2025-01-11, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Pokalbis su VGTU prof. Antanu Čeniu. BITKOINAS – NAUJASIS AUKSAS?

Vasario mėnesį kriptovaliutos visame pasaulyje pasiekė vieno trilijono vertės ribą. Maždaug 700 milijardų iš tos sumos sudaro vien bitkoinas, kuris vasario mėnesį kelis kartus sumušė savo paties vertės rekordus.

„Ką reiškia trilijonas dolerių? Pasaulyje yra tik 4 bendrovės, kurių vertė siekia daugiau kaip trilijoną dolerių – tai „Apple“,

„Amazon“, „Alphabet“, mums geriau žinoma „Google“ vardu, ir didžiausia pasaulyje Saudo Arabijos naftos bendrovė „Aramco“.

Kitas palyginimas – per visą istoriją pasaulyje iškasto aukso vertė sudaro 7,5 trilijono dolerių. Tad vien bitkoinas dabar sudaro dešimtadalį viso per žmonijos istoriją iškasto aukso vertės. O kriptovaliutos atsirado tik maždaug prieš dešimtmetį“, – atkreipia dėmesį Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU, Vilnius Tech) mokslo ir inovacijų prorektorius prof. habil. dr. Antanas Čenys. Anot jo, nepaisant visų bitkoino trūkumų, panašu, kad jis gali tapti naujuoju auksu.

Bitkoinas turi nemažai trūkumų

Dar visai neseniai bitkoinas buvo siejamas su technologijos entuziastų „žaidimais“, t. y. su nerimta, kartais ir ne visai sąžininga veikla. Kas lėmė, kad šis „bitkoinų kasimo“ užsiėmimas tapo toks populiarus ir pritraukia didžiausių verslininkų, tokių kaip Elonas Muskas, dėmesį? Pastarasis su savo įmone „Tesla“ į bitkoiną visai neseniai investavo 1,5 milijardo dolerių.

Pasak A. Čenio, atsakymas nėra toks paprastas ir akivaizdus, nes bitkoinas, kaip valiuta, turi nemažai svarbių trūkumų. „Pirmiausia atsiskaitymas šia kriptovaliuta, palyginus su elementariais bankiniais atsiskaitymas, vyksta daug kartų lėčiau. Kritikos jis sulaukia ir dėl to, kad bitkoinui veikti reikia itin daug elektros energijos. Sakoma, kad jo funkcionavimui elektros sunaudojama daugiau, nei jos sunaudoja visa Argentina. Tad tai – aplinkai kenksmingas procesas“, – pasakoja Vilnius Tech mokslo ir inovacijų prorektorius.

Kur slypi kriptovaliutos vertė?

Nepatogus atsiskaityti, daug kainuoja, naudoja brangius išteklius, tačiau bitkoino vertė kyla, o populiarumas – sparčiai auga. Kodėl? Pasak A. Čenio, žvelgiant į dabartines tendencijas, galima teigti, kad bitkoinas yra naujasis auksas. „Kokia yra aukso, kartu ir bitkoino, vertės išsaugojimo sąlyga? Pirmiausia – jų turi būti mažai. Auksas yra ribotas išteklius. Bitkoinas – taip pat, nes jo algoritmas užtikrina, kad šios kriptovaliutos niekada nebus daugiau nei 21 milijonas“, – pastebi Vilnius Tech mokslininkas.
Jis vardija ir kitus panašumus. Kai įprastos valiutos yra priklausomos nuo paprastų ir centrinių bankų, auksas nuo nieko nepriklauso. „Auksas nesensta, nepūva. Bitkoinas taip pat turi visas šias savybes. Abiem atvejais vertė kyla iš to, kad tu tiki, jog kiti žmonės norės tavo bitkoinų, kaip ir aukso, kad kažkas už juos bus pasirengęs mokėti didelius pinigus. Dažnai to patys nesuprantame, bet mokame tik už pasitikėjimą – tikime, kad kažkas turi vertę, ir tikime, kad kiti žmonės tuo taip pat tiki“, – sako A. Čenys.
Deja, profesorius atkreipia dėmesį, kad, žiūrint istoriškai, kaip ir auksas savo laiku pritraukdavo ne visai švarią, pusiau kriminalinę veiklą, taip vyksta ir su bitkoinu. Pavyzdžiui, tą rodo jo populiarumas Irane, kur, kaip įtariama, kriptovaliuta naudojama atsiskaityti už nelegalias prekes ar net teroristinėms veikloms finansuoti.

Kokia bitkoino ateitis?

Prof. A. Čenys pripažįsta, kad ir pats kurį laiką buvo skeptiškai nusiteikęs dėl bitkoino ateities. „Aš žavėjausi riptovaliutomis kaip technologijų, kriptografijos rezultatu, tačiau jų tiesiogine verte, išliekamąja verte abejojau.
Dabar manau, kad bitkoinas išliks ilgam – negali kažkas, vertinamas trilijonu dolerių, taip paprastai imti ir išnykti“, – įsitikinęs profesorius.
Anot jo, vis tik pinigais, kuriais būtų atsiskaitinėjama kiekvienoje parduotuvėje, bitkoinas greičiausiai netaps dėl jau minėtų trūkumų – lėtumo, brangumo, realizavimo sudėtingumo. Bet panašu, kad kaip vertės išsaugojimo elementas išliks. Vilnius Tech mokslo ir inovacijų prorektorius pripažįsta, kad didesnį bitkoino populiarumą lemia ir faktai, kad kriptovaliutomis domisi ir pradeda prekiauti bankai, žymūs žmonės. Anot jo, tai ne tik kelia kainą, bet ir didina visuomenės pasitikėjimą. „Nemanau, kad, įsitraukdamas į šią veiklą, E. Muskas iš esmės pakeitė kriptovaliutų populiarėjimo tendenciją, tačiau tai turėjo įtakos. Pripažįstame tai ar ne, mes labai dažnai žvelgiame į žymiausius ir populiariausius žmones pasaulyje, stebime, ką jie daro. Jei E. Muskas, sukūręs „Teslą“, pasitiki bitkoinu, tai kodėl aš neturėčiau tuo pasitikėti? Tokia yra gana didelės dalies žmonių logika. Ir ji turi tam tikrą pagrindą“, – sako profesorius Antanas Čenys.

Parengė Vilnius Tech Komunikacijos projektų vadovė Agnė Augustinaitė

6 KOMENTARAI

  1. Bitkoinas – tai didžiausia visų laikų finansinė piramidė. Tai išmanioji piramidė. Statant šią piramidę, atrodo, nemažai prisidėjo tokie kaip Musk’as. Kai jie apsižiūrėjo, kad į burbulą suinvestavo savo milijardus, ėmesi suktybių – platinti bitkoinus naivesniems. Panašu, kad Musk’as nesenai ne investavo, o išplovė anksčiau įsigytus 1,5 mlijardo dolerių vertės bitkoinų. Apie tai netiesiogiai jis pats yra užsiminęs spaudoje.

    Bitkoinas yra dvigubas burbulas: vienas – per jo paklausą, Kitas įdėtas į jo prigimtį – per jo ribotumą (21 mlj. vienetų). Jau dabar jo kasimui reikalingi energijos resursai didesni nei visos Argentinos. O gavyba sudėtingėja, energijos reikia vis daugiau ir daugiau. Teoriškai neužilg turi ateiti momentas, kai bitkoino iškasimui nepakaks visų Žemės energijos išteklių. Suprantama, burbulas sprogs daug anksčiau. Laukim pasaulinės krizės. Gerai būtų, kad ji įvyktų ne per pandemiją.

    Niutonas, investuodamas į Pietų jūrų bendrovės akcijas 1720 m. prarado 20 000 svarų (beveik 5 mln. JAV dolerių pagal šiuolaikinį ekvivalentą). Ta proga, sakoma, jog Niutonas išsitarė: „aš galiu apskaičiuoti žvaigždžių judėjimą, bet ne žmonių beprotybę“ (“I can calculate the movement of the stars, but not the madness of men”). Nežinia, ar Niutonas iš tikro taip kalbėjo,
    Vienas žymiausių Didžiosios Britanijos pinigų žinovų, bankininkas lordas Overstone‘as (1796-1883) apie niutoniško tipo nesėkmes yra taip pasakęs: „joks įspėjimas žemėje negali išgelbėti žmonių, pasiryžusių staiga praturtėti”. (“No warning on earth can save people determined to grow suddenly rich.”) Čia jis, matyt, turėjo mintyje įgimtą žmogaus medžiotojo-lošėjo prigimtį. Noras sumedžioti mamutą ar išlošti aukso puodą visada buvo dominuojantis…

  2. Rašoma, kad bitkoinas išliks „vertės išsaugojimo elementas”. Nepaaiškinta kokio objekto vertės elementas išliks ir kaip jis tapo tuo elementu. Tai ne inžinierinis, o ekonominis klausimas.

  3. Kažkokios radijo stoties laidoje kalbėta, jog tai yra būdas perimti iš valdžių rankų visus valstybėse cirkuliuojančius finansus. Be jų jos liks ir be galimybės valdyti ir apskritai ką nors reikšti. Esą, taip žmonijos valdymą perims nedidelė daugiausiai naujųjų pinigų turinti grupuotė.

    • Tai, kad kriptovaliuta suteikia galimybę būti nepriklausomu nuo masonų popierinių, niekuo nepadengtų pinigų, kurių dėka jie nori mus visus valdyti, juos siutina.
      O nemokamą elektrą, mes galėjome turėti dar gerokai anksčiau prieš N. Teslos išradimus, bet masonai pasirūpino, kad žmonija neturėtų nemokamų energo resursų, nes jie taip prarastų kontrolę prieš žmoniją.

    • Aš esu pasyvus kriptovaliutos laikytojas o ne prekiautojas ir per beveik 2,5 metų, mano investicija išaugo beveik 300 procentų. Tebūnie tai reklama, kaip kažkas skaito, bet rezultatas viršijo visus mano lūkesčius

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt trečioji (sausio 11) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos agresoriaus teritorijoje surengė smūgių seriją dronų spiečiais. Smūgių mastą leidžia įvertinti rusų teiginys,...

Meloni: „Pavojus demokratijai kelia Sorosas, o ne Muskas“

Zoltán Kottász Konservatyvioji Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni užsitraukė kritikų nemalonę dėl teiginių, kad jos vyriausybė pasidavė užsienio...

Teresė Kezienė. APIE TIESĄ IR PRABUDIMĄ

Būna įdomių atsitiktinumų. Vienas man nutiko prieš dvejus, gal trejus metus. Lukiškių aikštėje grupelė žmonių giedojo Lietuvos himną. Nors...

Vytautas Sinica. Politiniai nekrologai ir Trampo imperializmas?

Ne visada pasidalinu „Už balos“ laidomis, kuriose aptariam pasaulio politikos reikalus su JAV lietuviu advokatu Povilu Žumbakiu. Manau,...