„Respublikos“ savaitės akiratyje – vilnietės pedagogės „performansas“ prie skulptoriaus Andriaus Labašausko „Laisvės kalvos“ maketo. Vilniaus miesto savivaldybės pastatyto Lukiškių aikštėje.
Praėjusį sekmadienį, apie 14 val., vaizdo kamera sostinės Lukiškių aikštėje užfiksavo, kaip šviesiaplaukė moteris prieina prie „Laisvės kalvos“ maketo ir kliūsteli ant jo raudonus dažus. Kas ji? Gana greitai buvo nustatyta „dažytojos“ asmenybė. Ja pasirodė esanti Vilniaus „Juventos“ gimnazijos lituanistė, mokytoja metodininkė Astra Genovaitė Astrauskaitė.
Lietus jau seniai nuplovė vandeninius dažus. Incidentas teisiniu požiūriu beveik niekinis. Visuomenės rimtis bent Lukiškių aikštėje sutrikdyta nebuvo. Socialiniuose tinkluose visuomenė kasdien sutrinka ir dėl gražių kačiukų. Ar apsižodžiuoja dėl klimato atšilimo. Bet ko siekė Vilniaus miestos galvos, atbogindamos į Lukiškių aikštę maketą? Sužinoti, ką žmonės galvoja apie tokį paminklą? Tokiu atveju, vilnietė pedagogė tik originaliau, dažais paaiškino, ką ji asmeniškai galvoja. Liberalui Remigijui Šimašiui tokia laisva, baimių nekaustoma pedagogės saviraiška turėtų itin patikti. O Kultūros ministerijai ir Šiuolaikiniam meno centrui (ŠMC), skyrusiems „Laisvės kalvai“ pirmąją vietą, – taip pat.
Eilinė R.Šimašiaus provokacija?
Juk puiku, kai pačiame sostinės centre vilniečiai rengia performansus. Chuliganai ar grafitininkai darbuojasi naktį, toliau nuo vaizdo kamerų. O čia – akivaizdus meniškas apsireiškimas. Vidury dienos. Šuniukai kilnoja koją prie vamzdžio, tai galima pakelti ir ranką prie bunkerio.
Bet kodėl savivaldybei parūpo, ką žmonės apie „Laisvės kalvą“ galvoja? Juk ir taip žino, kad dalis piliečių norėjo šitoje vietoje matyti Vytį. Nes bunkeris jiems baugus. Simbolizuoja ne laisvę, bet baimę. O kita dalis piliečių nenorėjo matyti Vyčio. Vietoj jo norėjo bunkerio. Į kurį, matyt, sulįstų per avariją Astravo atominėje. Viena aišku, jog sostinės savivaldybė pastatė maketą ne todėl, kad kažką naujo sužinotų. Juk „Laisvės kalvos“ maketą dar pernai iš A.Labašausko nusipirko už 32 tūkst. eurų. Tad dabar Lukiškių aikštėje maketo detales pastatė tik todėl, kad ir toliau susiskaldžiusią visuomenę provokuotų. Šit ir turi rezultatą.
Vilniaus mero elgsena kuo toliau, tuo labiau stebina. Turbūt itin nudžiugtų, jei Vyčio norėtojai, kaip paskutiniai Europos pagonys barbarai, imtų maketą kandžioti, spardyti, deginti, aprašinėti necenzūriniais žodžiais. Daužyti kūjais. Šią barbarizmo orgiją fiksuojant vaizdo kameroms. Ir liberalui globalistui merui piktdžiugiškai kikenant, kad „tamsybininkai“ atsiskleidė visu gražumu. O Lietuvai priešiška žiniasklaida turėtų progos pranešti, jog lietuviai taip nekentė pokario partizanų, kad net į jų bunkerių maketus iki šiol žiūrėti negali. Ir prisiminę, kaip gera buvo gyventi Sovietų Sąjungoje, teplioja bunkerį raudonos SSRS vėliavos spalva. Tačiau taip neatsitiko. Jokio masiškumo. Maketas išprovokavo tik vieną itin jautrią lituanistę.
Graudus pamąstymas prieš Mokytojų dieną
A.G.Astrauskaitė anksčiau dalyvavo visuomenės protestuose, kai Vilniaus savivaldybė nuėmė atminimo lentą, skirtą Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai. Mokytoja taip pat norėjo, kad Lukiškių aikštėje stovėtų Vyčio skulptūra. Bet gal šioje sostinės aikštėje dar ankstoka ką nors statyti? Nes dalis visuomenės vis vien tampa nelaiminga. Pilstosi miltais, dažais. Panašiai kaip Vakaruose gyvūnus gelbėjantys aktyvistai apipurškia dažais natūralius kailinius. O jei būtume turtingesni, apmėtytume savo „priešus“ kreminiais tortais? Juk Vakaruose irgi taip pasitaiko. Oponentai sakys – ar dera oriai pedagogei taip elgtis? Kas bus, jei kuo nors nepatenkinti mokiniai ims dažais laistyti mokytojus ar kabinetų sienas? Ką padarysi, laikai keičiasi. Guašas visiems prieinamas. Marija Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana ar Meilė Lukšienė nelaipiotų į ministeriją pro langą. O dabartiniai pedagogai lipa.
Visuomenės gydytojas ar šundaktaris?
Medikai kartais specialiai suaktyvina ligos eigą, kad pacientas greičiau pasveiktų. Kad liga netaptų lėtine, sužadina jos ūmiąją fazę. Gal R.Šimašius mano, kad provokuojama visuomenė greičiau išsipilstys dažais, padirbės prieš statulas, memorialines lentas su kūjais ir …pasveiks? Bet nuo ko? Nuo istorijos? Nuo atminties? Kad ji atsimintų tik paskutinį rankinių mados klyktelėjimą? Gal R.Šimašius naivokai tikisi naujos kokybės Vilniaus? Kad žmonės, kurių tautybė – vilnietis, taps pūkuotais, džiaugsmingais, paviršutiniškai krizenančiais žmogeliukiais? Naiviais, kaip jaunieji „chunveibinai“, Kinijoje vykdę kultūrinę revoliuciją.
O gal sostinės meras tikisi, jog kada nors istorikai rašys, jog R.Šimašiaus laikais vėl atgijo, suklestėjo daugiaukultūris, daugiatautis Vilnius. Kuriame visi draugiškai ir pagarbiai sugyveno. Visiems užteko ir kasdienės duonos, ir vietos. Taip, tai būtų labai gražu. Tačiau kodėl Vilniaus meras pats užsispyręs provokuoja tik Vilniuje gyvenančius lietuvius? Ne rusus, ne lenkus, ne totorius, ne gudus, ne žydus, ne vokiečius, ne turkus, bet būtent lietuvius? Laikinoji, istorijos požiūriu, visiškai vienadienė sostinės galva užsimojo lietuvius perauklėti? Kad taptume tik uodegas vizginančiais šunyčiais? Šiuolaikinio meno požiūriu, R.Šimašius pats tampa performansu, sėdinčiu makete „Savivaldybės remontas už 300 tūkst. eurų“. Jaučiate potekstę? Valdžios patalpų remontas įkainotas vos ne dešimt kartų daugiau nei „Laisvės kalvos“ maketas! Štai kokie „menai“ iš tikrųjų R.Šimašiaus komandai rūpi. Ir apsieina be ŠMC konsultacijų.
Paprastai savo reprezentacija labiausiai rūpinasi tie, kurie tai vietai mažiausia tinka. Slapčia tai jaučia. Tik nuo kitų slepia. Todėl ypač reprezentuoja ne save, bet tik savo vietą. Dailų kabinetą. O Vilniaus savivaldybės atveju, ypač 20-ojo aukšto balkoną. Na, tiesiog performansas „Balkono pagarbinimas“!
Ką visa tai – dažai, maketai, bunkeriai, vamzdžiai, bačkos, skulptūros-molekulės – pasako? Kad politika ir visuomeniniai reiškiniai išsigimsta. Tampame savotiškais, vis labiau agresyvėjančiais performansais. Teatrališkais trumpalaikiais veiksmais, atliekamais žiūrovų akivaizdoje. Tampame tik išorinėmis išraiškomis. Atbukusiomis tikro gyvenimo imitacijomis. Kai vieni bruka mums vamzdžius, bunkerius, skulptūras-molekules, vienintelius teisingus vertinimus, mąstymus. Ir primygtinai reikalauja – nesispyriok. Aklai tikėk. O kiti apsimeta, kad jiems dėl to nė kiek neskauda. Vaizduodami performansą „O man viskas skanu“. Išskyrus lituanistę A.G.Astrauskaitę. Ir kiek dabar liberalams tyro džiaugsmo! Kad viena moteris neatlaikė.