„Vakaro žinios“ neseniai rašė apie norvegę Silje Garmo, kuri pasiėmusi savo dukrą paliko Norvegiją, bėgdama nuo „Barnevernet“. Neseniai prieglobstį norvegei suteikė Lenkija – tai pirmas toks atvejis po Antrojo pasaulinio karo, kai Norvegijos piliečiui suteikiamas prieglobstis kitoje šalyje. Tai, regis, įžeidė Norvegiją, todėl šią savaitę šalies užsienio reikalų ministerija išplatino informaciją, jog jų šalyje veikiantis Lenkijos konsulas Slavomiras Kovalskis (Slawomir Kowalski) paprašytas palikti Norvegiją per 3 savaites.
Tokią informaciją žiniasklaidai pateikusi Norvegijos užsienio reikalų ministerija tikina, jog Lenkijos diplomatas nepageidaujamas šalyje dėl neva su diplomatija nesuderinamos konsulo veiklos. Norvegijos ir Lenkijos žiniasklaida ne kartą informavo apie tai, jog konsulas Slavomiras Kovalskis nepritaria Norvegijoje veikiančiai vaiko teisių apsaugos sistemai, turėdamas galimybę padeda lenkų šeimoms, susidūrusioms su „Barnevernet“.
Kaip informuoja Norvegijos laikraštis „Verdens Gang“ ir kita žiniasklaida, oficialiai konsulo išsiuntimo iš Norvegijos priežastis yra ta, kad jo veikla įvairiose konsulinėse bylose, įskaitant elgesį su valstybės pareigūnais, nesuderinama su jo, kaip diplomato, vaidmeniu. „Galime patvirtinti, jog Užsienio reikalų ministerija ragina Lenkiją atšaukti šį konsulą. Kai kurie šio asmens, kaip konsulo, veiksmai nėra suderinami su diplomato role“, – teigė Norvegijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Anė Havardsdater Lundė (Ane Haavardsdatter Lunde). Tačiau priduriama, kad ši situacija neturės įtakos geriems Norvegijos santykiams su Lenkija ir jos valdžios institucijomis.
Pasak Norvegijos krikščionių koalicijos svetainės, S.Kovalskis pranešimą apie būtinybę palikti Norvegiją gavo sausio 18 d. Išvykimui skirtos 3 savaitės. Šioje šalyje diplomatas konsulu dirbo pastaruosius 5 metus. 2016 metais S.Kovalskis Lenkijos užsienio reikalų ministerijos buvo išrinktas Metų konsulu už ,,adekvačius veiksmus ir profesionalų bendradarbiavimą“ su Norvegijos valdžia ,,bylose dėl nepilnamečių Lenkijos piliečių, esančių vietinės tarnybos globoje“.
Komentuodamas šią situaciją, Čekijos Europos Parlamento narys Tomas Zdechovskis (Tomáš Zdechovsky) sakė manantis, kad tai yra atlygis už prieglobsčio suteikimą Lenkijoje norvegei Silje Garmo. Norvegija, pasak T.Zdechovskio, tik patvirtino, kad nepriima jokios kritikos, susijusios su vaikų teisių apsaugos sistema šalyje. „Pirmą kartą problemų su Norvegija S.Kovalskis turėjo praėjusią vasarą, kai į posėdį buvo iškviesta Norvegijos ir Lenkijos šeima, o valdžios institucijos paėmė iš jos šešerių metų vaiką. Tada tėvai paprašė konsulo pagalbos, tačiau Norvegijos policija fiziškai neleido jam atvykti į susitikimą. Atsižvelgiant į tai, kad norvegai veikė pažeidžiant Vienos konvenciją dėl konsulinių santykių, tai sulaukė didelio neigiamo žiniasklaidos dėmesio ir kritikos iš Lenkijos politikų“, – apie mažai žinomą įvykį EP narys priminė savo oficialioje svetainėje. Jis įsitikinęs, kad neseniai Lenkijos suteiktas politinis prieglobstis S.Garmo buvo paskutinis lašas, privertęs Norvegiją žengti žingsnį dėl S.Kovalskio išprašymo iš šalies.
Žurnalistė, penkerius metus analizavusi Norvegijos vaiko teisių apsaugos sistemą Jolanta MIŠKINYTĖ:
– Norvegijos pusė neigia, kad Lenkijos konsulas S.Kovalskis iš šalies išprašomas dėl savo itin aktyvios pagalbos Lenkijos piliečių šeimoms, kurios nukentėjo nuo liūdnai pasaulyje pagarsėjusios vaiko teisių apsaugos tarnybos „Barnevernet“, tačiau pačioje Lenkijoje tuo neabejojama. Šis konsulas reikalavo gerbti tarptautines konvencijas, kuriose įtvirtintos vaikų teisės matytis su tėvais, bendrauti gimtąja kalba, taip pat bandė stabdyti lenkų vaikų paėmimus iš šeimos. Teigiama, jog egzistuoja vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip po vieno tokio Lenkijos piliečių atžalos paėmimo norvegų policija neįleido konsulo į „Barnevernet“ biurą, jis netgi buvęs apstumdytas.
Skaičiuojama, kad konsulas pagelbėjo pusantro šimto lenkų šeimų Norvegijoje.
Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius (Jacek Czaputowicz) pareiškė esąs patenkintas S.Kovalskio penkerių metų darbu Norvegijoje ir sieksiantis, kad jis liktų savo pareigose iki birželio mėnesio, kuomet baigiasi jo kadencija.
Šį diplomatinį incidentą taip pat pakomentavo ir Lenkijos premjeras Mateušas Moravieckis (Mateusz Morawiecki). Jo teigimu, atsitraukti neketinama, toliau bus kovojama dėl lenkų piliečių teisių, nes toks ir yra lenkų ambasadorių bei konsulų uždavinys.
Lenkija šalis verta pagarbos!
Kai pradėjau dirbti užsienyje,labai krito į akis lenkų vieningumas,tarpusavio palaikymas.Puiku,kad atsiranda tokių,kaip gerb.Konsulas,kurie nebijo padėti savo bėdos ištiktiems tautiečiams,ne taip,kaip mūsiškiai Pontijai pilotai
Saunuoliai LENKAI,kuo toliau tuo labiau pradedu gerbti sia tauta,gaila kad lietuva neseka ju pedomis….lietuviu politikai europos subinlaiziai…