtorna, Italija), dirigentas ir klavesinininkas – Trevor Pinnock (Jungtinė Karalystė)
Daugiau apie koncertą: https://vsteatras.lt/spektakliai/suvenyrai-mamai-mozartas