Politiniai paskyrimai valstybės tarnyboje turi baigtis

Vytautas Sinica

Kaip rašiau, taip ir įvyko

Liberalas kultūros ministras Simonas Kairys susidorojo su Valstybinės kalbos inspekcijos vadovu Audrium Valotka. Priėmimo į valstybės tarnybą tvarkos aprašo 63 straipsnis leidžia politikams net ir po laimėto konkurso į pavaldžias pareigas netvirtinti konkurso nugalėtojo. Rašiau, kad taip įvyks – taip ir įvyko.

Valotka nepatvirtintas, nes gynė valstybinę kalbą ir jos išskirtinį statusą valstybėje, būtinybę visiems vartoti šią kalbą viešajame gyvenime. Pastaraisiais metais jį lydėjo dirbtiniai skandalai, prasidėję po banalaus priminimo, kad šalyje gyvenantys užsieniečiai privalo išmokti valstybinę kalbą, kad galėtų Lietuvoje ir dirbti. Politinio korektiškumo vadovėliuose čia visiškai neatleistinas dalykas.

Kas nutiks? Ministras pripažįsta, kad naujas konkursas įvyks jau tik po rinkimų ir kad jo nugalėtoją tvirtins jau kitas ministras. Tikėtina, kad jeigu tik nutars dalyvauti, konkursą vėl laimės Valotka, mat reikalavimai į šias pareigas gana specifiniai ir objektyviai sunku rasti žmonių, kurie nori ir gali to imtis. Tikrai įmanoma, kad ministras tik iššvaistė brangų laiką ir valstybės lėšas savo ideologinių kaprizų tenkinimui, o rezultatas galiausiai bus tas pats. Juo labiau, kad Valotka dar gali ir visiškai pagrįstai skųsti tokį sprendimą. Bet neapykanta Valotkai ir per jį valstybinei kalbai buvo stipresnė, kad ministras susivaldytų.

Bet klausimas yra ne vien rezultato. Klausimas ir principo. Valotka tapo dar vienu pavyzdžiu, kai principinga, bet ideologiškai nepatogi ir nepolitkorektiška pozicija kainuoja pareigas. Ydingi įstatymai, landos nepotizmui tą įgalina. Nors rinkimų fone tokie dalykai dažnai praslenka nepastebėti, tai išlieka egzaminas visuomenei – reaguosime, ar tylėsime? Jeigu tylėsime, atvejų tik daugės.

Nacionalinis susivienijimas ne tik patvirtintų A. Valotką į valstybinės kalbos inspekcijos vadovo pareigas, bet ir stiprintų šią įstaigą ir valstybinės kalbos politiką apskritai. Dar daugiau, Nacionalinis susivienijimas naikintų galimybę renkamam vadovui atšaukti (netvirtinti) sąžiningo ir objektyvaus konkurso nugalėtojų. Politiniai paskyrimai valstybės tarnyboje turi baigtis. Jeigu norite išsaugoti lietuvišką Lietuvą, spalio 13 dieną rinkitės Nacionalinį susivienijimą #2.

Politinė reklama, bet ir šis tas daugiau – pilietinė pozicija. Stebėtina, bet LRT debatuose kultūros tema apie tokius ir panašius (Valiušaitis, etc.) atvejus niekas kalbėti nenori.

2 KOMENTARAI

  1. Klausimas Vytautui Sinicai. Ar galite pareikšti savo nuomonę Tiesos Lt. blokavimo istorijoje, keista kad jūs ir ponas Radžvilas iki šiol tylite.

    • Keista arba nekeista, kaip pažvelgsi. Ponas Čiuldė kažką (ką?) lyg tai pranešė, ir to, matyt, turėtų užtekti. Vajetau, vejatau.

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Reklama

Susiję straipsniai

Yoram Hazony. Nacionalizmo dorybė (XI). Visos daugiatautės valstybės paskendo pilietiniuose karuose arba subyrėjo

Pradžia ČIA. Tęsinių dalys: II,  III,  IV,  V, VI, VII, VIII, IX, X Daugelyje pastarųjų dešimtmečių tekstų apie nacionalizmą teigiama, esą valstybė, įsteigta...

Prancūzijos naujasis vidaus reikalų ministras įsitikinęs, kad reikalingas referendumas dėl imigracijos

Prancūzijos naujasis vidaus reikalų ministras, siekiantis „atkurti tvarką“, pritarė tam, kad būtų surengtas referendumas dėl imigracijos, nors pripažino,...

Lenkijos prezidentas buvo paduotas į teismą dėl galimo lenkų įžeidimo

Viena Lenkijos nevyriausybinė organizacija pranešė padavusi į teismą šalies prezidentą Andrzejų Dudą (Andžejų Dudą) dėl galimo lenkų įžeidimo. Apie...

Vanharos tyrimas Nr. 1. Nebaigti reikalai

Dominykas Vanhara Laisvės partija šiuose Seimo rinkimuose pasirinko šūkį: „Turime nebaigtų reikalų“. Šios partijos rėmėjai, ko gero, mano, kad čia...