2025-01-22, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Po ministerijos sparnu – fiktyvi organizacija

„Vakaro žinios“ neseniai rašė apie tai, kaip Vilniaus kultūros paveldą keičia viešbučiai ir trinkelės. Tai, kaip pas mus tvarkomasi su kultūros paveldu, Lietuvai jau užtraukė ir tarptautinę gėdą. Nuo pernai prestižinė Tarptautinė paminklų ir paveldo vietovių taryba ICOMOS atėmė akreditaciją iš Lietuvoje veikusios tarybos nacionalinio komiteto. Tačiau organizacija, pasirodo, veikia iki šiol. Jos sudėtyje – ir kultūros ministerijos klerkai.

Štai toks „Misionierių sodų“ projektas ICOMOS komitetui Lietuvoje neužkliuvo. Stasio Žumbio nuotr.

ICOMOS yra pasaulinė nevyriausybinė organizacija, kurios tikslas – per savo ekspertų tinklą skatinti paveldo apsaugą. Lietuvoje ši organizacija per ICOMOS Lietuvos nacionalinį komitetą veikė iki pernai metų, kol galiausiai neteko organizacijos pasitikėjimo, akreditacijos, prasidėjo teisminiai procesai. Iki tol organizacija iš dalies buvo išlaikoma iš valstybės biudžeto. Pavyzdžiui, 2018 m. finansavimas iš valstybės biudžeto siekė 5926 eurus, 2017 m. – 6450 eurų.

Taigi, tarptautinė organizacija ICOMOS 2019 m. pabaigoje įregistravo naują akredituotą nacionalinį komitetą Lietuvoje – asociaciją „ICOMOS Lietuva“. Neseniai „Vakaro žinios“ rašė apie tai, kad ši organizacija aktyviai kritikavo Vilniaus miesto savivaldybės paskelbtą Vokiečių gatvės rekonstrukcijos projektą, kurio sąlygose buvo pamiršta architektams pasakyti apie kultūros paveldo išsaugojimą.

Naujai sukurtam komitetui teko priskirti kitą pavadinimą, mat senoji nacionalinė organizacija, atrodo, veikia, kaip veikusi. Jos svetainėje skelbiama informacija, kurioje iki šiol naudojamas ICOMOS vardas. Dar daugiau – svetainėje galima rasti visai neseniai, dar šių metų birželio pradžioje atnaujintą organizacijos narių sąrašą. Jame – 49 nariai, tarp kurių ir kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko vadovaujamos ministerijos darbuotoja – viceministrė Ingrida Veliutė.

Beje, iki 2019 m. buvusi šios organizacijos viceprezidente. Be to, oficialus komiteto adresas – Šnipiškių g. 3 – yra ir ministerijai pavaldaus Kultūros paveldo departamento adresas. Sutapimas, bet netekusios pasitikėjimo organizacijos narė, viceministrė ministerijoje atsakinga už kultūros paveldo ir atminties institucijų politiką, kultūros turinio skaitmeninimo ir sklaidos klausimus.

„Vakaro žinios“ susisiekė su akreditacijos netekusio komiteto vadove Marija Nemuniene. „Oficialiai atstovauja „ICOMOS Lietuva“, – į klausimą, kuri gi iš dviejų nacionalinių organizacijų dabar yra teisėta tarptautinės organizacijos atstovė, atsakė M.Nemunienė. „Buvo problemų dėl akreditacijos atėmimo. 5 žmonės buvo paskirti steigti naują organizaciją. O mes, matyt, restruktūrizuosim organizaciją ir keisime pavadinimą“, – paaiškino vadovė.

M.Nemunienė tikino, kad organizacija jokios veiklos nevykdo, o procedūriniai veiksmai – atima daug laiko: „Sustabdyti ją juridiškai, reikia visuotinio susirinkimo ir registruoti jo sprendimą Registrų centre. Šiuo metu sprendimo nėra. Buvo karantinas, o dabar vasara. Pavadinimo taip pat negalime pakeisti be visuotinio susirinkimo.

Dėl tolimesnės veiklos taip pat spręsime susirinkimo metu. Gal visai veiklos nevykdysime ir organizaciją panaikinsime.“

„Vakaro žinios“ kreipėsi į Kultūros ministeriją dėl šios situacijos. Tačiau nei ministras, nei viceministrė pakomentuoti situacijos nerado laiko. O ministerijos Ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos skyriaus patarėja Agnė Grinevičiūtė apsimetė, kad nesupranta, ko klausiama. „Tikimės, kad naujasis darinys spręs iškylančias problemas. Kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė nėra šios asociacijos narė“, – sakė atstovė. Paklausta telefonu, ar nesusipainiojo, specialistė atsakė, kad negali atsiųsti atsakymo apie organizaciją, kuri neegzistuoja.

Visuomenininkės Rasos KALINAUSKAITĖS komentaras:

ICOMOS atstovybė Lietuvoje maždaug prieš metus neteko Tarptautinės ICOMOS akreditacijos. Neteko pasitikėjimo, nes atstovybės veikla Lietuvoje neatitiko ICOMOS principų. Tuomet ICOMOS organizavo naujo komiteto įsteigimą Lietuvoje. Panašu, dabartinis komitetas pradeda ginti kultūros paveldą. Vienas iš jo veiksmų – kreipimasis dėl Vilniaus Vokiečių gatvės rekonstrukcijos.

Buvęs komitetas kai kuriais skandalingais atvejais labai aiškiai veikė, mano manymu, prieš paveldą. Pavyzdys – išvada, kurią šio komiteto vardu pateikė keli ekspertai dėl statybų Misionierių ansamblyje įtakos Vilniaus senamiesčio išskirtinei visuotinei vertei.

Tame vertinime buvo pasakyta, kad šie daugiabučiai ansamblyje nesumenkins senamiesčio vertės, jo autentiškumo ir kraštovaizdžio. Ekspertai padarė išvadą, kad daugiabučiai Misionierių ansamblyje padarys teigiamą poveikį senamiesčiui arba kai kuriais aspektais – nežymiai neigiamą.

Bet žmonės, kurie turi akis, dabar mato, kas ten įvyko: daugiabučiai agresyviai įsirėžė į erdvę virš Išganytojo kalno šlaito, užimdami istorinę sodo vietą ir suardydami XVIII amžiuje suformuotą kraštovaizdį, jie trukdo apžvelgą ir nustelbė Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčią bei vienuolyno namą, suardė vizualinį Misionierių ansamblio ryšį su Vizičių ansambliu. O juk Vizitiečių-Misionierių bažnyčių grupė – viena iš šešių, istorijos požiūriu – pagrindinių, kompleksų grupių, įrašytų į Vilniaus senamiesčio nominacijos bylą, įtraukiant jį į Pasaulio paveldo objektų sąrašą.

Manau, simboliška, kad senasis komitetas savo įkūrimo 25-metį paminėjo akibrokštu teisinei valstybei: ta proga surengtos konferencijos partneriu buvo vienų skandalingų Kuršių nerijos statybų savininkai, o dalis renginių vyko neteisėtame komplekse, kurį teismas neskundžiama nutartimi yra nurodęs nugriauti, bet kuris vis dar stovi.

Todėl nestebina, kad tarptautinis ICOMOS nusprendė atimti akreditaciją bei inicijavo naujo nacionalinio komiteto steigimą Lietuvoje.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

ISTORIJOS KLASTOTĖS IR GALIMI JOS KLASTOTOJAI

Pradedame publikacijų ciklą „Istorinė atmintis“. 2019 m. kovo 12 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) priėmė svarbų sprendimą byloje...

Vytautas Sinica. Baltarusijos opozicija savinasi Lietuvos simbolius

Tą pakomentavau BNS, S. Cichanouskajos biurui išleidus naujus formalaus statuso neturinčius Baltarusijos pasus su Lietuvos valstybės simboliu –...

Jonas Ivoška. Jeigu mes nedarysime jokio poveikio… mūsų Tėvynę vis tirščiau gaubs tešlagalviško valstybingumo smogas

Tautieti, žinok, kad Lietuva nėra teisinė valstybė Viešojoje informacinėje erdvėje dažnai nuskamba teiginys, kad Lietuva – teisinė valstybė. Tai...

Dr. Jonas Jasaitis. Liaupsinote mirusį, bet leidote tyčiotis, kol jis buvo gyvas

Seime paminėtos Zigmo Zinkevičiaus 100-osios gimimo metinės Lietuvos Respublikos Seime įvyko konferencija „Kalba, tauta, valstybė“, skirta akademiko Zigmo Zinkevičiaus...