Naujienų srautas: Olandijoje pyktis dėl chaoso, krenta Turkijos lira, Lenkijos ultimatumas, Rusija plėtos anglies telkinius su Kinija…

TURKIJA:
Turkijos lira laisvame kritime. Pasiekta 11 lirų už 1 USD riba.

RUSIJA:
Rusija pakvietė Kiniją bendrai plėtoti anglies telkinius Rusijos teritorijoje. Kalba eina apie Zašulansko anglies telkinio plėtrą Trans-Baikalo teritorijoje. Jo dalis priklauso didžiausiai Kinijos anglių bendrovei „Shenhua“. Planuojama, kad 2024-2027 metais anglies gavyba šiame telkinyje pasieks projektinį penkių milijonų tonų pajėgumą.

RUSIJA:
V. Putinas paragino Baltarusijos valdžią pradėti dialogą su opozicija. „Padėtis Baltarusijoje stabilizavosi, bet yra problemų, mes tai žinome ir raginame dialogą tarp valdžios ir opozicijos“.

LIETUVA:
Putino žodžius pakomentavo Svetlana Tikhanovskaja: „Aš asmeniškai neturėjau jokių ryšių su Kremliumi. Sveikinu raginimus pradėti dialogą. Tačiau kalėjime dialogas neprasidės. Visi politiniai kaliniai turi būti paleisti, smurtas turi būti sustabdytas. Mūsų sąlygos tokios pačios“.

RUSIJA:
Prancūzijos kompanija „Air Liquide“ Sachaline (Rusija) statys vandenilio gamyklą.

KINIJA:
Kinija investuos daugiau nei 31 mlrd. USD į vietinių anglies projektų plėtrą. Pasibaigus COP26 aplinkosaugos aukščiausiojo lygio susitikimui, KLR centrinis bankas patvirtino paskolas nacionaliniams bankams švarios anglies projektams finansuoti. Bankas padengs 60% projekto kainos 1,75% tarifu. Paskolos bus skirtos švariems kietojo kuro naudojimo anglies gavybos, transportavimo ir perdirbimo metodams kurti.

PAR:
ES Skirs 8,5 milijardo dolerių, kuriuos skirs Pietų Afrikos Respublikai visisškai atsisakant akmens anglies. Ir tai trodo keista, atsižvelgiant į tai, kad didžiausia šalies valstybinė įmonė vis dar nesumokėjo 27 milijardų dolerių už anglimi kūrenamos šiluminės elektrinės statybą, kurią jau reikės uždaryti.

LENKIJA:
Lenkijos valdžia pažadėjo uždaryti Kuznicos geležinkelio pasienio punktą, jei provokacijos su migrantais nesiliaus ir situacija pasienyje nesistabilizuos. Galutinis terminas – lapkričio 21 d.

VOKIETIJA:
Vokietijos vidaus reikalų ministras paneigė informaciją apie pasirengimą priimti dalį migrantų iš Baltarusijos.
Horstas Seehoferis teigė, kad melagingais pranešimais apie Vokietijos norą priimti migrantus siekiama daryti spaudimą. Be to, Vokietijos vidaus reikalų ministerija visiškai palaiko Lenkiją migrantų klausimu.

VOKIETIJA:
Vokietija nepripažįsta Lukašenkos prezidentu. Pavelas Latushko Berlyne susitiko su Vokietijos užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretoriumi Migueliu Bergeriu. Bergeris teigė, kad Vokietija nepripažįsta Lukašenkos Baltarusijos prezidentu, o Angelos Merkel skambučiai susiję tik su migracijos krize. Bet, nepaisant sankcijų, per pirmus tris šių metų ketvirčius Baltarusijos eksportas į Vokietiją išaugo beveik 51% ir siekė daugiau nei 603 mln.

JAV:
Pagrindinis Turkijos prezidento priešininkas ir kritikas dar nepatvirtintais iki galo duomenimis, mirė JAV savo sodyboje. Pirminiais duomenimis mirties priežastis apsinuodijimas. Fetullahas Gulenas Turkijoje apkaltintas 2016 metų pučo organizavimu. Fetullah Gulenas buvo antras įtakingiausias asmuo Turkijoje po Erdogano.

ITALIJA:
Gas Intensive reikalauja sustabdyti geopolitinius žaidimus dėl Nord Streem-2. Italijos pramonė nebegali apmokėti sąskaitų už geopolitinius žaidimus aplink Nord Stream 2. Taip pareiškė Intensyvių dujų vartotojų asociacija, kuriai priklauso 141 didelė šalies pramonės įmonė.

VOKIETIJA:
Angela Merkel: Negalime leisti, kad didėtų žmonių skaičius intensyviosios terapijos skyriuose. Vokietija įveda apribojimus neskiepytiems žmonėms dėl padidėjusio infekcijų skaičiaus.

JAV:
JAV nupirks 10 milijonų Pfizer COVID-19 tablečių už 5,3 mlrd

JAV:
Ronas DeSantisas (Floridos gubernatorius) pasirašė įstatymo projektą, kuriuo Floridos valstijoje sustabdomas federalinis skiepų mandatas.

OLANDIJA:
Grupė pavadinimu DockersUnited užblokavo pagrindinį Nyderlandų uostą, esantį Roterdame.  Protestas prasidėjo reaguojant į tironiškus COVID-19 apribojimus, kurie bus įvesti Nyderlanduose.

Protestuotojų išdalinto lapelio tekstas:

„Šiandien stovime čia norėdami išreikšti savo pyktį ir nusivylimą dėl visiško chaoso, kurį sukūrė kabinetas ir jo aplinka. Žmonės yra atskirti nuo visuomenės antikonstituciniu pagrindu, tiesiogiai pažeidžiant Europos sutartis, tokias kaip EVRM ir Niurnbergo kodeksas. Turime atlikti savo pilietinę pareigą ir atsistojame. Raginame visas įmones, klubus, profesines sąjungas ir kitas grupes daryti tą patį. Užteks!”
Verta paminėti, kad „DockersUnited“ jau anksčiau perspėjo vietos valdžią apie savo planus, tačiau niekas į juos rimtai nežiūrėjo.

JAPONIJA:
Japonijos vyriausybė neketina komentuoti pranešimo, apie JAV prašymą svarstyti galimybę parduoti dalį naftos iš nacionalinių strateginių rezervų, siekiant sumažinti energijos išteklių kainas, sakė ministrų kabineto generalinis sekretorius Hirokazu Matsuno.

RUSIJA:
Visi persirge koronaviruso infekcija turi būti paskiepyti nuo gripo, nes jie tapo nauja rizikos grupe. Tai pareiškė Rospotrebnadzor vadovė Anna Popova Valstybės Dūmos Sveikatos apsaugos komiteto posėdyje, praneša TASS.

VOKIETIJA:
A.Merkel dėl koronaviruso Vokietijoje: padėtis dramatiška, negaliu pasakyti kitaip. Ketvirtoji banga mūsų šaliai smogė visa jėga.

IRANAS:
Ateinančiais metais Teheranas ketina pastatyti keletą anglimi kūrenamų elektrinių, o tai siejama su dujų tiekimo šiluminėms elektrinėms apribojimais žiemos laikotarpiu, taip pat su poreikiu diversifikuoti elektrinėms skirtų žaliavų asortimentą.

PIETŲ KORĖJA:
Pietų Korėjos pareigūnas patvirtino, kad JAV paprašė Seulo išleisti į rinką dalį savo naftos strateginių atsargų. „Atidžiai nagrinėjame JAV prašymą, tačiau to negalime daryti vien dėl naftos kainų kilimo. Galime atlaisvinti naftos atsargas esant tiekimo disbalansui, bet ne reaguodami į naftos kainų kilimą “, – sakė pareigūnas.

JAV:
FDA paprašė federalinio teisėjo priversti visuomenę palaukti iki 2076 m., kad atskleistų visus duomenis ir informaciją, kuria ji rėmėsi licencijuodama Pfizer vakciną nuo Covid-19.

AUSTRALIJA:
Anglies paklausa išliks didelė dar mažiausiai du dešimtmečius, net jei šalys imsis dekarbonizavimo priemonių, teigia pagrindinė Australijos eksportuotoja „New Hope Corp.“.

RUSIJA:
Putinas Rusijos užsienio reikalų ministerijos kolegijos posėdyje:
– Rengiama nauja užsienio politikos koncepcijos versija, kuri bus gairės Užsienio reikalų ministerijai.
– Rusija ragina visas šalis suvienyti jėgas kovojant su COVID vienodais pagrindais.
– Putinas paragino PSO paspartinti vakcinų perkvalifikavimą, sutelkti dėmesį į masinę imunizaciją.
– Rusija vykdo visus įsipareigojimus kovojant su klimato kaita, diplomatija turi aktyviau priešintis ES ir JAV pastangoms vieniems diktuoti klimato darbotvarkę.
– Rusija ir toliau plėtos integraciją su Baltarusija.
– Su apgailestavimu tenka pripažinti, kad bendradarbiavimo su ES šalimis galimybės siaurėja.

INDIJA:
Indija atmetė JAV prašymą atlaisvinti dalį savo naftos iš strateginių atsargų ir parduoti pasaulinėje rinkoje tuo sumažinant rinkos kainas. Naftos ir gamtinių dujų ministras Hardeep Singh Puri pažymėjo, kad strateginės naftos atsargos niekada nebuvo skirtos tokiai situacijai. Strateginės naftos atsargos buvo sukurtos force majeure – stichinių nelaimių ar karo – atveju.

RUSIJA:
Rusų pritarimas Stalinui sumušė istorinį rekordą. Stalino vaidmenį istorijoje teigiamai vertina 70% rusų, rodo Levados centro apklausa. Tai visų atitinkamų tyrimų metų rekordas.

JAV:
Elonas Muskas per savaitę pardavė „Tesla“ akcijų už 8,8 mlrd. USD – skelbia „The Epoch Times“, kad galėtų sumokėti mokesčius. Socialinių tinklų vartotojams jis pažadėjo parduoti 10% savo kompanijos akcijų.

RUSIJA:
Lapkričio 17 d. Rusijos URM paskelbė Lavrovo susirašinėjimą su ES šalių užsienio reikalų ministrais „Normandijos formato“ kontekste. Tai buvo padaryta nes, kaip sakoma URM pranešime „pastaruoju metu yra iškreipiamas Rusijos vaidmuo ir pozicija sprendžiant Ukrainos vidaus konfliktą“. Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministerijos, Rusijos užsienio reikalų ministerijos susirašinėjimo „Normandijos formatu“ paskelbimą, pavadino diplomatinių taisyklių pažeidimu.

JAV:
JAV kongresmenai Steve’as Cohenas ir Joe Wilsonas pasiūlė nepripažinti Rusijos prezidento Vladimiro Putino valstybės vadovu, jei jis kandidatuos į naują kadenciją 2024 m. JAV Kongresui buvo pateiktas rezoliucijos projektas, kuriame teigiama, kad „bet koks prezidento Vladimiro Putino bandymas likti šiame poste pasibaigus dabartinei ir paskutinei kadencijai 2024 m. gegužės 7 d., turėtų reikšti, kad JAV to nepripažins. “

EUROPA:
Europos Sąjunga ketina suimti daugiau nei 1 400 žmonių už neteisėtą migrantų gabenimą, skelbia „EUobserver“, remdamasis nutekintu ES vidaus dokumentu. Jame nurodoma skirtingų šalių „geografija“ ir konkrečios veiklos sritys, susijusios su kontrabandininkais, ir tariamų suėmimų skaičiai.

UKRAINA:
15 „Artimųjų Rytų piliečių“ buvo išlaipinti iš Minsko važiavusio maršrutinio autobuso. Pasak Ukrainos valstybės sienos tarnybos spaudos centro, buvo nuspręsta jų nepraleisti ir grąžinti į Baltarusiją.

BALTARUSIJA:
Logistikos centre „Bremino“ dabar yra apie du tūkstančius migrantų. O jų stovyklos vietoje pasienyje – šiukšlės ir purvas. Tuo tarpu pabėgėliai vis bando prasiveržti per sieną. Lenkijos pasieniečiai praneša, kad praėjusią naktį sieną šturmavo dvi didelės grupės: vienoje buvo 500, o kitoje – 50 žmonių, jos „buvo agresyvios“.

JAV:
Keturi Rusijos, dyzelinu varomi tanklaiviai, plaukia JAV rytinės pakrantės link ir kitą savaitę turėtų atvykti į Niujorką ir Niu Heiveną, pranešė „Bloomberg“. Remiantis pasaulinius energijos prekybos srautus sekančios „Vortexa Ltd.“ duomenimis, šiais tanklaiviais iš viso gabenama 2 mln. barelių dyzelino – didžiausias kiekis nuo 2018 m.

JAV:
„The Economist“ straipsnio autorius apskaičiavo, kad pasaulio vyriausybės pandemijai išleido 17 trilijonų dolerių, įskaitant paskolas ir garantijas, iš viso 16% pasaulio BVP.

KINIJA:
Kinijos NT vystymo giganto Evergrande akcijos buvo pašalintos iš Hang seng Kinijos įmonių indekso. Labai blogas ženklas.

JAV:
Bendros Venesuelos ir užsienio partnerių įmonės „Pequiven“ gaminami naftos chemijos produktai į JAV atvyko nepaisant Vašingtono pastangų apriboti prekybą su šia šalimi, pranešė „Reuters“. Remiantis tanklaivių sekimo ir JAV muitinės duomenimis, Hiustono uostuose nuo spalio mėnesio buvo iškrautos mažiausiai dvi metanolio siuntos, kurių kiekis šiemet smarkiai išaugo. Šios siuntos yra naujos Venesuelos pastangos padidinti pajamas, nepaisant JAV sankcijų jos naftos pramonei, dėl kurių Venesuelos naftos eksportas sumažėjo iki žemiausio lygio per 77 metus.

JAV:
Bideno administracijos raginimas koordinuotai atlaisvinti naftos strateginius rezervus yra įspėjimas OPEC+, kad reikia siurbti daugiau naftos, kad būtų išspręstos didelės degalų kainos tokiose didžiosiose ekonomikose kaip JAV, Kinija ir kitose, rašo Reuters. Jau kelias savaites Baltieji rūmai ragino OPEC+ paspartinti gamybos augimą. Po to, kai prašymai buvo atmesti, Bideno administracija sugalvojo kitą planą – priversti Japoniją, Pietų Korėją, Kiniją ir Indiją pasidalinti strateginiais rezervais.

JAV:
Vien dėl COVID-19 pandemijos Jungtinėse Valstijose per pirmuosius pandemijos metus mirčių nuo narkotikų, įskaitant opiatus, perdozavimo atvejų padaugėjo 30% ir pasiekė 64 000 mirčių per metus.

BALTARUSIJA:
Sankcijos dar neįvestos, o „Belavia“ prarado jau devynis lėktuvus. Tai yra trečdalis jos parko. Lėktuvai buvo išsiųsti saugoti arba perduoti partneriams Kazachstane, Turkijoje ir Azerbaidžane.

GRAIKIJA:
Graikijos ministras pirmininkas Kyriakos Mitsotakis paskelbė, kad piliečiams, kurie nebuvo paskiepyti iki lapkričio 22 d., bus griežtai draudžiama lankytis:
– Bet kokios uždaros erdvės, Restoranai, Kino teatrai, Teatrai, Muziejai, Sporto salės, Viešosios įstaigos

PASAULIS:
Šiandien vyks ilgiausias Mėnulio užtemimas per pastaruosius 580 metų. Mėnulis bus Žemės šešėlyje ilgiausią laikotarpį nuo XV amžiaus. Dangaus reginys sutampa su pilnatimi, kurią indėnų gentys tradiciškai vadina „bebro mėnuliu“, ir turėtų būti matomos didžiojoje pasaulio dalyje, įskaitant Šiaurės Ameriką, JK ir Rusijos dalis. Beveik visiško užtemimo pikas truks 3 valandas 28 minutes, prasidės 9.02 GMT.

KINIJA:
Kinai kaip pašėlę perka maistą ir būtiniausias prekes. Prekybos centruose nusidriekia didžiulės eilės, žmonės iš lentynų šluoja viską, ką tik gali pasiekti, ir net pešasi dėl maisto. Daugelio produktų kainos pakilo į viršų. Palyginti su praėjusiu mėnesiu, jie šoktelėjo 50–70 proc.  Prieš kelias dienas šalies Prekybos ministerija patarė piliečiams apsirūpinti maistu ir būtiniausiomis prekėmis dėl artėjančio blogo oro, COVID-19 pandemijos ir besitesiančios energetikos krizės.

AUSTRIJA:
Austrija nuo pirmadienio įveda 20 dienų izoliaciją visiems gyventojams, o nuo 2022 m. vasario 1 d. vakcinacija nuo covid-19 tampa privaloma. Austrija pirma pasaulyje įveda visuotinę privalomąją vakcinaciją
Ir nuo pirmadienio skelbiamas „lokdaunas“, sakė kancleris Aleksandras Schallenbergas.

BRAZILIJA:
Amazonės atogrąžų miškų miškų naikinimas Brazilijoje per metus išaugo 22 procentais ir pasiekė aukščiausią lygį per 15 metų.

VOKIETIJA:
Vokietija įveda naujus apribojimus neskiepytiems žmonėms: dalyvavimas viešajame gyvenime bus ribojamas atsižvelgiant į „hospitalizacijos lygį“. Vokietijos vicekancleris Olafas Scholzas, kuris, kaip tikimasi, pakeis Merkel: „Norėdami išgyventi žiemą, pamatysime drastiškas priemones, kurių anksčiau nebuvo imtasi“.

JAV:
Naujos apklausos metu pritarimo J. Bidenui reitingas nukrito iki rekordiškai žemo lygio – 36 proc.

JAV:
Billo Gateso branduolinis startuolis pasirinko vietą pirmosios atominės elektrinės statybai. Billo Gateso „TerraPower“ pasirinko Kemererį Vajominge kaip vietą, kurioje bendrovė statys savo pirmąją atominę elektrinę. Statyba kainuos apie 4 milijardus dolerių, atominė elektrinė bus pastatyta iki 2028 m. ir bus perduota įmonei valdyti iš Berkshire Hathaway Energy holdingo, praneša CNBC.

EUROPA:
JAV traukiantis iš Europos verčia Rytų Europos valstybes ieškoti naujų partnerių. Lenkija svarsto galimybes pagerinti santykius su Turkija, laikydama tai atsvara Rusijai. Turkijai prisijungimas prie Intermarium projekto kartu su Lenkija yra svarbus, norint nutiesti „tiltą“ iš Azijos į Europą.

JK:
„Amazon UK“ nustoja priimti „Visa“ kredito korteles, kaltindama VISA „didele aptarnavimo kaina“.
Sprendimas įsigalios sausio 19 d., negalios „Visa“ debeto kortelėmis.

JAV:

Hillary Clinton išreiškė pasipiktinimą kriptovaliutomis, teigdama, kad jos galiausiai gali susilpninti ištisas šalis.
„Kita sritis, kuriai, tikiuosi, vyriausybės pradės skirti daugiau dėmesio, yra kriptovaliutų augimas, nes tai, kas atrodo kaip labai įdomus ir šiek tiek egzotiškas bandymas iškasti naujas monetas, kad jomis būtų prekiaujama, gali pakenkti valiutoms, sumenkinti jų vaidmenį. Dolerio kaip rezervinės valiutos destabilizavimas, padėties valstybėse destabilizavimas, galbūt pradedant nuo mažų, bet pereinant prie daug didesnių“, – sakė buvusi valstybės sekretorė.

JAV:
JAV prezidentas Joe Bidenas laikinai perduos savo įgaliojimus viceprezidentei Kamalai Harris dėl medicininės apžiūros, kuri bus atliekama taikant anesteziją, praneša „The Hill“, remdamasi Baltųjų rūmų spaudos sekretore Jen Psaki.

BALTARUSIJA:
Naujosios Baltarusijos Konstitucijos projektas bus parengtas viešam aptarimui iki gruodžio mėn. Anksčiau A. Lukašenka sakė, kad referendumas dėl naujosios Konstitucijos įvyks ne vėliau kaip 2022 metų vasarį.

KINIJA:
Kinija nerimauja dėl geležinkelio susisiekimo nutraukimo tarp Lenkijos ir Baltarusijos. Nuostoliai bus didžiuliai, o organizavimas alternatyvių maršrutų per Lietuvą ir Ukrainą užtruks ilgai“, – perspėja „Shaanxi Further Strategy Supply Chain Management Co“ vadovas Xu Yuanyuanas. Nuo sausio iki spalio 12 605 Kinijos-Europos prekiniai traukiniai pervežė apie 1,22 mln. standartinių krovinių konteinerių – daugiau nei per visus 2020 m. Per Baltarusiją ir Lenkiją eina 24 proc. Prekių geležinkeliais srauto.

PASAULIS:
Magnio kaina išaugo 36%, o iki metų pabaigos gali išaugti dar per pusę. Automobiliai vėl brangs. Dabar dėl magnio trūkumo. Ekspertai prognozuoja, kad kainos pirmiausia augs aukščiausios klasės automobilių gamybos sektoriuje.

JAV:
JAV atstovų rūmai patvirtino J. Bideno BUILD BACK BETTER projektą.
1,75 trilijono dolerių įstatymo projektas buvo pateiktas Senatui.
220 Atstovų rūmų narių balsavo UŽ.
213 Atstovų rūmų narių balsavo PRIEŠ

Parengė Linas Karpavičius

Reklama

Susiję straipsniai

Pagrindinė JAV darbininkų sąjunga atsisako remti Kamala Harris, jos nariai palaiko Trumpą

JAV 1,3 mln. narių turinti „Teamsters“ sąjunga pirmą kartą per pastaruosius dešimtmečius neremia demokratų kandidatės į prezidentus, nes...

Niekur nevedanti ekonomikos auginimo politika

Almantas Stankūnas Ar žinote kaip valstybė augina BVP? Kas valdantiesiems leidžia girtis rekordiniais BVP augimo tempais? Gal jie beveik...

Nauja pradžia – jubiliejinis 111-asis Senojo teatro sezonas

Neseniai Vilniaus senajame teatre įvyko naujojo teatro sezono atidarymo spaudos konferencija. Naująjį – jau 111-ąjį – sezoną Senasis...

„Kalbėkit rusiškai!“

Vytautas Sinica | Veidaknygė Sprendžiant iš kitų įrašų, tikrai liberalaus žmogaus įspūdžiai. Kaune jau aiškiai jaučiasi, kad kalbėti lietuviškai nebėra...