Suomijos Turku mieste kilus diskusijai dėl stalo žaidimo Afrikos tema, miesto taryba nusprendė išimti visus jo egzempliorius iš miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Priežastis – esą jis sukuria pasenusį Afrikos įvaizdį. Žaidimas taip pat plačiai naudojamas ir Švedijoje.
Emocijas Turku miete sukėlė žaidimas Afrikan tähti (Afrikos žvaigždė). Pasak mero pavaduotojos Pijos Elo (Piia Elo), šią savaitę šis klausimas buvo aptartas su miesto švietimo vadovu ir nuspręsta išrinkti iš darželių šiuos žaidimus, siekiant vaikams pasiūlyti medžiagą, kuri geriau atitiktų „šiandieninį pasaulį“.
„Mums nėra pagrindo vaikų darželyje turėti tokių versijų, kurios palaiko pasaulėžiūrą, kurios mes nenorime laikytis“, – Ilta-Sanomat naujienų portalui sakė Elo.
Ar žaidimas bus pakeistas atnaujinta versija, ar jis visam laikui bus pašalintas iš Turku ikimokyklinių įstaigų, neaišku. Tačiau Elo aiškiai parodo, kad ji nepalaiko institucinio rasizmo ir kad pasaulis keičiasi, o jūs turite nuo to neatsilikti.
Toliau teigiama, kad Suomija turi sukurti daugiakultūrę visuomenę, kurioje visi jaustųsi savo vietoje ir vertintų savo kilmę.
„Sunku konstruktyviai diskutuoti apie rasizmą. Reikia imtis priemonių, kad Suomijos visuomenė nebebūtų tokia rasistinė, kokia yra dabar.“
Stalo žaidimas praeityje taip pat kėlė ginčų. Kai prieš kelerius metus studentų renginio dalyviai persirengė žaidimo figūrėlėmis, buvo teigiama, kad tai atspindi rasistinius ir kolonialistinius Afrikos kolonijinės eros stereotipus.
Sukurtas devyniolikmečio
Afrikan tähti kūrėjas buvo 19-metis Karis Manerla (Kari Mannerla). Praėjus dvejiems metams po žaidimo sukūrimo, 1951 m. jis buvo išleistas į rinką.
Parduota daugiau nei 3,5 milijono šio žaidimo egzempliorių ir beveik kiekvienuose Suomijos namuose toks egzempliorius yra.
Pradėję kelionę Kaire arba Tanžere, keliausite po Afriką ieškodami brangiųjų akmenų, o pagrindinis tikslas – rasti milžinišką deimantą – Afrikos žvaigždę.
Švedijoje žaidimas parduodamas pavadinimu Den försvinna diamanten (Dingęs deimantas).
„Populiarus stalo žaidimas pašalintas iš vaikų darželių – laikomas politiškai nekorektišku“
Iki šiol tik delfių ir komjaunimo tiesų žurnalistai žodį „populiarus“ vartodavo kaip nežymimąjį artikelį (delfiuose nuo seno, pavyzdžiui, „populiari kavinė“ reiškia tiesiog „kavinė“ ir t.t.), o dabar tai persimetė ir čia. Ir dar, žinoma, tas delfiškas brūkšnys antraštėje. Atrodo, kad žurnalistinė silpnaprotystė yra užkrečiama.