PASAULIS:
Remiantis oficialiais valdžios pareiškimais ir žiniasklaidos statistika, pasaulyje nuo koronaviruso atlikta daugiau nei 8 milijardai vakcinacijų. Daugiau nei pusė jų (4,16 mlrd.) yra trijose šalyse – Kinijoje (2,5 mlrd.), Indijoje (1,2 mlrd.) ir JAV (0,46 mlrd.).
BALTARUSIJA:
Referendumas dėl naujosios konstitucijos Baltarusijoje vyks vasario mėnesį, „jei neprasidės karas“.
Pakeitimų projektas bus paskelbtas gruodį, sakė A.Lukašenka.
KAZACHSTANAS:
Minint Kazachstano nepriklausomybės 30-metį, amnestijos būdu bus paleista apie 14 tūkst.kalinčių žmonių.
GRUZIJA:
Už ką šiandien teisiamas M.Saakašvilis? Kaltinimas susijęs su anksčiau įslaptinta 2009-2012 metų biudžeto išlaidų dalimi. Prieš tai prezidento išlaidos buvo viešos. Taigi, kur, anot prokuratūros, plaukė mokesčių mokėtojų pinigai:
- viešbučių paslaugos ir bilietai Michailo Saakašvilio stilistui Ali Kamalui – apie 43,4 tūkst. USD
- lėktuvo nuoma Michailui Saakašviliui – apie 290 tūkst. USD
- „Porsche“, „Mercedes“ ir „Audi“ automobilių nuoma Austrijoje Michailui Saakašviliui ir Gigi Ugulavai – apie 34 tūkst. USD
- dešimties laikrodžių pirkimas Gruzijoje ir Anglijoje – apie 30,7 tūkst. USD
- piešiančios krūtimi Meredith Ostrom paveikslo įsigijimas Londone – apie 9,2 tūkst. USD
Saakašvilio advokatai teigia, kad teismo procesas yra politiškai motyvuotas.
JAV:
Nauja apklausa parodė, kad amerikiečiai didžiąja dalimi (72%) mano, kad koronaviruso pandemija kilo dėl viruso nutekėjimo iš laboratorijos Uhane, o Kinijos vyriausybė vėliau apie tai melavo. Skelbia Reigano instituto ataskaita.
JAV:
Buvusių „Jukos“ akcininkų prašymu JAV teismas baigė bylą dėl 50 mlrd. USD išieškojimo iš Rusijos Federacijos. Anksčiau byla buvo nagrinėjama Nyderlanduose, kur 2014 metais Hagos arbitražo teismas patenkino buvusių naftos bendrovės akcininkų prašymą, tačiau šis sprendimas 2021 metais buvo panaikintas.
BALTARUSIJA:
Minskas-Erbilis skrydžiui užregistruoti 427 keleiviai. Migrantai skris atgal į Kurdistaną, o atvykę vietos žiniasklaidai galės daug pasakyti apie Baltarusijos valdžios vaidmenį organizuojant krizę pasienyje. Oro uoste vis dar daug migrantų. Jie laukia kitų skrydžių į Iraką, nors šiandieninis turėjo būti paskutinis.
JAV:
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas „numatė“ Kinijos agresyvių veiksmų prieš Taivaną pradžią pasibaigus olimpinėms žaidynėms, kurios 2022 metų vasario 4–22 dienomis vyks Pekine.
DIDŽIOJĮ BRITANIJA:
Didžiosios Britanijos žvalgybos MI6 vadovas Richardas Moore’as pasakė pirmą viešą kalbą nuo paskyrimo 2020 m. spalį. Moore’o teigimu, Kinija, Rusija, Iranas ir tarptautinis terorizmas yra „didžiojo ketverto“ saugumo iššūkiai, su kuriais susiduria Didžiosios Britanijos žvalgybos agentai nestabiliame pasaulyje, kuriame valstybės ir nelegalios organizacijos lenktyniauja, naudodamos greitai kintančias informacines technologijas.
DIDŽIOJĮ BRITANIJA:
Lapkričio 17 kildamas nuo lėktuvnešio Viduržemio jūroje nesėkmę patyrė Karališkųjų oro pajėgų naikintuvas F-35B Lightning II. Didžiosios Britanijos vyriausybės patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Stephenas Lovegrove’as sakė, kad ekspertai žino pagrindinio naikintuvo korpuso vietą. Lėktuvo pakelti kol kas nepavyko. Londonas šiuo klausimu dirba su Vašingtonu. Pirminė užduotis, anot patarėjo, yra užtikrinti slaptumą ir neleisti, kad naikintuvo elementai nepatektų į trečiųjų šalių rankas.
JAV:
Black Lives Matter“ ragina mėnesį boikotuoti „baltųjų įmones“. „Baltasis nacionalistinis kapitalizmas naudojasi teisėsauga, kad apsaugotų pelną ir pavogtų juodaodžių gyvybes“, – sako BLM.
BALTARUSIJA:
A.Lukašenka: rublis bus bendros sąjunginės valstybės valiuta.
AUSTRIJA:
Pranešama, kad Austrijos lyderis ir buvęs šalies kancleris Sebastianas Kurzas nusprendė palikti visas oficialias pareigas ir apskritai pasitraukti iš politikos.
JAV:
JAV infliacija 2023 m. viršys 15%, o kadencijos vidurio rinkimai sukels konstitucinę krizę – „Saxo Bank“ prognozuoja šokiruojančias perspektyvas. Elonas Muskas pasiūlė įvesti iki 70 metų amžiaus ribą kandidatuojant į politinius postus. J.Baidenui šiuo metu 79, D.Trampui 75. Puikios naujienos Montanos sveikatos priežiūros specialistams: federalinis teisėjas ką tik patenkino prašymą stabdyti skiepų mandatą. Šis mandatas dabar užblokuotas visose 50 valstijų.
KINIJA:
Auga įtampa tarp Kinijos ir Indonezijos: Kinija paprašė Indonezijos nustoti gręžti naftą ir gamtines dujas jūrinėse srityse, kurias abi šalys laiko savomis.
RUSIJA:
Rusijos užsienio reikalų ministerija: Ukrainos įstojimas į NATO yra „raudonoji linija“ Rusijai.
BALTARUSIJA:
Europos Sąjunga priėmė penktąjį sankcijų Baltarusijai paketą. Anksčiau žiniasklaida skelbė, kad ribojančios priemonės bus taikomos 17 fizinių ir 11 juridinių asmenų, įskaitant Gardino Azot, Belorusneft ir Belavia. Prieš tai sankcijos jau buvo skirtos 166 asmenims ir 15 organizacijų.Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija įvedė naujas sankcijas prieš Baltarusiją. 12 įmonių, tarp jų Belaruskalij ir Slavkalij, pateko į Vašingtono apribojimus. 19 asmenų buvo pritaikytos sankcijos. Tarp jų yra ir vidurinis Lukašenkos sūnus Dmitrijus.
Londonas įvedė sankcijas Belaruskalij ir eilei Baltarusijos piliečių.
JTO:
Jungtinių Tautų ataskaitoje apskaičiuota, kad apie 37 % žmonių visame pasaulyje niekada nesinaudojo internetu. Pasaulinės maisto kainos kyla keturis mėnesius iš eilės, o tai lemia didelė kviečių ir pieno produktų paklausa, rodo Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) tyrimas.
VOKIETIJA:
Vokietija ketvirtadienį paskelbė karantiną žmonėms, neskiepytiems nuo COVID-19. Neskiepytiems žmonėms bus uždrausta lankytis restoranuose ir baruose, kino teatruose, sporto salėse, būtiniausių prekių parduotuvėse ir Kalėdų mugėse. Kadenciją baigianti kanclerė Angela Merkel apie tai paskelbė kartu su savo įpėdiniu Olafu Scholzu.Taip pat privalomas visų gyventojų skiepijimas nuo 2022 metų vasario mėnesio.
LIETUVA:
Vokietijos gaminama mobili kovos mašinų „Vilkas“ tiekimas į Lietuvos kariuomenę vėluoja mažiausiai metus dėl būtinybės pašalinti trūkumus ir dėl pandemijos.
INDIJA:
Remiantis „The Times of India“, Indija iki 2024 m. pradės eksploatuoti devynis naujus branduolinius reaktorius statomose atominėse elektrinėse. Šiuo metu Indija daugumą savo branduolinių projektų įgyvendina su Rusijos ir Prancūzijos technine pagalba. Vienas iš naujausių bendrų Indijos ir Rusijos projektų – statoma Kudankulamo atominė elektrinė.
EUROPA:
Šiuo metų laiku Europoje dujų atsargos yra neįprastai mažos. Kainos pradėjo mušti rekordus dar gerokai prieš žiemos pradžią, todėl dujjų saugyklos liko nedapildytos. Šiuo metu Europos saugyklos užpildytos tik 68 %, o prieš mėnesį buvo – 77 %. Remiantis „Gas Infrastructure Europe“ duomenimis, vidutinis užpildymo lygis šiuo metų laiku per pastaruosius dešimt metų buvo 85 proc.
VOKIETIJA:
COVID-19 vakcina tapo privaloma eutanazijai Vokietijoje. Daugėjant COVID infekcijų ir artėjant privalomų skiepų galimybei visoje Europoje, Vokietijos eutanazijos asociacija Verein Sterbehilfe neatsilieka nuo mados. Šią savaitę paskelbtame pranešime organizacija teigė, kad „užmigdys“ tik tuos, kurie buvo paskiepyti arba pasveikę nuo ligos.
TVF:
Tarptautinis valiutos fondas įspėja apie „ekonomikos kolapsą“ ir ragina išsivysčiusias G20 šalis pratęsti skolų nurašymą. Ketvirtadienį TVF paragino išsivysčiusias ekonomikas (G20) plėsti ir tobulinti skolų mažinimo iniciatyvą, perspėdamas, kad daugelis šalių be šios pagalbos susidurs su baisia krize.
BBC:
„Pfizer“ vadovas A. Burla BBC sakė, kad žmonėms tikriausiai reikės kasmet ir daug metų skiepytis nuo „Covid“. Daktaras Albertas Burla sakė manantis, kad tai būtina norint išlaikyti „labai aukštą apsaugos lygį“.
JK dabar užsisakė dar 114 milijonų Pfizer ir Moderna vakcinų dozių, kurios bus pristatytos per ateinančius dvejus metus.
Prieš metus JK buvo pirmoji šalis, patvirtinusi Pfizer-BioNTech vakciną. Jis sakė, kad vakcinos padėjo išgelbėti milijonus gyvybių per pandemiją, o be jų „kils pavojus pagrindinei mūsų visuomenės struktūrai“. Pasak daktaro Burlos, vyko pasaulinės lenktynės dėl žmonių apsaugos, tačiau 2022 m. šalys turės „tiek dozių, kiek joms reikės“.
Kelios pasaulinės sveikatos labdaros organizacijos mano, kad pinigai, kuriuos Pfizer, BioNTech ir Moderna uždirba iš pandemijos, yra amoralūs. Šiais metais „Pfizer“ iš Covid vakcinos pardavimų gaus mažiausiai 35 mlrd. USD, o jos akcijų kaina ženkliai pakilo.Nors dauguma pasaulio žmonių jau buvo paskiepyti bent kartą nuo Covid, kai kuriose Afrikos dalyse jų yra mažiau nei vienas iš 20.
Daktaras Burla neatsiprašė už pelną, sakydamas, kad „galų gale buvo išgelbėti milijonai gyvybių“. Jis tęsė; „Mes sutaupėme trilijonus dolerių pasaulio ekonomikai. „Tai yra stipri paskata diegti naujoves prieš kitą pandemiją.
Pfizer taip pat išbando Covid vakciną jaunesniems nei penkerių metų vaikams. O spalį JAV maisto ir vaistų administracija patvirtino Pfizer injekciją 5–11 metų vaikams.
Dr. Burla sakė, kad šios amžiaus grupės imunizavimas JK ir Europoje būtų labai gera idėja. „Covidas klesti mokyklose“, – sakė jis. „Tai kelia didelį nerimą švietimo sistemai ir yra vaikų, kuriems pasireikš sunkūs simptomai.“
Parengė Linas Karpavičius