2025-01-12, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Nauja pradžia – jubiliejinis 111-asis Senojo teatro sezonas

Senojo teatro 111 sezono spaudos konf. / Ingos Juodytės nuotr.

Neseniai Vilniaus senajame teatre įvyko naujojo teatro sezono atidarymo spaudos konferencija. Naująjį – jau 111-ąjį – sezoną Senasis teatras pradeda su liepos 1 d. nuolatiniu vadovu tapusiu Audroniu Imbrasu priešakyje. Architektų Vaclovo Michnevičiaus ir Aleksandro Parčevskio suprojektuotas ir vietos lenkų bendruomenės lėšomis pastatytas teatras dabartinėje J. Basanavičiaus gatvėje atidarytas 1913 m. spalį. Verčiant naująjį teatro istorijos puslapį vadovui talkina trijų sričių kuratorių komanda: operos ir muzikos kuratorė Ana Ablamonova, dramos kuratorius Andrius Jevsejevas ir šokio kuratorius Andrius Katinas.

Dvi naujos veiklos kryptys: daugiasritiškumas ir daugiakalbiškumas

Siekdama teatrui, jo kūrybiniams bendradarbiams ir žiūrovams svarbiu turiniu ir aktualiomis temomis pasidalinti su kuo įvairesne publika, naujoji Senojo teatro vadovų komanda žada dvi naujas veiklos kryptis: daugiasritiškumą ir daugiakalbiškumą. Ketinama ieškoti novatoriškų raiškos priemonių, hibridinių formų, kuriose organiškai apsijungtų įvairios sceninės kūrybos sritys: svarbius literatūros tekstus interpretuojantis dramos teatras, muzikinis teatras, opera, šokis, šiuolaikinis cirkas, kabaretas ir kitos scenos meno formos, o taip pat eksperimentinė, laboratorinė kūryba. Teatras siekia išlikti kitakalbiams ir įvairioms tautinėms bendruomenėms atvira kultūros erdve, kurioje spektakliai kuriami ir rodomi ne tik rusų ir lietuvių kalbomis, bet, ilgainiui, ir lenkiškai bei angliškai.

„Mūsų vizijoje Vilniaus senasis teatras – tai daugiakultūrinė, daugiažanrė sceninės kūrybos erdvė, orientuota ne į vienos tautinės ar kalbinės bendrijos kultūrinių poreikių ugdymą ir tenkinimą, o į skirtingų lygių bendradarbiavimą su didžiausiomis šalies tautinėmis bendruomenėmis“, – sako Vilniaus senojo teatro vadovas A. Imbrasas.

111-asis – nauja pradžia, naujas vizualinis identitetas

Teatro dramos kuratorius A. Jevsejevas: „Būtų gerai baigti teatro transformaciją iš Lietuvos rusų dramos į Vilniaus senąjį teatrą. Esmė – ne vien pavadinimas, bet ir repertuaro, įvaizdžio, publikos, administraciniai pokyčiai. Minime 111-ą teatro jubiliejų. Ta proga visus metus turėsime įvairių kultūros renginių: premjerų, diskusijų, susitikimų, parodų, koncertų. 111 mums reiškia kartu ir naują pradžią, savotišką baltą lapą.“ Kartu su planuojamomis dvylika premjerų, ambicingais gastrolių planais Lietuvoje ir užsienyje, edukacinėmis, šviečiamojo pobūdžio programomis, Senojo teatro žiūrovus pasitiks ir visiškai atnaujintu vizualiniu identitetu. Keičiasi viskas – nuo teatro logotipo, afišų, šrifto iki teatrui naujos spalvinės dermės ir teatro atributikos.

Naująjį teatro vizualinį identitetą sukūrė dizainerė Indrė Klimaitė (studija „Klimaite Klimaite“). I. Klimaitė: „Pagrindinė užduotis buvo sukurti įsimintiną ženklą ir vizualiąja, ir kalbine prasme, kad teatro lankytojams labai greitai prigytų ir naujasis teatro pavadinimas įsilietų į šnekamąją kalbą. „Einame šiandien į Senąjį! Ar jau buvai Senajame?“ Vizualiai „Senasis“ yra lakoniškas, šiuolaikiškas ir monumentalus, tačiau savyje talpina istoriją. Logotipo raidės yra pieštos rankomis, inspiruotos seno plakato stilistikos, todėl yra unikalios, jokiame kitame šrifte jų nėra. „Senasis“ kaip raidžių darinys turi minkštumo ir elegancijos, o trys pasikartojančios „s“ žodžiui suteikia dadaistiškumo, ritmo, žaismės, jungiasi ir sena, ir nauja, kaip ir Senajame teatre – senas, istorijos kupinas pastatas, bet naujas, šiuolaikinis turinys. O VST anagrama – tai dar viena graži istorija, ji atspindi pastato fasado architektūrą, kreives, tieses, frontoną ir arkinius langus.“

Bendradarbiavimas su NVO ir pirmosios premjeros

Atsinaujinantis ir 111-ąjį jubiliejų švęsiantis Senasis teatras liepą paskelbė atvirą kvietimą nevyriausybinėms scenos menų organizacijoms bendradarbiauti kuriant koprodukcijas jungtinės veiklos pagrindu. Įvertinus pateiktų idėjų originalumą, Senojo teatro trupės įtrauktį ir įstaigų repertuarines bei infrastruktūrines galimybes, konkurso nugalėtojais paskelbti VšĮ „Pasak“, kursianti imersinį spektaklį „Taksi Vilnius“, Asociacija „Teatronas“, pristatysianti šiuolaikinio cirko ir teatro spektaklį „GRIMM’asos“ pagal pirmąjį brolių Grimų necenzūruotą pasakų leidimą ir VšĮ „Artūro Areimos teatras“, jau gruodį pristatysiantis spektaklio „Lūšies valanda“ pagal Pero Olovo Enquisto tekstus premjerą.

Pasak vienos iš vertinimo komisijos narių, Senojo teatro muzikos ir operos kuratorės A. Ablamonovos, „Rinkomės tuos pasiūlymus, kurių įgyvendinimas Vilniaus senajame teatre šiuo metu būtų realistiškas, atlieptų mūsų komandos teatre diegiamą naują turinio formavimo strategiją, ypač jos daugiasritiškumo ir daugiakalbiškumo dėmenis. (…) Be to, pasirinkome motyvuotus partnerius, turinčius ir tam tikrą finansinį užnugarį bei patirtį. Suvienijus turimus resursus ir energiją mes galėsime siekti aukštesnės meninės kokybės bei plėsti auditoriją.“

Apie tai, kad Senajame prasideda permainos, jau rugsėjo 6 d. simboliškai paskelbė ir režisieriaus Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Reforma“ premjera. Naujausią lietuvišką dramaturgiją pristatančių pastatymų suplanuota ir daugiau. Artimiausias jų: lapkričio 9 d. įvyksianti Kristinos Marijos Kulinič pjesės „Geras oras, jei per daug negalvoji“ premjera.

Teatro istorija, konferencija ir gastrolės Prancūzijoje

O jau spalio 25–27 d. pakviesime į renginius, skirtus teatro 111-mečiui: suplanuota teatro istorijos tyrimams ir tapatybės paieškoms svarbi mokslinė konferencija, rengiama kartu su Lietuvos kultūros tyrimų institutu, taip pat – menotyrininko Helmuto Šabasevičiaus bei scenografės, architektės Sigitos Šimkūnaitės kuriama jubiliejinė paroda.

Senasis teatras intensyviai ruošiasi ir svarbioms tarptautinėms gastrolėms: spektaklis „Rozenkrancas ir Gildensternas mirę“ lapkritį–gruodį net devynis kartus bus parodytas Paryžiaus Théâtre Les Gémeaux, Scène Nationale – Sceaux scenoje+ (https://www.lesgemeaux.com/spectacles/rosencrantz-et-guildenstern-sont-morts/).

Teatro sklaida regionuose – prioritetas

Kol dalis teatro džiugins Prancūzijos publiką, lapkričio 29 d. Senojo teatro didžiojoje scenoje pristatysime režisieriaus Raimundo Banionio spektaklį pagal Érico-Emmanuelio Schmitto pjesę „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“, kuriame vaidins aktoriai Inga Maškarina ir Vidmantas Fijalkauskas.

Pirmojoje sezono pusėje tikslingai leidžiamos mažesnės apimties, labiau kamerinio formato premjeros. Pasak teatro vadovo A. Imbraso, „tai mums turėtų atrišti rankas ir suteikti lankstumo planuojant repertuarą namuose ir ypač išvykose, nes rūpi kokybiškos meninės produkcijos sklaida regionuose, o ypač – Vilniaus apskrityje ir kituose Rytų Lietuvos rajonuose“. Su naujais spektakliais, koncertinėmis ir meninėmis programomis Senasis teatras ketina aplankyti Vilniaus, Visagino, Šalčininkų, Švenčionių, Trakų kitų rajonų žiūrovus.

Nuo barokinės operos iki lindyhopo

111-ajame sezone atsigręžiama į Teatro pastato istoriją ir, atliepiant jame ilgus metus gyvavusio Valstybinio operos ir baleto teatro laikmetį, numatoma žiūrovus nustebinti įdomiomis muzikinėmis programomis, netradiciniais teatro formatais, vyresnių teatro trupės narių talentus atskleisiančiu šiuolaikinio šokio spektakliu ir sudėtingu barokinės operos pastatymu.

Lapkričio 21 d. britų senosios muzikos legenda klavesinininkas ir dirigentas Trevoras Pinnockas, drauge su sopranu Lauryna Bendžiūnaite, Šv. Kristoforo kameriniu orkestru ir tarptautiniu pučiamųjų instrumentų ansambliu, Vilniaus, Visagino ir Vilkaviškio publikai pristatys koncertinę programą „Endless Pleasure“, kurioje skambės žymūs G. F. Hendelio ir W. A. Mocarto opusai.

Šventiniam gruodžio laikotarpiui suplanuotas choreografės Elzės Višnevskytės kuriamas džiazo ir lindyhopo šokio teatralizuotas koncertas, kitų metų kovą VST kvies į režisieriaus Manto Jančiausko imersinį spektaklį apie patį teatrą ir jo gyventojus, o balandį įvyks choreografės Agnijos Šeiko šokio spektaklio „Dezdemona ir 7 mirtinos nuodėmės“ premjera.

Naujojo Senojo teatro sezono kulminacija – dirigento T. Pinnocko ir režisieriaus Gintaro Varno kuriamos G. F. Händelio operos „Acis & Galatea“ premjera 2025 m. gegužę. Pastatymą kurs gausi talentingų bendrakūrėjų komanda, spektaklyje vaidins ir Vilniaus senojo teatro aktoriai, o muziką atliks Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, choras „Jauna muzika“ ir talentingi operos solistai iš Lietuvos bei užsienio.

111-ąjį sezoną uždaryti numatoma atidarymu. Išleidę gausų būrį premjerų, 2025 m. birželį, teatro savo simpatikus pakvies į įvairais teatro erdves apimsiančią Suomijoje reziduojančio prancūzų menininko Vincento Roumagnaco instaliaciją „Season 444“.

Atviras eksperimentams

Naujasis Vilniaus senasis teatras – tai plataus kūrybinio profilio scenos menų kompleksas su nuolatine trupe, prodiusuojantis aukščiausio meninio lygio įvairių scenos meno sričių kūrinius, savo veikla atskleidžiantis Vilniaus kaip daugiakultūrio, daugiakalbio, nuolat kintančio miesto identitetą, turinio įvairove atliepiantis savąją istoriją, veiklų ir tradicijų daugialypumą, o savo valdymo modelio lankstumu – atviras eksperimentams, inovacijoms, įvairovei ir skirtingų formatų bendradarbiavimui.

Iki susitikimų naujajame, šventiniame Senojo sezone!

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt trečioji (sausio 11) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos agresoriaus teritorijoje surengė smūgių seriją dronų spiečiais. Smūgių mastą leidžia įvertinti rusų teiginys,...

Meloni: „Pavojus demokratijai kelia Sorosas, o ne Muskas“

Zoltán Kottász Konservatyvioji Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni užsitraukė kritikų nemalonę dėl teiginių, kad jos vyriausybė pasidavė užsienio...

Teresė Kezienė. APIE TIESĄ IR PRABUDIMĄ

Būna įdomių atsitiktinumų. Vienas man nutiko prieš dvejus, gal trejus metus. Lukiškių aikštėje grupelė žmonių giedojo Lietuvos himną. Nors...

Edmundas Paškauskas. Visata po Didžiojo Sprogimo: intelektų margumynas ir humanistika (I)

Priešistorė 1. Visatą valdantys elgsenos dėsningumai Visatos istorija stebina ir žavi savo nepaprastu dinamiškumu bei sudėtingumu. Nuo pat Didžiojo Sprogimo Visata...