2024-11-30, Šeštadienis

Paramą Ukrainai norėtų apriboti tik mažuma

Algis Avižienis, politikos apžvalgininkas, buvęs ilgametis JAV valstybės departamento diplomatas

Jeigu ir buvo manančių, kad po rinkimų Amerikos parama Ukrainai susilpnės, tai dabar jau galima sakyti, kad tokie nuogąstavimai nepasitvirtins. Pirminiai rezultatai rodo, kad respublikonų pergalė nebus tokia žymi, kokios jie tikėjosi. Atrodo, kad respublikonai Atstovų rūmuose vis dėlto turės daugumą, tačiau jie tikėjosi pasiekti daugumą ir Senate.

Tokia galimybė, bet daug mažesnė, vis dar išlieka, reikia palaukti galutinių rinkimų rezultatų. Jeigu jiems pavyktų užsitikrinti daugumą ir Senate, tai tokiu atveju respublikonai galėtų blokuoti prezidento J.Bideno politiką.

Tačiau respublikonų partija nėra vienalytė. Jei dalis jų ir norėtų apriboti paramą Ukrainai, tai visgi ta dalis – dar ne dauguma, geriausiu atveju – tik ketvirtadalis.

O respublikonų viršūnė Senate pasisako už dabartinį kursą Ukrainos atžvilgiu.

Taip, respublikonų lyderis Kongrese K.McCarthy pasisako už paramos Ukrainai ribojimą, bet tai dar nereiškia, kad tą paramą reikėtų sustabdyti. Gali būti susitarta, kad Amerikos parama būtų labiau kontroliuojama, kad ji galbūt nebūtų išvagiama. Vis dėlto sakyčiau, kad politikos koregavimo Ukrainos atžvilgiu po Kongreso rinkimų gal ir būtų galima tikėtis.

Jau dabar signalizuojama, kad ukrainiečiai galbūt galėtų parodyti daugiau lankstumo dėl derybų su Rusija, apie tai kalbėjo Kijeve apsilankęs prezidento J.Bideno patarėjas nacionalinio saugumo klausimais J.Sullivanas. Bet jis vėliau paaiškino turėjęs mintyje kai kurių Europos šalių vadovų nuomonę, jog Ukraina atrodo mažiau linkusi derėtis, nors Rusija jau skelbia, kad yra tam pasiruošusi.

Tam, kad būtų išlaikyta vakariečių stovyklos vienybė, norima, kad ukrainiečiai bent jau parodytų esantys lankstūs. Gali būti, kad Baltieji rūmai bus linkę greičiau derėtis, bet nemanyčiau, kad tai būtų radikalūs pokyčiai. Labai daug kas priklausys nuo įvykių kovos lauke, kartais jie lemia politinius sprendimus.

Taigi, apibendrinant galima pasakyti, kad respublikonai nepasiekė tokios pergalės, kokios norėjo ir kokios galbūt kai kas baiminosi. Nors jie ir gali įgyti daugumą Atstovų rūmuose ir Senate, vis dėlto tik mažuma jų pasisako už žymų paramos Ukrainai sumažinimą. Didesnioji dalis mano kitaip.

Kalbėjosi Arvydas Praninskas

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis dešimtoji (lapkričio 29) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Į Tėvynę sugrįžo 502 nukautų ukrainiečių karių kūnai. Ilsėkitės ramybėje. Ukrainos pajėgos surengė smūgius rusijoje ir...

Linas Karpavičius. Tik kompromisas, prakeiktas mažas kompromisas

Jau senai pastebiu, kad viešai stengiamasi vengti mūsų abėcėlės raidžių, kurios neatitinka anglosaksiškos abėcėlės mados. Jos visaip iškraipomos, diakritiniai...

Valdant Chavjerui Miliui Argentinos ekonomika atsigauna

Kai 2023 m. prezidento rinkimus laimėjo libertaras Chavieras Milis (Javier Milei), Argentinos ekonominė padėtis buvo sunki. Nors dar...

Algis Krupavičius. Kokia nauja vyriausybė ir ko verti jos ministrai?

Vietoje įprastų viešosios erdvės apgailestavimų ir dejonių: ne tuos išrinko, ne ta koalicija, ne tas premjeras. Apie buvusias...