Olava STRIKULIENĖ
„Respublikos“ savaitės akiratyje – finansų ministro Viliaus Šapokos patarėja Raminta Stanaitytė-Česnulienė ir prie jos paskutinę akimirką prisijungusi kitos ministerijos princesė Aistė Beinoravičiūtė. R.Stanaitytė-Česnulienė parašė patį finansų ministrą sužavėjusią knygą. Ne apie XXI a. Europos ekonominius iššūkius. Ir netgi ne kulinarijos knygą. V.Šapokos patarėjos žanras – specifinė grožinė literatūra, nuo kurios paprastai aikčioja damos. Ir, kaip rodo pastarieji įvykiai, Lietuvos finansų ministras.
Yra universalių moteriškų temų. Tinkančių visoms Bridžitoms ir nebūtinai Džons. Visos moterys bijo pasenti, svajoja apie svajonių vyrą, mėgsta gražius rūbus, gražius vaizdus ir skanų maistą. Skiriasi tik tuo, jog vienais šimtmečiais tokia moteriška lektūra būna labiau dramatiška (Šarlotė ir Emili Bronte (Charlotte ir Emily Brontë), Etelė Voinič (Ethel Voynich), iš dalies Rozamunda Pilčer (Rosamunde Pilcher). O XX a. pabaigoje ir XXI pradžioje tapo aktualus šmaikštesnis, smagesnis, greičiau suvartojamas skaitalas. Beveik be pastangų. Nes dabartinis skaitytojas nemėgsta pastangų. Pavyzdys – Helenos Fielding „Bridžitos Džons dienoraštis“. Turinys lėkštas. Antro dugno nėra. Jau nekalbant apie trečiąjį.
Po H.Fielding knygų pasaulinės sėkmės, panašios smagios knygutės ir Lietuvoje kepamos. Vienose labiau bijoma menopauzės. Kitose – daugiau erotikos. Trečiose – daugiau raginimo tapti blogomis mergaitėmis, karalienėmis, princesėmis. Bet visos tos knygelės – iš tos pačios „kaip vaizduotėje tapau laiminga“ serijos. Parašai lengvą knygą ir jau tampi ne šiaip kūrybininke, rašančia į blizgių žurnalų paskutiniuosius puslapius. Tampi rašytoja. O jei lengva – tik pliusas. Nereikia dietų. Žodžiu, valgyk, mylėk, rašinėk apie vyrus, vaikus, baimę senti – ir tave skaitys visos rutininių darbų, buities, neklaužadų vaikų, nesupratingų vyrų išvargintos moterys, moteriškės bei moterytės. Vyrą vadink vyreliu, kad patiktų moterytėms, ir maniškiu, kad patiktų moteriškėms. Būtent šiai auditorijai panašūs skaitalai ir taikomi. Na, ir tegul. Negi gaila. Tiesa, pastebėjau originalumą – ši autorė vyrą vadina juvelyru. Vietoje stereotipinio, labai savininkiško „maniškio“. Ir puiku. Jau ne Gariūnai. Vis aukščiau žemės. Inteligentiškiau. Labiau tinka žmogui, dirbančiam ministerijoje.
Komunikacijos specialistai, matyt, dalina komuniją…
Įsikimbu į R.Stanaitytės-Česnulienės knygą „Perlais balinta kava“ ne kaip grožinės literatūros, esė žanro kritikė. Nes tokia nesu. Įsikimbu į knygos turinį kaip mokesčių mokėtoja. Nes tokia tikrai esu. Mokesčių inspekcija paliudys, jog mokesčius moku sąžiningai. 2016 m. R.Stanaitytė-Česnulienė išleido savo pirmąją knygą „Pabučiuok man… į šypseną“. O po trejų metų – vėl prirašytas 251 puslapis, pretenduojantis į bestselerį. Kaip moteris, turinti tris vaikus, iš kurių – du nepilnamečiai, visur spėja? Juolab kaip nuo 2017 m. vasario 1 d. dirba Finansų ministerijoje. Ir ne bet kuo, o finansų ministro Viliaus Šapokos PATARĖJA. Būtent! Patarėja.
Kaip žmonės įsivaizduoja patarėjo darbą? Ypač, jei patarinėja finansų ministrui? Žmonės galvoja paprastai – patarėjas turi būti protingesnis už finansų ministrą. Nes ministras kvailesnio patarėjo neklausys. Na, ir žmonės tiki, kad ministras tariasi su savo patarėjais, koks turi būti kitų metų valstybės biudžetas, kokio dydžio bus mokesčiai ir t.t. Tačiau žmonės rečiau pagalvoja, jog ministrams patarinėja komunikacijos specialistai. Dievo ministro vardu dalija ne parapijiečiams, bet bendrapiliečiams, komuniją. Liaupsina didingus ministrų ir ministerijų darbus. Matyt, dalijant tokią „komuniją“ dar lieka marios laiko? Net knygos parašomos? O kodėl ne? Neatsiliepk, jei skambina nesvarbus telefono numeris. Liepk klausimus atsiųsti raštu. Paaiškink, jog esi posėdyje – ir sutaupysi laiko literatūrinei veiklai. Gal net ministerijos kabinete. Nes moterys ministerijų klerkės savo prioritetus paprastai išdėlioja tokia tvarka. Vaikai, ypač jų persišaldymai – pirmoje vietoje. Geri santykiai su bosu ir kolektyvu – antroje. Asmeniniai pomėgiai – trečioje, o tarnyba – ketvirtoje vietoje. Nes jokios rizikos. Alga garantuota.
Toks sunkus darbas, kad net knygą parašo?
Netikiu barbių-devyndarbių plepalais, jog jos visur spėja. Ir nė viena iš jos veiklų nenukenčia. Tačiau jei prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Daiva Ulbinaitė „besiplėšydama“ tarp darbų dar spėjo parašyti knygą-panegiriką-odę, skirtą savo patronei, vadinasi, laisvo laiko pakako. Nepersidirbo. Kad ir kaip būtų, dėl visiško išsekimo, nebuvo paguldyta ligoninėn ir neprijungta prie lašelinės.
Sprendžiant iš knygos „Perlais balinta kava“ turinio, V.Šapokos patarėja, tapusi personažu Princese, spėjo pabuvoti Kinijoje, Indonezijoje, Italijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, JAV, Tailande, Nyderlanduose ir t.t. Neabejoju, jog tos kelionės – ne fantazija. Pernelyg tikslūs kai kurie apibūdinimai. Pvz., kaip su lietuvių delegacija atvykusios Princesės kinas apsaugininkas nenorėjo įleisti į restorano salę. Arba kaip vienos Skandinavijos šalių ambasadoje neturėjo laiko nueiti į tualetą. Kaip vienoje saloje patyrė žemės drebėjimą. Tiesa, autorė rašo apie rūmų režimo išvargintą kūną, ironizuoja apie įprastą dieną rojuje. Tarp ministerijų klerkų, matyt, toks kūrybinis dykinėjimas visiškai natūralus būvis? Kad ir kaip ten būtų, ministras V.Šapoka, kurį Princesė vadina Aukštesne Jėga, einančia pro jos kabinetą, ant galinio „Perlais balintos kavos“ viršelio parašė tokį atsiliepimą:
„Gaivi, šviesi, be galo smagi knyga bet kokio amžiaus merginoms ir moterims-princesėms. Ir būsimų princesių vyrams – tai tiesiog išlikimo klausimas. Pasak autorės, princese tapti niekada nevėlu. Tereikia proto, raudonų aukštakulnių ir vienos šlepetės. Su plunksnos lengvumu autorė atskleidžia visas princesės iniciacijos paslaptis. Svarbiausia – karūną užsidėti, o jai ėmus slysti nuo karališkos galvos, pasitaisyti pačiai, net jei vyras – juvelyras. O tada jau prisisekite saugos diržus ir laikykitės… Svajingos, juokingos ir paslaptingos istorijos įtrauks ir nepaleis. Prižadins ir sužadins svajonėms.“ Ir pasirašo – Vilius Šapoka, finansų ministras.
Kad mums jų problemos!
Dėl skonio nesiginčijama. Jei Lietuvos finansų ministrą prižadina, sužadina ne tarnystė Lietuvos valstybės finansams, bet raudoni aukštakulniai ir šlepetė, – tai tegul. Žmogus bent atviras. Matyt, Lietuvoje jau įprasta patarėjoms rašyti knygas apie savo patrones, o ministrams negailėti liaupsių savo patarėjoms. Galų gale, liaupsių V.Šapokos patarėjai negaili ir LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Patikinusi, jog tai miela knyga, linksmai ir paprastai kalbanti apie rimtus dalykus. Bet man šiuo metu labiau rūpi kitas rimtas dalykas. Valstybės fiskalinė drausmė. Šalyje, kurioje universitetų dėstytojų atlyginimai yra mažesni už vidutinį darbo užmokestį, ministerijose ir Seime pilna įvairių patarėjų etatų. Taip „užimtų“, valstybės reikalų „išvargintų“, kad ir knygas parašyti spėja, ir pakeliauti, ir komunikacijų „komuniją“ pabarstyti.
Ką išmintinga patarėja galėjo patarti finansų ministrui V.Šapokai? Pirma, nerašyti jos knygai recenzijos ant viršelio. O jei labai norėjo rašyti, tai be titulo – finansų ministras. Tiesiog – draugas, skaitytojas Vilius. Nes finansai negarantuoja grožinės literatūros vertės. Antra, nesu įsitikinusi, kad ministras knygą iki galo perskaitė. Gal ne jis, o žmona? Nes vis dar šventai tikiu, kad valstybės ministrai – labai užimti žmonės. Ir visai netikiu, kad šalies ministerijose dirba tik valstybei iš tikrųjų labai reikalingi žmonės. Ne šiaip palydovės užsienio kelionėse.
P.S. Ministrams gali talkinti ne tik rašytojos, bet ir pozuotojos. Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos referentė Aistė Beinoravičiūtė instagrame patalpino savo erotines nuotraukas ir pareiškė, jog pozavimu užsiima nuo 2018 m. Tad vienos pozuoja, kitos rašo, o ministrai knygas recenzuoja. O geriausia būtų visiems ministrams apsirūpinti populiariausiomis socialinių tinklų lietuviškomis influencerėmis. Pagrindinis profesionalumo kriterijus – kuo daugiau patiktukų. Tiktų ir Kardašian, bet valstybinės kalbos nemoka.