Jei nors truputį domitės mokslo eksperimentais, tikriausiai esate girdėję apie Milgramo eksperimentą. Paaiškėjo, kad originaliojo eksperimento rezultatai puikiausiai pasitvirtina ir dabar – 90 procentų naujojo tyrimo dalyvių pakluso autoritetui liepusiam „elektra nukrėsti“ nekaltą žmogų.
„Praėjus pusei amžiaus po Milgramo atlikto paklusnumo autoritetui tyrimo, stulbinamai daug subjektų vis dar linkę nukrėsti elektra bejėgį asmenį“, – rašo tyrėjų komanda.
Šis itin kontraversiškas bandymas, kurį pačioje praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pradžioje (pirmą kartą jis aprašytas 1963 metais – Tiesos.lt past.) atliko Jeilio universiteto psichologas Stenlis Milgramas, rėmėsi nacių pavaldinių elgesiu. Milgramas norėjo išsiaiškinti, ar jie buvo iš tiesų blogi, ar tiesiog linkę paklusti aukštesnio rango lyderių įsakymams.
Tikrinant šią teoriją, stebėtojas, vaidinantis autoritetingą mokslininką, stovi kambaryje su dalyviu, kuris sėdi prieš mygtukus ir mikrofoną. Tada dalyvio prašoma užduoti asmeniui, „mokiniui“, kurio atsakymus girdi jis ir girdi per mikrofoną, klausimų seriją.
Išgirdęs klaidingą atsakymą, dalyvis turi paspausti pirmą mygtuką, siunčiantį mokiniui silpną elektros šoką – šis krūpteli nuo skausmo. Eksperimentas tęsiasi: dalyvis užduoda daugiau klausimų, ir, kaskart mokiniui pateikus neteisingą atsakymą, šiam siunčiamas vis stipresnis elektros šokas.
Britų iliuzionisto Derreno Browno prieš keletą metų atliktas Milgramo eksperimentas:
Tačiau elektra atsakinėjančiųjų iš tiesų nekrečia. Jie yra tyrėjų padėjėjai, dalyvaujantys eksperimente, ir tyčia į tam tikrus klausimus pateikiantys klaidingus atsakymus, kad dalyvis turėtų juos „nukrėsti“ vis stipriau. Kad viskas atrodytų realiau, dalyvis dažniausiai paveikiamas labai silpna elektros srove.
Šio eksperimento tikslas – pažiūrėti, kiek laiko dalyvis tęs eksperimentą, kol vis dėlto ryšis atsisakyti jame dalyvauti. Kai kurie kvestionuoja tai, ką jie daro, arba reiškia protestą stebinčiam „mokslininkui“, kuris liepia jiems tęsti bandymą.
Turbūt manote, kad dauguma žmonių bandymą nutraukė gana anksti? Tačiau per bandymą dauguma dalyvių tęsė jį iki galo.
Taigi, visiškai normalūs žmonės pasirengę daryti siaubingus dalykus tik todėl, kad aukštesnio rango asmuo jiems liepia tai.
Šis naujas tyrimas, publikuotas „Social Psychological and Personality Science“ žurnale, buvo atliktas Lenkijoje 2015 metais, ir tai buvo pirmasis Rytų Europoje atliktas Milgramo eksperimentas. Tai, kad 90 procentų dalyvių atliko bandymą iki galo, žinoma, kelia nerimą, bet verta paminėti, kad bandymas buvo atliekamas tik su 80 žmonių – tikrai nedidele žmonių imtimi.
Vėl populiarėjant autoritarizmui, šis eksperimentas tikrai aktualus. Ar dabar žmonės blogus dalykus atliktų veikiami stiprios politinės įtakos? Naujasis tyrimas rodo, kad veikiausiai atliktų.
Reikia pabrėžti dar vieną dalyką. Lenkijos SWPS socialinių ir humanitarinių mokslų universitetas išsiaiškino, kad „atsisakančių vykdyti eksperimentatoriaus komandas skaičius buvo tris kartus didesnis, kai [mokinys] buvo moteris.“
Pagal Robin Andrews
iflscience.com
Parengė Technologijos.lt