Svenas R. Larsonas
Donaldas Trumpas de facto užsitikrino respublikonų prezidento nominaciją lapkritį vyksiančiuose rinkimuose. Jis tai padarė susidūręs su atviru politinių priešininkų priešiškumu. Didžioji dalis šio priešiškumo buvo sutelkta į sausio 6 d. Kongreso komiteto ataskaitą, kurioje neva buvo rasta įrodymų, kad D. Trumpas po 2020 m. rinkimų kurstė sukilimą.
Pradedant šiuo komitetu ir baigiant vis absurdiškesnėmis teisminėmis bylomis prieš buvusį prezidentą, politinis isteblišmentas darė viską, ką galėjo – arba drįso – kad neleistų Trumpui grįžti į prezidento postą.
Prieš respublikonų pirminius rinkimus jie pradėjo koordinuotą, neokonų inicijuotą kampaniją, kad iškeltų kandidatą, kuris niekada nebūtų Trumpas. Tuo tarpu žiniasklaidos šmeižto mašina džiugino akivaizdžiai koordinuotomis teisinėmis bylomis prieš Trumpą Niujorke, Vašingtone, Floridoje ir Džordžijoje. Nesiruošiu garbinti jų šmeižto prieš D. Trumpą jokiais pavyzdžiais, pakanka pasakyti, kad nuo 2016 m., kai tai prasidėjo, jie sau diskredituoti turėjo gerus aštuonerius metus.
Kad būtų aišku, nesu D. Trumpo gerbėjas. Pastaruosius porą metų jis viešai kalbėjo apie tai, kaip nuo 2020 m. lapkričio mėn. jis buvo skriaudžiamas. Jis gali būti teisus, o gali ir nebūti; man kelia nerimą tai, kad būdamas prezidentu jis ir toliau žvelgs per galinio vaizdo veidrodėlį, užuot žiūrėjęs į kelią, vedantį Ameriką į ateitį. Nerimavau, kad jį užvaldys noras atsilyginti tiems, kurie jam darė bloga.
Iš dalies dėl šios priežasties respublikonų pirminiuose rinkimuose palaikiau kitą kandidatą.
Vis dėlto yra sunku kaltinti Trumpą, kad jis nori atsakyti į tai, ką gavo. Kuo daugiau stebime politinę mašiną, kuri stengiasi sutrukdyti jam laimėti lapkritį, tuo daugiau klausimų kyla apie tuos, kurie tą mašiną vairuoja.
Ypač į galvą ateina viena pavardė: Respublikonų perbėgėlė Liza Čeinė (Liz Cheney).
Sausio 6-osios komitetas, kuriam ji pirmininkavo kartu su kongresmenu Bennie Johnsonu, Misisipės demokratu, buvo oficialiai įsteigtas siekiant ištirti 2021 m. sausio 6 d. minios žmonių įsiveržimą į Kapitolijų. Ji ketino tirti D. Trumpo vaidmenį tame įsiveržime.
Bent jau tokia buvo oficiali versija. Iš tikrųjų komiteto tikslas buvo apkaltinti D. Trumpą kaip maištininką, mėginusį smurtu panaikinti teisėtus rinkimus. Tai neleistų jam kandidatuoti antrai prezidento kadencijai.
Iš pradžių atrodė, kad Liz Cheney komitetas darbavosi būtent šiuo tikslu. Ji pateikė galutinę ataskaitą, kurioje smerkė D. Trumpą ir užtikrintai skelbė, jog esama nenuginčijamų įrodymų apie mėginimą surengti sukilimą. Dėl to D. Trumpui turėtų būti atimta teisė dar kartą eiti prezidento pareigas.
Labiau nei bet kuris J6 komiteto narių, Liz Cheney skleidė šias mintis. Ji netgi parašė apie tai knygą – tokią užtikrintą, kad ja buvo lengva patikėti.
Tačiau J6 vagono ratai ėmė byrėti. 2022 m. respublikonai susigrąžino daugumą Atstovų Rūmuose ir pradėjo tirti Cheney-Johnsono komiteto veiklą. Kaip aiškinau prieš metus (paryškinta papildomai): dvejus metus viešas pasakojimas apie 2021 m. sausio 6 d. įvykius JAV Kapitolijuje sukosi apie žodį „sukilimas”. Mums buvo sakoma, kad pamišusi minia, skatinama buvusio prezidento Donaldo Trumpo, mėgino čia, Amerikoje nuversti demokratiškiausią valdžios sistemą. Ši oficialioji istorija dabar mirusi.
Tuometinio Atstovų Rūmų pirmininko Kevino McCarthy iniciatyva visuomenei buvo paviešinta iš viso 41 000 valandų trukmės vaizdo stebėjimo iš Kapitolijaus kalvos 2021 m. sausio 6 d. vaizdo įrašų. Šią medžiagą J6 komitetas buvo nuslėpęs – tik dėl vienos priežasties: ji įtikinamai parodė, kad jokio sukilimo nebuvo.
Kapitolijaus kalvoje buvo įsibrovėlių, užfiksuota keletas vagysčių ir keli pavieniai vandalizmo atvejai, tačiau sukilimo nebuvo. Dauguma į Kapitolijų įžengusių žmonių vaikščiojo kaip smalsūs turistai, apimti baimės, kad atsidūrė taip arti valdžios institucijos, kurią iš esmės gerbė ir net laikėsi jos atžvilgiu pagarbiai.
Nuo to laiko Atstovų Rūmų priežiūros komitetas, tiriantis, kaip J6 komitetas vykdė savo darbą, rado daugiau tariamai nuslėptų ir net sunaikintų įrodymų atvejų. Rugpjūčio mėnesį Breitbart pranešė:
Sausio 6 d. Komitetas nepaisė naujojo Atstovų Rūmų pirmininko Kevino McCarthy (R-CA) reikalavimo [2022 m.] išsaugoti visus savo įrašus, įrodymus ir stenogramas ir sunaikino didžiąją dalį to, ką surinko per daugiau nei metus trukusį tyrimą.
Dokumentų naikinimo mastas, matyt, pasiekė tokį lygį, kad, kaip teigiama Breitbart kovo 14 d. pranešime, Atstovų Rūmų priežiūros komiteto pirmininkas respublikonas Baris Loudermilkas (Barry Loudermilk, R-GA) trečiadienį pareiškė, kad gali perduoti Sausio 6 d. komiteto narius Teisingumo departamentui dėl baudžiamojo persekiojimo už dokumentų slėpimą ir naikinimą.
Visiškai nėra jokios tikimybės, kad prezidento J. Bideno vadovaujamas Teisingumo departamentas imsis tokio persekiojimo. Tačiau, jei įrodymai bus tokie kaltinantys, kaip užsimena Loudermilk, ir jei lapkričio mėn. rinkimus laimės Trumpas, baudžiamojo persekiojimo tikimybė yra maždaug 100 %. Jei taip atsitiktų, abu J6 komiteto pirmininkai netrukus atsidurtų kitoje stalo pusėje.
Tai būtų ypač problemiška Lizai Čeinei, kuri pasirodo kaip voras painiame, bjauriai supintame tinkle siekiant nuversti Trampą.
L. Cheney ne tik buvo viena iš J6 komiteto pirmininkių, bet, panašu, derino savo darbą komitete su Fani Willis, prokurore, kuri siekia, kad Donaldas Trumpas būtų nuteistas už mėginimą pagrobti 2020 m. rinkimus.
Techniškai Willis yra Fultono apygardos (Džordžijos valstija) apygardos prokurorė, todėl jos baudžiamojo persekiojimo jurisdikcija apima tik šią apygardą. Tačiau iš tikrųjų ji pateikė 35 kaltinimus D. Trumpui ir 18 „sąmokslininkų”, vienas iš jų – buvęs Niujorko meras Rudy Giuliani. Willis, be kita ko, teigia, kad Trumpas mėgino įkalbėti aukštus Džordžijos valstijos pareigūnus surasti būdą, kaip 2020 m. rinkimų rezultatus Džordžijoje pakeisti Bideno naudai.
Atsižvelgdamas į Fani Willis kaltinimų D. Trumpui et consortes orumą – kaltinimų, kurie dar turi būti įrodyti, – apygardos prokuroras faktiškai iškėlė jos bylą prieš D. Trumpą į nacionalinį lygmenį. Fani Willis nelaimei, tai atkreipė dėmesį ir į ją pačią. Dabar ji pati tapo teisinių kaltinimų taikiniu: paaiškėjo, kad ji turėjo romaną su kitu prokuroru, kurį vėliau pasamdė dirbti savo prieš Trumpą nukreiptoje komandoje.
Dėl šio nederamo elgesio teisėjas, nagrinėjantis bylą prieš D. Trumpą, nurodė D. Willis arba atleisti savo buvusį meilužį, arba pačiai pasitraukti iš bylos. Ji pasirinko pirmąjį variantą.
Pasak leidinio „The Gateway Pundit”, kuris išsamiai išnagrinėjo Atstovų Rūmų priežiūros komiteto kovo 11 d. „pirminių išvadų” ataskaitą, Fani Willis artimai bendravo su Liz Cheney. The Pundit aiškina, kad yra įrodymų, jog F. Willis „susitiko” su J6 komitetu ir „dalyvavo daugybėje pokalbių su juo”.
[Sausio 6 d.] Atskirojo komiteto ketinimai pasidalyti liudytojų apklausų vaizdo įrašais su „Willis”, bet ne su šiuo [Priežiūros] pakomitečiu, kelia ypatingą susirūpinimą. Pakomitetis pradėjo tyrimą dėl „Willis” ir [sausio 6 d.] Atrankos komiteto veiksmų koordinavimo masto ir yra pasiryžęs rasti atsakymus į šiuos klausimus.
Dabar Williso ir Cheney komiteto sąmokslą tiria Atstovų Rūmai.
Trumpai tariant, J6 komiteto vežimo ratai jau nudarda. Stebėti, kaip tai vyksta, yra nevienareikšmiška patirtis: iš vienos pusės, komiteto nariai, o ypač Liz Cheney, turėtų patirti pasekmes už savo pastangas apkaltinti D. Trumpą maištininku ir kartu nuslėpti išteisinančius įrodymus, kita vertus, tiesiog skaudu stebėti, kaip J6 nariai, taip pat kelių valstijų prokurorai ir jų sąjungininkai žiniasklaidoje iškelia save virš funkcijų konstitucinės valdžios, kurią jie teigia saugantys.
Paskutinis punktas labai svarbus. Dabar, kai žinome, kad J6 komitetas slapta susitarė su Fani Willis dėl jos bylos prieš Trumpą Džordžijoje, būtų beveik nusikalstamai naivu nedaryti prielaidos, kad jo nariai taip pat slapta susitarė su Niujorko valstijos generaline prokurore Letitia James dėl bylos prieš Trumpą dėl tariamai neteisingai nurodytos nekilnojamojo turto vertės kredito paraiškose.
Kadangi nė vienas bankas, su kuriuo Trumpas turėjo verslo reikalų, nesiskundė dėl šios nekilnojamojo turto vertės, akivaizdu, kad ši byla yra politiškai motyvuota.
Taip pat turėtume daryti prielaidą, kad J6 komitetas derino veiksmus su Floridos prokurorais, kurie apkaltino D. Trumpą netinkamu įslaptintų dokumentų tvarkymu. Taip pat iš esmės galima teigti, kad komitetas palaikė glaudžius ryšius su specialiuoju patarėju Džeku Smitu (Jack Smith), kuris Vašingtono teisme mėgina pasiekti, kad Donaldas Trampas būtų nuteistas už maištą. Jo byla iš esmės yra tiesioginis komiteto darbo tęsinys.
Aiškėjant vis daugiau įrodymų, aiškėja tikrasis Sausio 6-osios komiteto tikslas: jis tarnavo kaip centras politiškai motyvuotos teisinės veiklos tinkle, kuriuo siekiama nuversti D. Trumpą. Atrodo, kad komitetas, kuriam vadovavo Liz Cheney, aktyviai ir sistemingai slopino išteisinančius įrodymus. Jis taip pat bandė nuslėpti savo bendradarbiavimą vienoje iš teisinių bylų prieš D. Trumpą.
Su kiekviena nauja į paviršių iškilusia informacija J6 komitetas praranda vis daugiau sąžiningumo. Argumentas, kad Liz Cheney ir jos kolegos komitete nešališkai atlieka deramą tyrimą, jau prarado pagreitį. Vietoje to kyla įtarimai, kad L. Cheney ir jos komiteto nariai vienaip ar kitaip derina savo darbą su Niujorko, Vašingtono, Džordžijos ir Floridos prokurorais.
Kokiu tikslu? Kad nuverstų Trumpą. Bet kodėl Liz Čenei taip atkakliai siekia tai padaryti?
Dėl meilės Dievui ir šaliai?
Atsakymas į šį klausimą slypi besiformuojančiame paveiksle, kuriame matome nešvarų politinės galios mašinos mėginimą panaudoti ir piktnaudžiauti valdžios institucijomis prieš kandidatą į prezidentus.
Turėtume būti atsargūs ir neskubėti daryti išvadų, t. y. nepasiduoti tai pačiai pagundai, kaip tai padarė Liz Čenei (Liz Cheney). Turėtume vengti nepagrįstų išvadų, grindžiamų nepakankamais įrodymais.
Kartu vaizdas, kurį jau turime apie L. Cheney darbą J6 komitete, yra pakankamai kaltinantis, todėl moralinių įrodymų našta dabar gula ant jos pečių.
Iki kovo 11 d. Atstovų Rūmų priežiūros komiteto ataskaitos D. Čenei vis dar galėjo patikimai tvirtinti, kad jos komitetas iš esmės deramai atliko darbą. Bet dabar, kai turima priešingų įrodymų, moralinė nuostata pasikeitė. Dabar D. Cheney turi įrodyti, kad jos etinis kompasas jai dirbant J6 komitete, rodė teisingą kryptį.
Jei ji to nesugebės padaryti, galime pagrįstai manyti, kad J6 komitete ji neturėjo jokių kitų ambicijų, o tik siekė pasinaudoti juo kaip atspirties tašku savo prezidentinėms ambicijoms.
D. Cheney ne kartą yra užsiminęs apie kampaniją, tačiau niekada oficialiai apie tai nepranešė. Ji vis dar turi laiko tai padaryti, tačiau tas laikas bėga. Tuo tarpu teisinės bylos prieš D. Trumpą susidūrė su kliūtimis, ir šiuo metu yra perspektyva, kad D. Trumpas gali arba paneigti kaltinimus, arba būdamas išrinktas prezidentu, jei bus pripažintas kaltu, suteikti sau malonę.
Teisės mokslininkai nesutaria dėl to, ar įstatymai jam leistų tai padaryti. Jei jis tai mėgintų padaryti, D. Trumpas pradėtų precendento neturinčią konstitucinę bylą teismuose. Tačiau tai nekeistų fakto, kad iš J6 komiteto išsiveržusi mašina, kuria siekiama užkirsti kelią Trampo sugrįžimui į Baltuosius rūmus, vis labiau panašėja į Liz Čeini (Liz Cheney) bandymą nutiesti kelią savo pačios kandidatavimui į prezidentus. Tokios išvados nesiryžtu daryti: Liz Cheney, kurią pažinojau daugiau nei prieš dešimtmetį, kai ji pirmą kartą įsitraukė į politiką, buvo atviras, sąžiningas ir etiškas žmogus.
Kartu atsižvelgiant į tai, kas jau atskleista apie J6 komitetą ir teismo bylas prieš Trumpą, Liz Cheney moralinio kredito balas sparčiai krenta.
Kiek dar gali užtrukti, kol ji diskredituos save kaip nevyksią, nuo valdžios priklausomą politikę?
Daktaras Svenas R. Larsonas yra „European Conservative” ekonomikos apžvalgininkas, reguliariai skelbiantis Europos ir Amerikos ekonomikos analizes. Jis yra dirbęs ekonomistu analitiniuose centruose ir politinių kampanijų patarėju.
europeanconservative.com
qnppfx