LENKIJA:
Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis situaciją su migrantais pavadino didžiausiu bandymu destabilizuoti Europą per pastaruosius 30 metų. „Esame pasirengę bet kada sumokėti už migrantų grąžinimą į jų šalis“, – sakė jis po derybų su Estijos vyriausybės vadove Kaya Kallas.
LENKIJA:
Per parą, Baltarusijos ir Lenkijos sieną bandyta kirsti 346 kartus. Visi bandymai buvo sužlugdyti. Už bendrininkavimą neteisėtai kertant sieną buvo suimti du Sirijos ir vienas Gruzijos pilietis.
RUSIJA:
Čečėnijos parlamentas pateikė Rusijos Federacijos Valstybės Dūmai įstatymo projektą, draudžiantį žiniasklaidoje minėti nusikaltėlio tautybę. „Draudžiama žiniasklaidoje, taip pat informaciniuose ir telekomunikacijų tinkluose skleisti informaciją apie nusikaltimų padaryme dalyvavusių asmenų tautybę, religiją ir priklausymą Rusijos Federacijos tautoms“, – teigiama įstatymo projekte.
RUSIJA:
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad reikia „papildomų priemonių Rusijos saugumui užtikrinti prie pietinių sienų, teikti pagalbą mūsų sąjungininkėms – Centrinės Azijos valstybėms, kurios Rusiją mato kaip stabilumo regione garantą“. Artėjantis kolapsas Afganistane verčia kaimynines valstybes ne tik pirkti ginklus ir karštligiškai rengti pratybas, tikrinti ginkluotųjų pajėgų pasirengimą, bet ir skubotai ruoštis pabėgėlių antplūdžiui.
MOLDOVA:
„Gazprom“ paskelbė Moldovai ultimatumą. Jeigu per 48 valandas Rusijos naftos ir dujų milžinė negaus mokėjimo už dujas, kurį turėjo sumokėti lapkričio 22 d., bendrovė visiškai nustos tiekti dujas šaliai.
RUSIJA:
Tatarstanas buvo pirmasis Rusijos regionas, pradėjęs tikrinti QR (Galimybių paso atitikmuo) kodus viešajame transporte. Apribojimai įsigaliojo lapkričio 22 d. Pirmadienio rytą Kazanėje iš transporto buvo išlaipinta daugiau nei 500 pažymėjimų neturinčių keleivių. Autobusų stotelėse konfliktai kyla visur. Visi vyresni nei 18 metų keleiviai viešajame transporte privalo pateikti QR kodą.
ARMĖNIJA:
Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas planuoja kreiptis į šalies piliečius lapkričio 23 d., 22 val.
Vaizdo įrašas bus transliuojamas Pashinyan Facebook puslapyje. Kreipimosi tikslas nežinomos.
IZRAELIS:
Izraelio saugumo pajėgos surengė didelį reidą prieš Hamas grupes Vakarų Krante. Sulaikyta mažiausiai 50 žmonių, sunaikinta sprogmenų slėptuvė, kurioje buvo toks kiekis sprogmenų, kurių pakako keliems savižudžių diržams.
LENKIJA:
Lenkija deportuos 200 nelegaliai į šalį atvykusių migrantų. Šią savaitę planuojami užsakomieji skrydžiai į šalis, iš kurių atvyko šie migrantai, pranešė pasienio apsaugos tarnyba.
UKRAINA:
Ukraina savo teritorijoje ketina statyti amerikietiškas atomines elektrines. „Energoatom“ ir „Westinghouse“ pasirašė memorandumą dėl dviejų jėgainių statybos Chmelnyckio AE. Projektas paremtas amerikietiška branduolinio reaktoriaus AR-1000 technologija. Vieno bloko kaina yra apie 5 milijardus dolerių, o statybos laikotarpis – 5 metai, sakė Ukrainos įmonės vadovas. Kijevas planuoja skolintis pinigų statyboms iš Amerikos banko „US Eximbank“.
JAV:
NIH (JAV nacionalinis sveikatos institutas) direktorius reikalauja, kad COVID „sąmokslininkai“ būtų „patraukti atsakomybėn“. „NIH direktorius Francisas Collinsas piktai paragino visus, kurie internete skleidžia „dezinformaciją“ apie COVID-19, „stoti prieš teismą“. „Čia laimi sąmokslai. Tiesa pralaimi. Tai tikrai rimtas mūsų visuomenės judėjimo kaltinimas “, – sakė Collinsas „Washington Post“. Cituodama daugybę piktų žinučių, nukreiptų į daktarą Anthony’į Fauci, kuris, Collinso nuomone, yra nekritikuotinas, valdininkas pareikalavo, kad būtų nustatyti už tokį elgesį atsakingi asmenys ir „patraukti atsakomybėn“.
JAPONIJA:
Staigų sergamumo COVID-19 sumažėjimą Japonijoje lėmė koronaviruso delta štamo savaiminis susinaikinimas. Tokią nuomonę išsakė Nacionalinio genetikos instituto profesorius.
ITALIJA:
Italijos vyriausybė atsisako planų sugriežtinti izoliavimo nuo koronaviruso taisykles.
JAV:
Hunterio Bideno įmonė padėjo Kinijos konglomeratui įsigyti JAV kobalto kasyklą Kongo Demokratinėje Respublikoje, sudarydama 3,8 mlrd. USD vertės sandorį, kuris padėjo Kinijos bendrovei įsigyti didžiausią pasaulyje tauriųjų metalų, naudojamų elektromobilių akumuliatoriams gaminti, telkinį (Daily).
AFGANISTANAS:
Talibanas Afganistane uždraudė transliuoti televizijos serialus ir kitas programas, kuriose dalyvauja moterys.
AZIJA:
Pirmaujantys pasaulyje SGD pirkėjai lapkritį didina degalų importą, sulaukdami daugiau krovinių nei dujų trūkumą patirianti Europa, rašo Reuters. Konsultacijų bendrovės „Kpler“ duomenimis, trys didžiausi Azijos pirkėjai – Kinija, Japonija ir Pietų Korėja – lapkritį gaus 17,77 mln. Spalį šis skaičius siekė 15,41 mln. tonų.
PORTUGALIJA:
Portugalija uždarė paskutinę akmens anglimi energiją gaminančią elektrinę „Pego“ ir tapo ketvirtąja šalimi ES po Belgijos, Austrijos ir Švedijos, visiškai atsisakiusia akmens anglies.
DIDŽIOJĮ BRITANIJA:
Šį rudenį paaštrėjusi Europos dujų pramonės krizė atranda naujų aukų. Viena didžiausių ir sparčiausiai augančių JK energetikos įmonių „Bulb“, į kurią 2018 metais investavo ir Rusijos milijardierius Jurijus Milneris, dėl didelių dujų kainų pateikė bankroto bylą. Tai ne pirmas precedentas šaliai – nuo rugsėjo pradžios Jungtinėje Karalystėje bankrutavo daugiau nei 20 energetikos įmonių, o likusios ir toliau kenčia nuostolius. Dėl energijos tiekėjų bankrotų nukentėjusių namų ūkių skaičius viršijo 3,7 mln.
KAZACHSTANAS:
Pirmasis Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas valdančiosios partijos Nur Otan lyderio įgaliojimus perduos dabartiniam šalies prezidentui.
JAV:
JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė apie 50 mln. barelių naftos atlaisvinimą iš strateginio rezervo, pranešė Baltieji rūmai. Kartu su Vašingtonu tokį sprendimą priėmė kitos energiją vartojančios šalys, įskaitant Kiniją, Indiją, Japoniją, Korėjos Respubliką ir Jungtinę Karalystę.
EUROPA:
Baltarusijos ir daugelio Europos valstybių pasienyje esančių migrantų savanoriškam grįžimui į tėvynę paremti Europos Komisija (EK) skirs iki 3,5 mln. Eurų.
BALTARUSIJA:
Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad Baltarusija nesiekia konfrontacijos su Lenkija, bet nori, kad Europos galios bendradarbiautų su Minsku, kad išspręstų migracijos krizę prie jo šalies sienos su Lenkija, ir pridūrė, kad jei krizė paūmės „per toli, karas neišvengiamas“.
KINIJA:
Pirmininkas Xi: Kinija nesieks dominavimo Pietryčių Azijoje. Ši pastaba nuskambėjo praėjus kelioms dienoms po aštrėjančio konflikto prie Filipinų Pietų Kinijos jūroje, kai prezidentas Duterte pasmerkė Kinijos pakrančių sienos apsaugos pajėgų Filipinų teritoriniį vandenų pažeidimą.
TURKIJA:
Turkijos lira nukrito iki istorinių žemumų, kai prezidentas Erdoganas pažadėjo laimėti „ekonominį nepriklausomybės karą“ – 13,44 už 1 USD. Stambule kilo protestai. Papildomos saugumo pajėgos buvo dislokuotos Stambulo centre, kur, prastėjant šalies ekonominei situacijai, įsibėgėja antivyriausybiniai protestai.
BALTARUSIJA:
Baltarusijoje bulvės tris kartus brangesnės nei kaimyninėse šalyse. Mažos ir pažaliavusios dar galima n
Lenkijoje, skaičiuojant rubliais, bulvės beveik tris kartus pigesnės – 57 kapeikos už kg. Lietuvoje – 82 kapeikos, Ukrainoje – 79 kapeikos.
IZRAELIS:
Izraelis nuo covid-19 infekcijos pradėjo skiepyti vaikus nuo 5 iki 11 metų.
AFGANISTANAS:
JT duomenimis, daugiau nei milijonas vaikų Afganistane yra ant bado slenksčio.
JAV:
Vašingtonas gali suteikti Kijevui karinius patarėjus ir pradėti tiekti naują įrangą, įskaitant ginklus, rašoma leidiniuose. Kalbama apie Javelin prieštankines raketas, minosvaidžius ir oro gynybos sistemas. Baltieji rūmai atsisakė komentuoti žiniasklaidos pranešimus.
LENKIJA:
Varšuva pasiruošusi derėtis su Maskva dėl migracijos krizės Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje. Tai pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministerijos vadovas. Lenkijos valdžia pasirengusi kalbėtis su Minsku „tik techniniu lygiu“.
BALTARUSIJA:
Nepaisant sankcijų, Baltarusija padidino prekybą su ES. „Net nepaisant įtemptų ir sunkių santykių su ES, mes ten didname eksportą“, – cituojamas ministro pirmininko pavaduotojas Subbotinas. Jis prognozavo, kad iki metų pabaigos Baltarusijos eksportas viršys 6 mlrd. USD.
ITALIJA:
Nuo 2022 metų sausio 1 dienos Italija sumažins dabartinį tarpusavio atsiskaitymuose grynųjų pinigų limitą nuo 2000 iki 1000 eurų. Be šio limito, Italijoje galite atsiskaityti tik debeto kortele, kredito kortele, čekiu arba banko pavedimu.
Parengė Linas Karpavičius