2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Nesibaigia kova dėl K.Škirpos

Vilniaus alėjai trumpam vėl grąžintas Kazio Škirpos vardas (nuotraukos) (2)

Pastarosiomis dienomis visuomenininkai ir Vilniaus valdžia kovoja dėl to, kaip turėtų būti pavadinta alėja, šalia Gedimino pilies kalno. Sausio 1-ąją grąžintas Kazio Škirpos alėjos pavadinimas greitai buvo pašalintas savivaldybės. Tačiau jau sausio 2 d. vakarą ant Trispalvės alėjos užrašo vėl buvo užklijuotas Kazio Škirpos alėjos pavadinimas. Savivaldybė jį nuėmė ir šį kartą. Tačiau visuomenininkai sako pasiduoti neketinantys, jei reikės – su savivaldybe jie kausis teismuose.
nuotr. 6 nuotr.
Sausio 2-ąją dar kartą grąžinto Kazio Škirpos alėjos pavadinimo jau kitą rytą neliko nė pėdsako. „Vakaro žinių“ skaitytojų, Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

„Tauta savo didvyrius žino“, – tokie užrašai puošė plakatus, kuriuos laikė patriotiškai nusiteikę žmonės, sausio 2-ąją susirinkę pagerbti pulkininko K.Škirpos atminimo ir ant Trispalvės alėjos lentelės vėl užklijavę K.Škirpos alėjos pavadinimą. Aktyvistai nešė trispalves, uždegė atminimo žvakes. Tiesa, jau sausio 3-osios rytą ties Neries ir Vilnelės santaka, prie Taikomosios dailės muziejaus vingiuojančioje alėjoje šio pagerbimo pėdsakų neliko. Kaip ir K.Škirpos alėjos lipduko ant lentelės.

Kaip „Vakaro žinioms“ sakė vienas iš K.Škirpos alėjos pavadinimo išsaugojimui pritariančių visuomenininkų, Sakalas Gorodeckis, labiausiai stebina savivaldybės veiksmai, daromi nesulaukus vykstančio teismo dėl alėjos pervadinimo sprendimo: „Tai yra teisminio bylinėjimosi objektas. Todėl keista, kad savivaldybė puola savo sprendimą įteisinti nesulaukusi teismo išaiškinimo. Gerai būtų, kad savivaldybė tai suvoktų, tuomet nereikėtų jokių veiksmų.“

S.Gorodeckis sako neabejojantis, kad K.Škirpos alėjos pavadinimas gali būti ir vėl užklijuotas ant dabartinio pavadinimo lentelės: „Kol tokių žmonių bus, Tautos istorija ir Lietuvos valstybė gyvuos. Sistemiškai bandoma diskredituoti tuos istorinius veikėjus, kurie yra Lietuvos tautos pasipriešinimo simboliai. Mums bandoma įpiršti tokį mūsų istorijos vertinimą, koks priimtinas kitoms valstybėms. Bet mes patys turime formuoti savo istorijos vertinimą. Jeigu to nėra, esame žlugę kaip valstybė.“

S.Gorodeckis neslepia, kad už kovas dėl Lietuvos istorijos ir pasipriešinimą valdžios sprendimams, patriotiškai nusiteikę aktyvistai ir patys sulaukia įvairių kaltinimų bei epitetų. „Man tai pažįstama. Tai tęsiasi jau kartomis. Lygiai taip pat buvo niekinami disidentai, kurie buvo laikomi kvaileliais. Taip siekiama sukelti sumaištį žmonių mintyse. Siekiama pasėti abejones. Nes, atsiradus abejonėms, nebus ryžto, jeigu kiltų situacija, kai reikia ginti valstybę. Tai yra vienas hibridinio karo epizodų. Liūdniausia, kad tame dalyvauja kai kurie Vilniaus miesto savivaldybės politikai“, – sako S.Gorodeckis.

Pasak jo, šiuo metu Vilniaus savivaldybė užsiima Lietuvos istorijos aiškinimu. Nors taip būti neturėtų: „Pati savivaldybė kažkada priėmė sprendimą suteikti alėjai K.Škirpos pavadinimą, atėjus kitiems žmonėms, kurie istorijos nežino, pavadinimas staiga keičiamas. Gal ir Lenino prospektą reikia sugrąžinti, nes Gediminas kažką nužudė steigdamas Vilnių? Savivaldybė tapo istorijos institutu. O kiek žymių Lietuvos vyrų savivaldybė pagerbė? Lietuvos savanorių pavardžių, išskyrus Juozapavičiaus, nėra tarp Vilniaus miesto gatvių pavadinimų. Ir ne tik. Yra eilė žmonių, kurie ignoruojami, trinami iš istorijos. Man tai kažką primena… Žinote, 1987 m. mums taip pat buvo aiškinama, kad esame vandalai, chuliganai, keliantys Trispalves. Bet istorija atsirinks, kas yra teisus.“

Po to, kai K.Škirpos alėjos pavadinimas buvo grąžintas pirmą kartą, Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą, nes tokį veiksmą vertina kaip vandalizmo aktą. Savivaldybės administracijos nuomone, tai yra savivaldžiavimas, o jį apibrėžia Baudžiamojo kodekso straipsniai. Savivaldybė įsitikinusi, kad alėjos pavadinimo grąžinimas yra Vilniaus miesto tarybos sprendimo nepaisymas, nes taryba apsprendžia gatvių pavadinimus, o ne kas nori.

Dalies visuomenės nepasitenkinimas dėl šios alėjos pavadinimo kilo po to, kai pernai liepos mėnesį Vilniaus miesto taryba pritarė idėjai iki tol šalia Vilnelės besidriekiančią alėją pervadinti iš Kazio Škirpos į Trispalvės. Alėja prie Gedimino kalno buvo pavadinta K.Škirpos vardu todėl, kad 1919 metais sausio 1-ąją kartu su kitais Lietuvos savanoriais Gedimino pilies bokšte K.Škirpa iškėlė Lietuvos trispalvę. Dabar apie tai rašoma po Trispalvės alėjos pavadinimu kabančioje atminimo lentoje.

Justina GAFUROVA

6 KOMENTARAI

  1. Nesuvokiama, kodėl Vilniaus savivaldybė taip nekenčia LIETUVOS PATRIOTO K. ŠKIRPOS? Ar todėl, kad Jo vadovaujamas LIETUVOS kariuomenės savanorių būrys pirmą kartą iškėlė LIETUVOS TRISPALVĘ Gedimino bokšte? Atrodo, lyg jie nepripažįsta LIETUVOS trispalvės – gal jie norėtų susigrąžinti sovietinę, nes gatvės pavadinimas Trispalvė nieko nesako apie Nepriklausomos LIETUVOS vėliavą – trijų spalvų vėliavų yra bet kokių spalvų???

    • Kazio Škirpos ir visų Lietuvos pokario pasipriešinimo kovotojų likę sovietų kolaborantai. Štai mūsų didvyriai ir padeda atpažinti labai gudriai „persidažiusių” sovietinių laikų veikėjų ir jų anūkų.

  2. Manau, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Taipogi yra pasakyta, kad Dievas iš bet kokio blogio gali padaryti GĖRĮ, o kartais net su neįtikėtinu efektu padaro gėrį. Matom, kad „užmigę” lietuvaičiai ima prabusti, ima priešintis. Jau ir žmonių atsiliepimuose visiškai kitokios gaidelės, Na, ar galima pykti ant šimašiuko, jei jis stengiasi šitokiu būdu pakelti liaudį kovai su sistema?

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Kodėl negalima tikėti istorija?

Šis tekstas yra VU TSPMI prof. Alvydo Jokubaičio paskaita skaityta Ateitininkų federacijos, Laisvos visuomenės instituto ir Krikščionių profsąjungos...

Daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus dėl lėšų neskyrimo saugomi nepalaidoti

Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi...

Richard Welch. Seksualinis švietimas – švietimas nukreiptas prieš gyvybę

Seksualinis švietimas, iš tikrųjų ugdantis klaidinga linkme, seksualinis mokymas ir propaganda yra vienas didžiausių moralinių ir dvasinių iššūkių,...

Kviečiama į paminėjimą: nekaltumą vertina ne komisijos ar istorikai, o tik teismas

2025 m sausio 12 d. Ukmergėje, Lėno miestelyje ir Lėno miške minimas žymiausias Vyčio apygardos partizanų mūšis su...